Search
Asset 2

خانواده‌ی «فریدون مشیری»، خواستار رعایت قانون حق مولف شدند

فریدون مشیری (ویکی‌پدیای فارسی)
فریدون مشیری (ویکی‌پدیای فارسی)
فریدون مشیری (ویکی‌پدیای فارسی)

فرزند فریدون مشیری، خواستار رعایت قانون حق مؤلف در آثار پدرش شد.

به گزارش ایسنا، «بابک مشیری»، طی نامه‌‌‌‏ای به عدم رعایت حقوق معنوی آثار فریدون مشیری توسط برخی هنرمندان اعتراض کرد.

بابک مشیری بیان کرد: «در سال ۱۳۸۰ خانواده‌ی فریدون مشیری، از وزارت ارشاد، خواهان حفظ حقوق مؤلف شدند و قانون رعایت کپی رایت را برای آثار پدر اخذ نمودند.» وی ضمن تشکر و قدردانی از هنرمندانی که به این قانون احترام گذاشتند افزود: «عده‌‌‌‏ای از آهنگسازان و ناشران کتاب، قبل از به‌کاربردن اشعار پدر، برای چاپ یا استفاده از اشعار برای آهنگ‌سازی با خانواده‌‌‌‏ تماس گرفتند و آن‌‌‌‏ها را از خواسته‌ی خود مطلع کردند. ولی بعضی دیگر از هنرمندان گرامی بدون رعایت کردن حقوق مؤلف، از اشعار برای آلبوم‌‌‌‏های موسیقی و اجرای کنسرت استفاده کرده‌‌‌‏اند و تعدادی از این آهنگ‌‌‌‏ها نیز در صدا و سیما پخش شده است، بنابراین با توجه به درخواست مذکور از اداره وزارت ارشاد در بخش‌‌‌‏های نشر کتاب و موسیقی از صدا و سیما و هنرمندان محترم، خواستار حفظ حقوق کپی رایت هستیم.» وی همچنین افزود: «تماس با خانواده، قبل از به کار بردن اشعار برای نشر یا آهنگسازی، حفظ حقوق مؤلف می‌‌‌‏باشد.»

در سال‌های اخیر، عدم رعایت و اجرای صحیح قانون حق مولف در ایران، بیش از پیش به دغدغه‌ی هنرمندان و صاحبان آثار تبدیل شده است. در تمامی کشورها، عدم رعایت حقوق مادی و معنوی آثار هنرمندان، نه تنها موجب وارد آمدن ضرر مالی به صاحبان اثر و تولیدکنندگان می‌شود، بلکه به عنوان سرقت نیز قابل پیگیری است. با این‌حال عدم اجرای صحیح این قانون در ایران، همواره موجب نارضایتی هنرمندان بوده است.

در بسیاری از موارد هنرمندان مجبور می‌شوند آثار خود را با نازل‌ترین قیمت ارائه کنند و به این‌ترتیب، با نزدیک کردن هزینه‌ی کپی آثار به قیمت نسخه‌ی اصلی، امکان کپی غیرقانونی آثارشان را به حداقل برسانند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی