Asset 2

شی جین‌پینگ مدعی شد که چین و روسیه باید مسیر «اصلاح حکمرانی جهانی» را رهبری کنند 

حکمرانی جهانی چین و روسیه
شی جین پینگ، رهبر چین در 21 مارس 2023 با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کرملین در مسکو دیدار می کند.(Sergei Karpukhin/Sputnik/AFP via Getty Images)

شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین در دیدار با یک هیات روسی گفت که پکن و مسکو باید «مسیر صحیح اصلاحات حکمرانی جهانی را هدایت کنند.» 

به گزارش رسانه‌های دولتی روسیه و چین، شی جین پینگ این اظهارات را در ۱۰ ژوئیه هنگام ملاقات با والنتینا ماتوینکو، رئیس مجلس علیا یا شورای فدراسیون کرملین عنوان کرد. 

شی گفت: «هر دو طرف باید ارتباطات و همکاری را در سازوکارهای چندجانبه مانند سازمان همکاری شانگهای و کشورهای عضو BRICS تقویت و جهت صحیح اصلاحات حکمرانی جهانی را هدایت کنند و از منافع مشترک کشورهای بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه محافظت کنند.»  

بریکس (BRICS) مخفف یک نهاد اقتصادی متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. 

اظهارات اخیر رهبر حزب کمونیست چین احتمالاً هشدارهای فزاینده‌ای از سوی کارشناسان و سیاستمداران مبنی بر اینکه رژیم چین قصد دارد نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون فعلی را تغییر دهد را به دنبال خواهد داشت. 

پس از اینکه رهبر چین به همتای روس خود گفت که دو کشور همسایه «محرک» تغییراتی هستند که «در ۱۰۰ سال گذشته دیده نشده است»، تحلیلگران ژئوپلیتیک هشدار دادند که شی و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به دنبال ایجاد یک نظم جهانی جدید به رهبری چین هستند.  

رهبر حزب کمونیست چین همچنین به «والنتینا ماتوینکو» گفت که پکن آماده همکاری با روسیه برای توسعه «یک مشارکت استراتژیک جامع از کمک متقابل، ائتلاف مستحکم، نوآوری و همکاری فراگیر در دوره جدید» است. 

در مقابل والنتینا ماتوینکو، رئیس مجلس علیای روسیه نیز گفت که مشارکت استراتژیک میان روسیه و چین به «بالاترین سطح تاریخی خود رسیده است و به طور پیوسته در حال توسعه است.» 

کرملین و حزب کمونیست چین، برای اولین‌بار در فوریه ۲۰۲۲ و چند هفته قبل از آغاز تلاش روسیه برای فتح اوکراین، برنامه همکاری مشترک مبنی بر شراکت «بدون محدودیت» را اعلام کردند. از آن زمان، رژیم کمونیستی علناً تهاجم روسیه را محکوم نکرده است، در حالی که برخی از نهادهای چینی توسط دولت ایالات متحده به دلیل مشارکت در تهاجم روسیه تحریم شده‌اند. 

خانم ماتوینکو پس از دیدار با شی گفت روسیه می‌تواند «روی دوستی محکم و قابل اعتماد چین حساب کند.» 

وی افزود: «چیزی که من از تمام دیدارها و گفتگوها آموختم این است که چین پیوسته و پیگیرانه به همکاری با روسیه ادامه خواهد داد و دوستی بین کشورها و مردم ما را حفظ خواهد کرد.» 

نظم جهانی مورد نظر چین احتمالاً به معنای از بین رفتن حاکمیت تایوان است. مقامات این جزیره که واحد پول و ارتش مستقلی دارد، به صورت دموکراتیک انتخاب می‌شوند و بسیاری تایوان را یک کشور مستقل واقعی می‌دانند و «اصل چین واحد» رژیم کمونیستی را که مدعی حاکمیت بر این جزیره است، رد می‌کنند. 

تهاجم روسیه به اوکراین این گمانه‌زنی را تقویت کرده است که شی جین پینگ قصد دارد با پیروی از مسیر پوتین به تایوان حمله کند. 

شی جین پینگ چند روز قبل از دیدار با هیات روسی در جریان بازدید از مقر فرماندهی نیروهای شرق ارتش چین از فرماندهان نظامی خواست که «برنامه‌ریزی جنگ و مبارزه را گسترش دهند تا احتمال پیروزی در نبردهای واقعی را افزایش دهند.» 

در واکنش به این سخنان گرگ مورفی نماینده جمهوری‌خواه مجلس و عضو کمیته راه و روش مجلس نمایندگان ضمن هشدار درباره آماده شدن چین برای جنگ گفت: «ما در جنگ اوکراین دیدیم که روسیه یک ببر کاغذی بوده است اما این در مورد چین مطلقاً صدق نمی‌کند.»  

او ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت بایدن در قبال زیاده‌خواهی‌های چین گفت: اجازه ندهید اشتباهی رخ دهد. چینی‌ها ضعف در عزم ایالات متحده را احساس می‌کنند و از آن نهایت استفاده را خواهند برد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی