Search
Asset 2

درخواست اردن از آمریکا برای کمک به مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر مورد حمایت جمهوری اسلامی

ملک عبدالله (پادشاه اردن) و لوید جیمز آستین (وزیر دفاع آمریکا)
ملک عبدالله (پادشاه اردن) و لوید جیمز آستین (وزیر دفاع آمریکا) (U.S. Air Force Staff Sgt. Jack Sanders)

پادشاه اردن در دیدار با وزیر دفاع آمریکا، از ایالات متحده خواست که به این کشور در مبارزه با شبهنظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در مرز سوریه و اردن که در قاچاق مواد مخدر دست دارند، کمک کند.

به گزارش رویترز یک مقام اردنی می‌گوید شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته در جنوب سوریه و در مرزهای اردن، عملیات قاچاق مواد مخدر به بازارهای خلیج‌فارس را افزایش داده‌اند.

مقامات آمریکایی می‌گویند که سفر لوید آستین به خاورمیانه برای نشان‌دادن حمایت از متحدان واشنگتن در منطقه در برابر تهدید فزاینده ناشی از حکومت ایران انجام شده است. این سفر از اردن شروع شده و آستین در ادامه آن راهی اسرائیل و مصر می‌شود.

سوریه جنگ‌زده به منطقه اصلی تولید مواد مخدر و تجارت چندین میلیارد دلاری آن تبدیل شده که یکی از بازارهای آن نیز اروپاست. اما دولت بشار اسد همواره دست‌داشتن در تولید و قاچاق مواد مخدر را رد کرده است.

افزایش شدید موارد قاچاق مواد مخدر اردن را واداشته تا قوانین ارتش خود برای درگیری در مناطق مرزی را تغییر دهد و به ارتش در این باره اختیارات زیادی داده است.

اردن معتقد است که گروه‌های شبه‌نظامی وفادار به تهران عامل اصلی قاچاق مواد مخدر از سوریه به این کشور هستند و تلاش می‌کنند از طریق اردن به بازارهای ثروتمند خلیج‌فارس دست یابند.

اردن هم مقصد و هم مسیر اصلی ترانزیت آمفتامین ارزان ساخت سوریه به کشورهای نفت‌خیز خلیج‌فارس است

مقامات اردنی خواهان کمک نظامی بیشتر ایالات متحده برای تقویت امنیت در نواحی مرز این کشور هستند، جایی که واشینگتن طی بیش از یک دهه، حدود یک میلیارد دلار برای ایجاد پست‌های مرزی اختصاص داده است. اردن قریب به ۳۷۵ کیلومتر مرز با سوریه دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی