Search
Asset 2

اسرائیل و حماس بر سر آتش‌بس چهار روزه و آزادی گروگان‌ها به توافق رسیدند

اسرائیل و حماس در آستانه توافق برای گروگان‌های اسرائیلی
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایگاه نظامی کریا در تل آویو، اسرائیل، در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۳ صحبت می‌کند. (Abir Sultan/Pool/AFP via Getty Images)

دولت اسرائیل بامداد چهارشنبه اعلام کرد کابینه اسرائیل با میانجیگری قطر توافقنامه آتش‌بس موقت و  آزادی گروگان‌ها با گروه تروریستی حماس را تصویب کرد. 

در این توافقنامه حداقل ۵۰ نفر از ۲۴۰ گروگان، که انحصاراً زن و کودک هستند، طی چهار روز آزاد خواهند شد و در طی آن درگیری‌ها آرام خواهد شد. دولت اسرائیل اعلام کرد که به ازای آزاد شدن هر ۱۰ گروگان اضافی یک «روز مهلت» اضافه خواهد شد. 

در این بیانیه آمده است: «دولت اسرائیل، ارتش اسرائیل و نیروهای امنیتی به جنگ ادامه خواهند داد تا همه گروگان‌ها را بازگردانند، نابودی حماس را کامل کنند و اطمینان حاصل کنند که غزه دیگر هیچ گونه تهدیدی علیه دولت اسرائیل ایجاد نمیکند.» 

حماس و مقامات آمریکایی گفتند که این توافق شامل آزادی ۱۵۰ زندانی فلسطینی از زندان‌های اسرائیل است که همگی زن و کودک هستند. علاوه بر این، این توافق تصریح می‌کند که توقف چهار روزه درگیری‌ها امکان افزایش کمک‌های بشردوستانه به غزه را فراهم می‌کند. 

به گفته کاخ سفید، این توافق نتیجه هفته‌ها مذاکرات گسترده با حضور ایالات متحده، قطر، مصر، حماس و اسرائیل بود. 

یک مقام ارشد دولت آمریکا در جریان تماسی که برای پیش‌بینی این توافق انجام می‌شد، به خبرنگاران گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا مستقیماً و شخصاً در طول تقریباً ساعت به ساعت درگیر این روند بوده است 

تخمین زده می‌شود که ۲۳۶ گروگان توسط تروریست‌های حماس پس از حمله مرگبار برون مرزی آنها به اسرائیل در ۷ اکتبر که جرقه جنگ را به همراه داشت، در غزه گروگان گرفته شدند. گمان می‌رود که نزدیک به دوازده شهروند آمریکایی در میان گروگان‌ها باشند. 

به گفته کاخ سفید، پیش بینی می‌شود که سه آمریکایی به عنوان بخشی از این معامله آزاد شوند، از جمله یک دختر ۳ ساله که والدینش در ۷ اکتبر کشته شدند.  

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «این معامله اکنون در مرحله اول برای زنان و کودکان تنظیم شده است، اما انتظار می‌رود افراد بیشتری آزاد شوند.» 

این مقام گفت اگر توافق سه شنبه شب حاصل شود، اولین گروگانها در طول روز پنجشنبه آزاد خواهند شد. 

این اعلامیه پس از آن منتشر شد که گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن بود که اسرائیل و حماس به توافقی برای توقف درگیری خود که در حال حاضر ششمین هفته خود را طی می‌کند، در ازای آزادی گروگان‌ها نزدیک شده‌اند. 

قطر به عنوان میانجی در مذاکرات حماس و اسرائیل عمل کرده است. پیشتر، ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر گفته بود که پیشنهاد آزادی گروگان روز سه شنبه به اسرائیل ارسال شده است. 

 الانصاری گفت: «دولت قطر منتظر نتیجه رای دولت اسرائیل در مورد این پیشنهاد است.» 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، متعهد شد که حمله اسرائیل به حماس به محض پایان آتش‌بس آغاز خواهد شد. قبل از اعلام توافقنامه آزادی گروگان‌ها، او کابینه جنگی خود را برای رای گیری در مورد این معامله فراخواند. 

وی در جلسه کابینه گفت: «ما در حال جنگ هستیم و جنگ را تا رسیدن به تمام اهداف خود ادامه خواهیم داد: نابودی حماس، بازگرداندن همه گروگان‌هایمان و اطمینان از اینکه هیچ کس در غزه نمی‌تواند اسرائیل را تهدید کند.» 

پس از حمله غافلگیرانه تروریست های حماس در ۷ اکتبر، حداقل ۱۲۰۰ غیرنظامی و سرباز در اسرائیل کشته شدند. 

از آن زمان اسرائیل به غزه حمله نظامی کرده است. به گفته وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می‌شود، این حملات موجب کشته شدن بیش از ۱۴۰۰۰ فلسطینی شده است. 

آقای نتانیاهو درخواست‌های بین المللی برای آتش‌بس را رد کرده است. او اخیراً در یک سخنرانی تلویزیونی متعهد شد که اسرائیل با «قدرت کامل» به جنگ خود ادامه خواهد داد تا زمانی که همه تروریست‌های حماس در غزه از بین بروند.

رهبر اسرائیل همچنین اعلام کرد که پس از جنگ، غزه غیرنظامی خواهد شد و اسرائیل کنترل امنیتی خود را حفظ خواهد کرد، که نشان می‌دهد نیروهای اسرائیلی می توانند آزادانه برای شکار تروریست‌ها وارد غزه شوند. 

اسرائیل حماس را به استفاده از بیمارستان‌ها برای پنهان کردن فرماندهی نظامی و همچنین استفاده از بیماران بیمارستان به عنوان سپر انسانی متهم کرده است. هم حماس و هم بیمارستان‌های غزه این اتهامات را رد کرده‌اند. 

کاخ سفید هفته گذشته تأیید کرد که این گروه تروریستی دارای یک گروه فرماندهی در زیر بزرگترین بیمارستان غزه، الشفا، جایی که سلاح‌ها در آن نگهداری می‌شود، دارد و آن را «جنایت جنگی» خواند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی