Asset 2

هشدار آلمان و فرانسه به جمهوری اسلامی؛ اسرائیل نیروهایش را در مرز لبنان افزایش داد 

افزایش ارتش اسرائیل در مرز لبنان
تانک های مرکاوا اسرائیل در 15 اکتبر 2023 در شمال اسرائیل در نزدیکی مرز با لبنان مستقر شدند. (JALAA MAREY/AFP via Getty Images)

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از باز شدن جبهه جدیدی علیه اسرائیل از سوی حزب‌الله، فرانسه و آلمان به صورت جداگانه درباره تشدید درگیری‌ها و پیوستن حزب‌الله به جنگ با اسرائیل، به جمهوری اسلامی هشدار دادند. 

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه امروز اعلام کرد که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، روز یکشنبه ۲۳ مهر طی یک گفت‌وگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی درباره «هرگونه تشدید یا گسترش درگیری، به‌خصوص در لبنان» هشدار داده است. 

همچنین وزارت خارجه آلمان امروز ۲۴ مهرماه به جمهوری اسلامی هشدار داد که درگیری میان اسرائیل و گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرای حماس را بیش از این شعله‌ور نکند. 

سباستین فیشر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: «هر کسی که می‌خواهد در این وضعیت با آتش‌بازی کند و روی آتش نفت بریزد یا به طریق دیگری آتش‌افروزی کند، باید دو بار فکر کند، زیرا ما بالقوه با یک درگیری بزرگ منطقه‌ای روبرو هستیم 

در همین حال دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید که اگر گروه تروریستی حزب‌الله لبنان به حملات خود علیه اسرائیل ادامه دهد، با پاسخی «مرگبار» مواجه خواهد شد. 

هاگاری به خبرنگاران گفت: «حزب‌الله دیروز تحت هدایت و حمایت ایران چندین حمله انجام داد تا عملیات ما را منحرف کند و در عین حال دولت لبنان و شهروندان آن را به خطر بیندازد. » 

او گفت: «ما نیروهای خود را در مرز شمالی افزایش داده‌ایم و به هر گونه فعالیت علیه خود پاسخ تهاجمی می‌دهیم 

هاگری می‌گوید که ایالات متحده از ما به صورت کامل حمایت می‌کند و اگر حزب‌الله جرئت کند ما را امتحان کند، واکنش ما مرگبار خواهد بود. 

 در همین حال نخست‌وزیر موقت لبنان می‌گوید که دولت این کشور تلاش می‌کند تنش‌ها را در امتداد مرز جنوبی خود با اسرائیل کاهش دهد و از کشاندن این کشور کوچک به جنگی جدید اجتناب کند. 

نجیب میقاتی تلفنی با مقامات ارشد آمریکایی و سران کشورها و دیپلمات‌های ارشد بریتانیا، فرانسه، ترکیه، قطر، اردن و ایتالیا گفتگو کرده است. 

دولت لبنان همچنان منتقد اسرائیل است، اما بیم آن را دارد که یک جنگ جدید اقتصاد آسیب‌دیده این کشور را بیشتر ویران کند و جان حدود ۶.۵ میلیون نفر از ساکنان آن را به خطر بیندازد. 

از سوی دیگر، ارتش لبنان می‌گوید که عملیات جستجو در نوار مرزی با اسرائیل منجر به کشف ۲۰ موشک انداز در نزدیکی مرز لبنان و اسرائیل شده است. 

ارتش لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که چهار پرتابگر کشف‌شده دارای موشک آماده شلیک بودند. ارتش گفت که کارشناسان نظامی در حال کار بر روی خنثی کردن پرتابگرهایی هستند که در نزدیکی روستای قلیله در جنوب شهر بندری صور کشف شده بودند. 

در عین حال ارتش اسرائیل اعلام کرد تعداد شهروندان اسرائیلی که گروه تروریستی حماس آنها را ربوده و به غزه برده است بیشتر از برآوردهای قبلی است و تا کنون ۱۹۹ گروگان شناسایی و با خانواده‌های آنها تماس گرفته شده است. 

از سوی دیگر وزارت بهداشت غزه روز دوشنبه اعلام کرد که در حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه از ۷ اکتبر تاکنون حداقل ۲۷۵۰ فلسطینی کشته و ۹۷۰۰ نفر زخمی شدهاند. 

در همین حال و با افزایش تنش‌ها میان اسرائیل و حماس از یک سو و اسرائیل و حزب‌الله از سوی دیگر، رئیس انجمن هتل‌های اسرائیل روز دوشنبه گفت که نیمی از اتاق‌های هتل‌های اسرائیل برای اسکان خانواده‌های تخلیه‌شده از جوامع نزدیک نوار غزه اختصاص داده شده است. 

یائل دانیلی، مدیر اجرایی این انجمن، گفت که اسرائیل ۵۶ هزار اتاق هتل دارد و ۲۸ هزار اتاق در اختیار افرادی که از مرز با غزه منتقل شده‌اند قرار داده شده است. 

او همچنین اضافه کرد که انتظار می‌رود ۲۷ هزار نفر دیگر از شهرهای مرزی نزدیک لبنان نیز به این تعداد اضافه شوند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی