Asset 2

افزایش خشم عمومی از هدایت عمدی سیلاب به استان هبئی چین برای در امان نگه‌داشتن پکن 

سیلاب در چین
ساکنان محلی در حالی که در 3 آگوست 2023 در نزدیکی ژوژو، استان هبی، در جنوب پکن، با قایق به سمت امدادگران می‌روند، در سیلاب دست و پنجه نرم می‌کنند.(Kevin Frayer/Getty Images)

بسیاری از مناطق در استان هبئی به دلیل هدایت عمدی سیلاب به این استان توسط رژیم کمونیستی چین برای در امان نگه‌داشتن پکن و شیانگ‌آن، مرکز سیاسی جدید رژیم چین، درگیر سیل شدید شدند و این اقدام خشم عمومی را برانگیخته است. 

بارش شدید باران به دنبال رسیدن ابر طوفان شدید در ۲۹ ژوئیه به شمال چین آغاز شد. این طوفان قوی‌ترین طوفانی بود که طی ۱۴۰ سال گذشته در پکن و مناطق اطراف آن در استان هبئی روی داده بود و باعث به‌وقوع‌پیوستن سیلاب‌های ناگهانی و رانش زمین‌ها شد. 

مقامات استان هبئی در تاریخ ۳ اوت اعلام کردند که تخلیه آب‌های سیلاب ممکن است یک ماه طول بکشد تا آب از مناطق سیل‌زده به طور کامل تخلیه شود. 

طبق گزارش رسانه دولتی CCTV، مدل‌سازی‌های انجام شده نشان می‌دهد که ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از مناطق سیل‌زده باید به اقیانوس تخلیه شود. 

سیلاب‌های ناگهانی در منطقه شهر پکن که توسط استان هبئی احاطه شده است، در تاریخ ۳۱ ژوئیه، گزارش شد و تا تاریخ ۱ اوت، هشت مخزن در این شهر همزمان شروع به تخلیه آب سیلاب کردند. 

شهر ژول و در استان هبئی و مناطق نزدیک آن که محل سکونت حدود ۱ میلیون نفر هستند  و بین پکن و شیانگ‌آن، واقع شده،  از سوی مسئولان  به عنوان یک «منطقه ذخیره‌سازی سیلاب» انتخاب و  قربانی شد و ساکنان این منطقه با سیلاب شدید مواجه شدند. 

بسیاری از مردم در سیل گرفتار شدند زیرا تنها ۲ ساعت پیش از شروع سیلاب برای آنها هشدار تخلیه صادر شد و بسیاری نیز دستور تخلیه دریافت نکردند و  روستاها، شهرها و زمین‌های کشاورزی وسیعی به سرعت توسط سیلاب زیر آب رفتند. 

لی گویینگ، وزیر منابع آب چین در تاریخ ۱ اوت، به طور علنی خواستار «تضمین ایمنی مطلق شهر پکن، فرودگاه بین‌المللی داشینگ و منطقه جدید شیونگ‌آن در برابر سیلاب» شد. 

همچنین نی یوفنگ، رئیس استان هبئی، در تاریخ ۲ اوت در رسانه‌های دولتی اعلام کرد که به منظور کاهش فشارها برای کنترل‌های سیلاب در پکن، استان هبئی قاطعانه «خندق» پایتخت خواهد بود. اظهارات رسمی خشم عمومی را برانگیخت. 

ساکنان محلی به نسخه چینی اپک تایمز گفتند که در ۱ آگوست، کل شهر ژوژو به دلیل تخلیه سیلاب به طور کامل زیر آب‌رفت. آنها گفتند که غیر از ارتباطات، همه چیز مانند آب، برق و حمل و نقل قطع شده است. 

در ۲ آگوست، سیل به شهر باژو رسید که در حدود ۱۳۰ کیلومتری جنوب ژوژو و ۴۰ کیلومتری شمال  شهر تیانجین است، بسیاری از خانه‌ها و املاک را ویران کرد و ده‌ها هزار نفر را بی‌خانمان کرد. 

خشم در میان مردم محلی آسیب دیده افزایش یافته است، زیرا مقامات مسئول و کمک های دولتی به دلیل عدم شفافیت در مورد میزان سیل همچنان غایب هستند. 

تعدادی از شهروندان چینی مناطق سیل‌زده با انتشار مطالبی در شبکه‌های اجتماعی به صراحت نسبت به بی‌توجهی مقامات حزب کمونیست چین به سیل استان هبئی انتقاد و عنوان کردند که مردم باید حقیقت را بدانند. 

مقامات چین به طور رسمی اعلام کرده‌اند که در اثر سیلاب ۳۰ نفر کشته شده‌اند و حداقل ۲۶ نفر نیز مفقود شده‌اند، با این حال بیم آن وجود دارد که تعداد قربانیان این حادثه خیلی بیشتر از آمار رسمی باشد. 

ساکنان محلی به اپک تایمز گفته‌اند که نیروهای امنیتی به منطقه ژوژو اعزام شده و به امدادگران گفته شده که این منطقه را تخلیه و کار امدادرسانی به نیروهای امنیتی سپرده شده است. گفته شده این اقدام برای جلوگیری از انتشار تصاویر از وضعیت مصدومان و شدت خسارات توسط امدادگران صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی