Search
Asset 2

هشدار گروه هفت به جمهوری اسلامی برای توقف غنی‌سازی اورانیوم

سران هفت کشور صنعتی دنیا بار دیگر به جمهوری اسلامی درباره تبعات ادامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران هشدار دادند.
رئیس شورای اروپا چارلز میشل، اولاف شولز صدراعظم آلمان، جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، جورجیا ملونی نخست‌وزیر ایتالیا، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، نخست‌وزیر ژاپن فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر بریتانیا ریشی سوناک، رئیس‌جمهور کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین، در اجلاس سران G7 به میزبانی ایتالیا در منطقه آپولیا، در ۱۳ ژوئن ۲۰۴ شرکت کردند. (FILIPPO MONTEFORTE/AFP via Getty Images)

سران هفت کشور صنعتی دنیا بار دیگر به جمهوری اسلامی درباره تبعات ادامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران هشدار دادند.

به گزارش رویترز، در بیانیه گروه هفت آمده است: «ما از تهران می‌خواهیم از تشدید تنش‌های هسته‌ای خودداری کند و ادامه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را که هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد، متوقف کند.»

گروه هفت افزود: «ایران باید در مذاکرات به طور جدی شرکت کند و تضمین‌های قانع‌کننده‌ای بدهد که برنامه هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز است.» همچنین به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و فعالیت‌های خود را براساس مکانیسم نظارت و راستی‌آزمایی این آژانس و قطعنامه جدید شورای حکام هماهنگ کند.

پیش از این رویترز به نقل از چند دیپلمات جمهوری اسلامی گزارش داد که جمهوری اسلامی با افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در دو سایت زیرزمینی به قطعنامه اخیر شورای حکام علیه خود پاسخ می‌دهد.

براساس گزارش ناظر هسته‌ای سازمان ملل در روز پنج شنبه، ۱۳ ژوئن، ایران سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم را در سایت فردو نصب کرده و راه اندازی سانتریفیوژهای دیگر را نیز آغاز کرده است.

همچنین اورانیوم غنی شده در ایران با خلوص ۶۰ درصد است که یک قدم کوتاه و فنی با سطح ۹۰ درصدی برای تولید تسلیحات فاصله دارد.

ساعاتی بعد از انتشار این گزارش، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که جمهوری اسلامی قصد دارد به توسعه برنامه هسته‌ای خود به روش هایی ادامه دهد که هدف صلح‌آمیز ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده تاکید کرد که این اقدامات برنامه‌ریزی شده بیشتر ادعاهای ایران را تضعیف می‌کند. اگر ایران این برنامه‌ها را اجرا کند، ما به آن پاسخ خواهیم داد.

رهبران گروه هفت در بخش دیگری از بیانیه خود درباره انعقاد قرارداد درباره ارسال موشک بالستیک جمهوری اسلامی به روسیه هشدار دادند و افزودند که اگر جمهوری اسلامی این موشک‌ها را برای جنگ در اوکراین به روسیه بفرستد،‌ این گروه آمادگی دارد که به طور متقابل پاسخ جدی بدهد.

آن‌ها اعلام کردند که انتقال فناوری‌های مرتبط نظامی و موشک‌های بالستیک به روسیه به طور مستقیم امنیت اروپا را تهدید خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی