Search
Asset 2

ثروتمندترین زن استرالیا به دنبال حذف پرتره «نامناسب» خود است

جینا راینهارت، «پولدارترین زن استرالیا» (راست) (Matt King/Getty Images)و پرتره جینا راینهارت (چپ). (AAP Image/Lukas Coch)
جینا راینهارت، «پولدارترین زن استرالیا» (راست) (Matt King/Getty Images)و پرتره جینا راینهارت (چپ). (AAP Image/Lukas Coch)

جینا راینهارت، میلیاردر استرالیایی حوزه معدن، با دارایی خالص ۳۰.۶ میلیارد دلار، از پرتره‌ای که وینسنت ناماتجیرا، نقاش استرالیایی، از او کشیده رضایت ندارد و از گالری ملی استرالیا خواسته که تصویر او را از نمایشگاه خود حذف کند.

او در ماه آوریل نزد مدیر و رئیس گالری رفت تا با آن‌ها برای حذف پرتره خود صحبت کند.

پرتره او یکی از ۲۱ اثری است که در مجموعه بزرگ «استرالیای رنگی» اثر برنده سابق جایزه آرچیبالد به نمایش درآمده است. ملکه الیزابت دوم، آدام گودز، بازیکن لیگ فوتبال استرالیا، و جولیا گیلارد، نخست‌وزیر سابق استرالیا، از دیگر پرتره‌های این نمایشگاه هستند.

گالری ملی استرالیا این پرتره‌ها را برای جشن چهلمین سالگرد تأسیس خود در سال ۲۰۲۲ تهیه کرد.

آقای ناماتجیرا به کشیدن نقاشی افراد با ظاهری کارتونی معروف است. او در آثار خود طنز هجوآمیز را برای تفسیر قدرت و تغییر دیدگاه مردم به کار می‌‏برد. گالری ملی استرالیا این پرتره‌ها را «نگاهی کنایه‌آمیز به خط‌مشی تاریخ، قدرت و رهبری از دیدگاه بومیان معاصر می‌داند.»

هرچند گالری استرالیای جنوبی اعلام کرد که برای حذف پرتره تحت فشار قرار نگرفته است.

ده‌ها شکایت از جانب ورزشکاران تحت حمایت راینهارت

گزارش شده که گالری ملی استرالیا ده‌ها شکایت دریافت کرده که بسیاری از آن‌ها به ورزشکارانی مربوط می‌شوند که شرکت خانم راینهارت، هنکاک پراسپکتینگ، حامی آن‌ها بوده است.

براساس گزارش‌های دریافتی، یکی از شاکیان مدعی شد که گالری ملی با نمایش این اثر از فرامین حزب کمونیست چین تبعیت کرده است. این درحالی است که خانم راینهارت چندی پیش با استناد به عملکرد بهتر رژیم چین نسبت به دولت استرالیا به تمجید از پکن پرداخته بود.

گالری ملی استرالیا از تصمیم خود مبنی بر عدم حذف پرتره که قرار است تا ۲۱ جولای در معرض دید عموم باشد، کوتاه نمی‌آید.

نام خانم راینهارت در وبسایت گالری ملی استرالیا به‌عنوان «دوست» به ثبت رسیده که نشان می‌دهد کمک‌های مالی او به سقف ۹هزار و ۹۹۹ دلار رسیده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی