Search
Asset 2

آتش‌سوزی در کارخانه باتری‌سازی کره جنوبی جان ۲۲ کارگر را گرفت

مقامات آتش‌نشانی کره جنوبی اعلام کردند که یک کارخانه باتری‌سازی لیتیومی دچار حریق شد و ۲۲ کارگر که بیشترشان اتباع چینی بودند، کشته شدند.
آتش‌سوزی در کارخانه باتری لیتیوم، هواسئونگ کره جنوبی، ۲۴ ژوئن ۲۰۲۴. (ANTHONY WALLACE/AFP via Getty Images)

مقامات آتش‌نشانی کره جنوبی اعلام کردند که یک کارخانه باتری‌سازی لیتیومی در کره جنوبی به دنبال انفجار چند باتری در روز دوشنبه دچار حریق شد و ۲۲ کارگر که بیشترشان اتباع چینی بودند، کشته شدند.

به گزارش رویترز انفجار و آتش‌سوزی بسرعت کارخانه باتری‌سازی آریسل در هواسئونگ در جنوب غربی پایتخت سئول را درنوردید.

به گفته مقامات، قربانیان به احتمال فراوان در عرض چند ثانیه پس از گسترش آتش بر اثر استنشاق گازهای سمی جان باختند. هنوز مشخص نیست چه چیزی باعث انفجار شده است. بخش عمده آتش طی حدود ۶ ساعت خاموش شد.

۱۸ کارگر چینی، ۲ کارگر اهل کره جنوبی و ۱ کارگر اهل لائوس در بین قربانیان هستند. کیم جین یونگ، از مقامات آتش‌نشانی هواسئونگ، به نقل از مقامات شرکت به خبرنگاران گفت ملیت یکی از کارگران جان‌باخته هنوز تأیید نشده است.

خبرنگار رویترز شاهد بود که آتش‌نشان‌ها جسد ۶ کارگر را از کارخانه بیرون می‌کشند. آقای کیم گفت: «با توجه به شدت آتش‌سوزی، امدادگران برای شناسایی قربانیان به مشکل خوردند.»

مقامات حاضر در محل گفتند که دو نفر به دلیل سوختگی شدید تحت درمان هستند.

تصاویر زنده تلویزیونی نشان می‌دهند که آتش‌نشان‌ها مشغول آب‌پاشی به یک ساختمان فولادی و بتنی آسیب‌دیده هستند. قسمت‌هایی از طبقه فوقانی ساختمان فروریخته و بخش‌های بزرگی از ساختمان بر اثر انفجار به سمت خیابان پرتاب شده‌اند.

تصاویر هوایی دود سفید بزرگی را نشان می‌دهند که از ساختمان بیرون می‌زند و انفجارها در ساختمان ادامه دارد.

چو سون‌هو، مسئول آتش‌نشانی استان گیونگ‌گی، گفت: «اکثر خارجی‌های جان‌باخته جزو کارگران موقت بودند که احتمالاً با ساختار کارخانه آشنایی نداشتند. دود و آتش در عرض ۱۵ ثانیه پخش شد و قربانیان احتمالاً با یک یا دو تنفس جان باختند.»

بشدت قابل اشتعال

کیم جائه‌هو، استاد پیشگیری از آتش‌سوزی و بلایای طبیعی در دانشگاه دائجون، گفت: «آتش احتمالاً آن‌قدر سریع گسترش یافت که کارگران نتوانستند فرار کنند.»

او گفت: «ترکیبات داخل باتری مانند نیکل قابل اشتعال هستند. از این‌رو، در مقایسه با آتش‌سوزی‌های دیگر زمان کافی برای واکنش وجود ندارد.»

یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی، اواخر روز دوشنبه از محل حادثه بازدید کرد. لی سانگ مین، وزیر کشور، از مقامات محلی خواست اقدامات لازم را برای جلوگیری از انتشار مواد شیمیایی خطرناک در منطقه در دستور کار خود قرار دهند.

آریسل در سال ۲۰۲۰ در کره جنوبی تأسیس شد و در زمینه تولید باتری‌های لیتیومی برای حسگرها و دستگاه‌های ارتباط رادیویی فعالیت می‌کند. براساس آخرین اسناد شرکت و پروفایل لینکدین کارخانه، آریسل ۴۸ کارمند دارد.

این شرکت در بورس کره جنوبی فعالیت ندارد اما اسناد شرکت نشان می‌دهند که سهم عمده آریسل به اس-کانکت تعلق دارد. نام اس-کانکت در شاخص کوزدک به ثبت رسیده و سهام آن ۲۲.۵ درصد سقوط کرده است.

تولید باتری با استفاده از مواد بسیار سمی انجام می‌گیرد.

پارک چول‌وان از دانشگاه سئوجونگ می‌گوید: «دلیل این‌که با وجود وقوع حادثه در طبقه دوم این‌قدر تلفات داشتیم، انتشار مواد سمی است و ارتباط چندانی با سوختگی ندارد.»

کره جنوبی مرکز تولید باتری‌های لیتیوم یونی است که در خودروهای برقی کاربرد دارند. این کشور همچنین مرکز فعالیت بزرگ‌ترین خودروسازان جهان، هیوندای موتور، و شرکت زیرمجموعه آن، کیا، است که سعی دارند از تولید خودروهای احتراق داخلی به تولید خودروهای برقی روی بیاورند.

کره جنوبی دو سال پیش قانونی را برای مجازات مدیران شرکت‌ها درصورت وقوع حوادث مرگبار وضع کرد. این قانون به دنبال آن به تصویب رسید که هر ساله ده‌ها کارگر در حوادث صنعتی جان خود را از دست می‌دادند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی