logo_eet

مطالعات نشان می‌‌‏دهد که گل‎ها می‌‌‏توانند بر روابط تأثیر مثبت بگذارند

shutterstock_109160999z-676x450 - Copy
گل‎ها می‌‏توانند بر روابط تأثیر مثبت بگذارند ( Shutterstock)

فرقی نمی‌‏کند گل ولنتاین باشد یا دسته گل عروس، گل‌‏ها به‌‏طور جدایی‌‏ناپذیری با روابط انسان‌‏ها در ارتباطند. اما آیا صِرف حضور گل می‌‏تواند بر روابط تأثیر بگذارد؟ ظاهراً می‌‏تواند؛ البته اگر نتایج به‌‏دست آمده از مطالعه‌‏ای که توسط «نیکلاس گوگِن» در دانشگاه «Southern Brittany» انجام شده را باور کنیم.

در آزمایش اول، او به‌‏طور تصادفی دو گروه شرکت‌‏کننده‌‏ی زن را در دو اتاق که یکی با سه گلدان پُر از گل (گل‌‏های رز، همیشه بهار، مینا) تزئین شده بود و دیگری بدون گل بود، قرار داد و برای آن‌‏ها فیلمی از مردی که درباره‌‏ی غذا صحبت می‌‏کرد، گذاشت. زنانی که در اتاق پر از گل بودند، آن  مرد را مردی جذاب و زیبا توصیف کردند و علاقه داشتند تا با او قرار بگذارند.

در آزمایش دوم، او می‌‏خواست ببیند که اگر از یک مرد واقعی به‌‏جای فیلم استفاده کند، بازهم همان نتایج به دست می‌‏آمد یا خیر. این‌‏بار او آزمایشی را ترتیب داد که در آن ۱۰۰ زن دانشجوی دوره‌‏ی کارشناسی و یک مرد جذاب شرکت داشتند. هر‌‏کدام از این زن‌‏ها به همان اتاق‌‏ها برگشتند؛ با این تفاوت که این‌‏بار مردی منتظر آن‌‏ها بود. گوگِن، همه‌‏ی آن‌‏ها را به‌‏عنوان قسمتی از آزمایش در‌‏نظر گرفت؛ اگرچه زن‌‏های شرکت‌‏کننده، خود نمی‌‏دانستند که مرد قسمتی از آزمایش است. آن‌‏گاه آن‎ها را به اتاق‌‏های جداگانه‌‏ای فرستاد که زنان به تماشای فیلم مشغول شوند و در‌‏عین حال تصور می‌‏کردند که مرد نیز همان کار را می‌‏کند.

زمانی‌‏که زنان جوان تماشای فیلم را به‌‏اتمام می‌‏رساندند، به اتاق مرد برده می‌‏شدند تا در مورد فیلم با هم گفت‌‏و‌‏گو کنند. بعد‌‏از این‌‏که برای چند دقیقه صحبت می‌‏کردند، محقق وارد اتاق می‌‏شد و از آن‌‏ها می‌‏خواست تا برای چند لحظه صحبت را متوقف کرده و منتظر بمانند تا او پرسش‌‏نامه‌‏ای را چاپ کند تا هر دو، آن را تکمیل کنند. زمانی‌‏که محقق در اتاق نبود، مرد در برنامه‌‏ی از‎پیش تعیین شده و با‌‏توجه به متنی که قبلاً به او داده شده بود، برای ایجاد ارتباط با زنان شرکت‌‏کننده، با آن‌‏ها صحبت کوتاهی می‌‏کرد و با تعریف از آن‌‏ها، درخواست شماره‌‏‌‏ی تلفن آن‌‏ها را می‌‏کرد.

تقریباً ۸۰ درصد از زنانی که در اتاق پر از گل به تماشای فیلم نشسته بودند و ۵۰ درصد از آن‌‏هایی که دراتاق بدون گل بودند، شماره‌‏ی خود را به آن مرد می‌‏دادند.

با این‌‏حال، گوگن به این آزمایش‌‏ها اکتفا نکرد. او می‌‏خواست مطمئن شود که آیا گل‎ها تأثیر زیادی بر نتایج دارند یا خیر. بنابراین آزمایش دیگری را ترتیب داد که در آن یک مرد جذاب از ۶۰۰ زن جوان که همه‌‏ی آن‌‏ها به‌‏تنهایی وارد یک مرکز خرید می‌‏شدند، تقاضای شماره تلفن می‌‏کرد. البته مرد باید تقاضای خود را در‌‏مقابل یک گل‌‏فروشی یا یک مغازه‌‏ی شیرینی‎فروشی و یا کفش‎فروشی می‌‏کرد.

همان‌‏طور که پیش‌‏بینی شده بود و در با‌‏توجه به نتایج به‌‏دست آمده در مطالعه‎ی قبلی، مرد هنگامی‌‏که تقاضای خود را در مقابل یک گل‌‏فروشی می‌‏کرد، موفق‎تر بود. اگرچه در اکثر مواقع تقاضایش رد می‌‏شد، اما در ۲۴ درصد از مواردی که در‌‏مقابل گل‌‏فروشی تقاضا می‌‏کرد در مقایسه با ۱۵.۵ درصد در مقابل شیرینی‌‏فروشی و ۱۱.۵درصد در‌‏مقابل کفش‌‏فروشی، موفق‌‏تر بود.

بنابراین به‌‏نظر می‌‏رسد، گل می‌‏تواند برداشت خانم‌‏ها از جذابیت آقایان را، چه در محیط آزمایشگاهی باشد و یا در یک مرکز خرید، تحت‌‏تأثیر قرار دهد.

ممکن است در هر یک از مواردی که گل‌‏ها در روابط عاشقانه نقشی داشتند، در ایجاد این نتایج موثر بوده باشند؛ و یا این امکان وجود دارد که گل‌‏ها بر روی حال و هوای افراد تأثیر گذاشته و درنتیجه باعث شود که آن‌‏ها در روابطشان سخاوتمندانه‎تر برخورد کنند.

فراموش نکنید که گل‌‏ها همیشه می‌‏توانند به آقایان برای یافتن همسر کمک کنند و این آزمایش‎ها به‌‏طور غیرمنتظره‌‏ای این موضوع را ثابت کرده است.

می‌‌‏توانید مقاله‎ی اصلی را در سایت http://theconversation.com/ مشاهده کنید.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *