Search
Asset 2

نتایج اولین روز گفت و گوهای ایران و ۱+۵

(FABRICE COFFRINI/AFP/Getty Images)
(FABRICE COFFRINI/AFP/Getty Images)

گفت‌ و گوهای ایران و گروه ۱+۵ پیرامون مسائل هسته‌ای ایران، صبح روز سه‌شنبه در ژنو آغاز شد.

ریاست تیم ایرانی مذاکره کننده را عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه بر عهده دارد.

در دور اول این مذاکرات که صبح روز سه‌شنبه برگزار شد، محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه‌ی ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا با یکدیگر دیدار کردند. وزیر امور خارجه‌ی ایران در دیدار با کاترین اشتون، پیشنهادات ایران را در قالب پاورپوینت ارائه کرد. پیشنهاداتی که “مایکل مان”، سخنگوی کاترین اشتون آنها را بسیار مفید ارزیابی کرد. هیأت ایرانی در پایان دور اول مذاکرات، نتیجه را مثبت ارزیابی کردند.

طرفین مذاکرات در دور دوم نشست که بعد از ظهر سه‌شنبه آغاز شد، در مورد طرح پیشنهادی ایران به گفتگو نشستند. ایران و۱+۵ در پایان نخستین روز مذاکرات، نتایج را مثبت ارزیابی کردند و قرار است این مذاکرات در روز چهارشنبه ادامه یابد.

به گزارش ایسنا به نقل از “عباس عراقچی”، ایران طرح پیشنهادی خود را در سه مرحله ارائه کرده است که در صورت حصول نتیجه‌ی مساعد در مذاکرات، مرحله‌ی اول طی ۶ ماه به نتیجه خواهد رسید.

ایران پیش از آغاز مذاکرات اعلام کرده بود که توقف غنی سازی و صدور اورانیم غنی شده‌ی بیست درصدی به خارج از مرزهای ایران، خطوط قرمز طرف ایرانی در مذاکرات خواهد بود و این کشور به هیچ عنوان زیر بار پذیرش این مسائل نخواهد رفت.

این مذاکرات در سطح معاونان وزرای امور خارجه برگزار می‌شود. به گفته‌ی محمد جواد ظریف، تنها راه دست‌یابی سریع به توافق، انجام مذاکرات در سطح وزرای امور خارجه است. امری که شاید با پایان موفقیت‌آمیز این دور از مذاکرات امکان‌پذیر باشد.

ایران بارها بر ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌ی هسته‌ای خود تأکید کرده است، با این حال اتحادیه‌ی اروپا و امریکا، با غیر شفاف دانستن برنامه‌ی هسته‌ای ایران، تحریم‌های تجاری بسیاری را علیه ایران وضع کرده‌اند. یکی از اهداف مهم ایران در مذاکرات دو روزه‌‌‏ی ژنو نیز، متقاعد کردن جامعه‌ی جهانی به صلح‌آمیز بودن برنامه‌ی اتمی ایران و رفع تحریم‌های بین‌المللی است.

اپک تایمز در۳۵ کشور به۲۱ زبان منتشرمی‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی