Search
Asset 2

مطالعه جدید: دختران در آمریکا زودتر پریود می‌شوند و نسبت به نسل‌های پیشین پریود نامنظم‌تری دارند

دختران جوان نسبت به دهه‌های قبل، منارک یا اولین پریود خود را زودتر تجربه می‌کنند؛ تغییری که با پیامدهای نامطلوب برای سلامتی در سنین بالاتر همراه است. چاقی یکی از عوامل خطر بلوغ زودرس است.
(Aleksandra Suzi/Shutterstock)

دختران جوان نسبت به دهه‌های قبل اولین پریود خود را زودتر تجربه می‌کنند؛ تغییری که با پیامدهای نامطلوب برای سلامتی در سنین بالاتر همراه است.

مطالعه جدیدی که در ۲۹ مه در شبکه جاما منتشر شد، نشان می‌دهد که میانگین سنی منارک در محدوده ۱۲ سال باقی مانده و تعداد دخترانی که قبل از ۱۱ سالگی پریود می‌شوند به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

منارک، یا اولین پریود، شروع چرخه هورمونی ماهانه و دوره باروری است و از پایان بلوغ زنان حکایت دارد.

محققان مدرسه بهداشت عمومی چان در دانشگاه هاروارد در مطالعه سلامت زنان شاغل در اپل به بررسی داده‌های بیش از ۷۱هزار زن آمریکایی پرداختند که در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۵ متولد شده و شامل قومیت‌ها و پیشینه‌های اجتماعی-اقتصادی مختلف بودند. هدف آن‌ها تعیین سن اولین چرخه قاعدگی و مدت زمان تنظیم چرخه بود.

این مطالعه نشان داد که تقریباً ۱۶ درصد از زنانی که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ متولد شدند، اولین چرخه قاعدگی خود را بین ۹ تا ۱۱ سالگی تجربه کردند. در مقابل، تقریباً ۹ درصد از زنانی که بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۹ متولد شدند، اولین چرخه قاعدگی خود را در بازه سنی مشابه پشت سر گذاشتند. از این گذشته، محققان به افزایش تعداد زنانی پی بردند که پس از منارک تا سه سال یا بیشتر چرخه نامنظم دارند.

در دسته‌بندی داوطلبان براساس نژاد و قومیت، زنانی که آسیایی، اسپانیایی‌تبار، سیاهپوست غیراسپانیایی‌تبار یا از دیگر نژادها و قومیت‌های ترکیبی بودند، نسبت به زنان سفیدپوست غیراسپانیایی‌تبار احتمال بیشتری برای پریود زودهنگام داشتند.

تحلیل اکتشافی زیرمجموعه ۹هزار و ۸۶۵ نفری این زنان نشان داد که پریود زودهنگام ۴۶ درصد به شاخص توده بدنی- اندازه‌گیری چربی بدن براساس قد و وزن- مربوط می‌شود. نویسندگان افزودند که چاقی یکی از عوامل خطر بلوغ زودرس بوده و نرخ چاقی دوران کودکی در آمریکا در حال افزایش است که بالا رفتن نرخ پریود زودرس را توجیه می‌کند. با این‌حال، مشخص نیست که تغییرات شاخص توده بدنی چقدر در این مسئله دخیل هستند. علت پریود زودرس در ۵۴ درصد باقیمانده نامشخص است.

چرخه قاعدگی از نشانه‌های حیاتی سلامت زنان است

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان چرخه قاعدگی را از نشانه‌های حیاتی سلامت زنان می‌داند و معتقد است که پریود نامنظم می‌تواند دال بر وجود مشکلات زمینه‌ای مانند عدم تعادل هورمونی، اختلالات تیروئید یا دیگر شرایط پزشکی باشد. چرخه قاعدگی همچنین سیستم ایمنی بدن را درگیر می‌کند، زیرا سلول‌های ایمنی رحم تحت تغییرات شدید قرار گرفته و فرایند ضخیم شدن و نازک شدن دیواره رحم را تسهیل می‌کنند.

به گزارش کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، دختران معمولاً اولین پریود خود را بین ۱۲ تا ۱۳ سالگی تجربه می‌کنند اما منظم شدن چرخه قاعدگی آن‌ها چند سال طول می‌کشد و تا آن زمان ممکن است قاعدگی نامنظم را تجربه کنند، زیرا بدن آن‌ها سعی می‌کند خودش را با الگوهای هورمونی جدید سازگار کند.

پریود زودرس می‌تواند باعث مشکلات سلامتی شود

مجموعه فزاینده‌ای از شواهد، از جمله مطالعه حاضر، پریود زودرس و زمان طولانی منظم شدن چرخه قاعدگی را با افزایش خطر ابتلا به امراضی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت، آسم، مولتیپل اسکلروزیس (ام‌اس)، اختلالات متابولیک و مرگ‌ومیر مرتبط می‌دانند.

مطالعه انتشاریافته در سالنامه اپیدمیولوژی در سال ۲۰۲۱ نشان داد که منارک زودرس در دختران و زمان طولانی منظم شدن چرخه قاعدگی با افزایش خطر مرگ‌و‌میر مرتبط است. دخترانی که اولین پریود خود را در سن ۱۱ سالگی یا کمتر تجربه می‌کنند، در مقایسه با دخترانی که اولین پریود خود را در ۱۳ سالگی پشت سر می‌گذارند، بیشتر در معرض خطر مرگ‌و‌میر ناشی از دیابت، سرطان سینه و دیگر انواع سرطان قرار دارند.

مطالعه انتشاریافته در تحقیقات سرطان در سال ۲۰۲۱ نشان داد که مواجهه زودرس با هورمون‌های جنسی مرتبط با چرخه قاعدگی زودرس باعث افزایش خطر ابتلا به هفت نوع سرطان در زنان میانسال می‌شود.

بررسی روش‌مند و تحلیل جامع ۲۸ مطالعه در پلاس مدیسن در سال ۲۰۲۰ نشان داد دخترانی که زودتر پریود می‌شوند، در بزرگسالی در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و اختلال تحمل گلوکز قرار دارند.

در تحلیل جامع ۸ مطالعه آینده‌نگر که با حضور ۴هزار و ۵۵۳ فرد مبتلا به سرطان آندومتر انجام شد، محققان دریافتند که پریود زودرس با افزایش خطر ابتلا به سرطان آندومتر همراه است. به همین ترتیب، مطالعه قبلی این نویسندگان نشان داد که سرطان تخمدان و پریود دیررس ارتباط معکوس دارند.

شواهد همچنین نشان می‌دهند که پریود زودرس ممکن است خطر ابتلا به بیماری ام‌اس را در کودکان افزایش دهد. محققان در یک مطالعه آینده‌نگر کانادایی دریافتند که به‌ازای هر سال تأخیر در شروع چرخه قاعدگی، احتمال تشخیص ام‌اس ۳۶ درصد کاهش می‌یابد. این درحالی است که چرخه قاعدگی دیررس مشکلات سلامتی خاص خود را نیز به همراه دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی