Search
Asset 2

حریق در جنگل‌های زاگرس؛ ادعاها درباره سوزاندن جنگل برای توسعه باغات انجیر و انگور

آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس در استان‌های فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و سایر استان‌ها موجب نابودی صدها هکتار از جنگل‌ها و گونه‌های حیات وحش شده است.
گروه‌های محلی در تلاش برای مهار آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس. (Public Domain)

وقوع آتش‌سوزی طی هفته‌های گذشته در جنگل‌های زاگرس در استان‌های فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و سایر استان‌ها موجب نابودی صدها هکتار از جنگل‌ها و گونه‌های حیات وحش این مناطق شده است. برخی رسانه‌ها از نقش عامل انسانی در آتش‌سوزی‌ها گفته‌اند. برخی نیز نسبت به عدم یاری‌رسانی موثر نهادهای دولتی اعتراض کرده‌اند.

محمد یزدان‌پور، فعال محیط زیست در گفتگو با خبرگزاری «تسنیم» در استان فارس، آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس را عمدی و دلیل آن را نیز نابودی جنگل و تبدیل آن به باغات انگور و انجیر دانست.

این فعال محیط زیست گفته است که «ستاد بحران سال‌های گذشته پیش از شروع فصل گرما درخصوص آتش گرفتن جنگل‌ها تشکیل جلسه می‌داد اما امسال حتی این اتفاق هم نیفتاد و همین جلسه هم برگزار نشد و علناً زاگرس را به حال خود رها کردند.»

او درباره استفاده از امکاناتی از قبیل هلیکوپتر و هواپیماهای آبپاشی برای مهار حریق گفت «متاسفانه به نظر می‌رسد که سازمان‌های متولی و خود دولت هیچ تمایلی به ورود به این موضوع ندارند و برای پیشگیری از آتش‌سوزی‌ها هیچ اقدامی نمی‌کنند. دولت هنوز این موضوع را به دلیل عنوان بحران نشناخته که بخواهد پیش از وقوع واقعه برای آن چاره‌سازی کند.»

شناسایی عامل حریق اراضی پلدختر

مهدی پازوکی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان در گفتگو با تسنیم ضمن اشاره به وقوع ۸۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های این استان از شناسایی عامل حریق در اراضی پلدختر خبر داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان با اشاره به اینکه آتش‌سوزی جنگل‌های پلدختر از جمعه یکم تیر ۱۴۰۳ آغاز شد، افزود که گرمای ۵۰ درجه، صعب‌العبوری، پوشش گیاهی زیاد و وزش باد عملیات اطفای حریق در جنگل‌های پلدختر را دشوار کرد.

پازوکی با بیان اینکه «طبق بررسی‌های اولیه عامل انسانی علت وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های پلدختر است»، گفت که «عامل حریق در اراضی این شهرستان از سوی منابع طبیعی شناسایی شده ‌است و به مراجع قضایی معرفی می‌شود.»

او با اشاره به وقوع ۸۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های این استان از ابتدای امسال تاکنون اعلام کرد که ۱۵۰۰ هکتار از اراضی لرستان به‌جز آتش‌سوزی اخیر در پلدختر دچار حریق شده‌ است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به وقوع آتش‌سوزی‌های متعدد در جنگل‌های زاگرس با تقدیر از اقدامات نیروهای بومی در مهار آتش، نسبت به عدم یاری‌رسانی موثر نهادهای دولتی در اطفای حریق اعتراض کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی