Search
Asset 2

در روز دوم آتش‌بس قرار است حماس ۱۴ گروگان اسرائیلی را آزاد کند

در روز دوم آتش‌بس حماس ۱۴ گروگان اسرائیلی را آزاد می‌کند
نیروهای امنیتی اسرائیل در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، در بحبوحه آماده‌سازی برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی که توسط حماس در غزه در ازای آزادی اسرای فلسطینی در اواخر روز انجام می‌شود، در کنار اتوبوس‌ها ایستاده‌اند. (JACK GUEZ/AFP via Getty Images)

به گفته مقامات مصری، در روز شنبه، دومین روز از آتش‌بس، حماس در حال آماده شدن برای آزادی ۱۴ گروگان اسرائیلی در ازای آزادی ۴۲ اسیر فلسطینی است.

در اولین روز از آتش‌بس چهار روزه، حماس ۲۴ نفر از حدود ۲۴۰ گروگانی را که در حمله ۷ اکتبر خود به اسرائیل که آغازگر جنگ بود، آزاد کرد و اسرائیل ۳۹ فلسطینی را از زندان آزاد کرد. روز اول ۱۳ اسرائیلی، ۱۰ تایلندی و یک فیلیپینی از اسارت در غزه آزاد شدند.

به گفته یک مقام مصری که نخواست نامش فاش شود، حماس فهرستی متشکل از ۱۴ گروگان را به میانجیگران مصر و قطر ارائه کرده است که قرار است آزاد شوند و این فهرست به اسرائیل منتقل شده است که نخواست نامش فاش شود زیرا او اجازه نداشت در مورد جزئیات این ماجرا صحبت کند.

بر اساس توافقنامه آتش‌بس، حماس به ازای هر سه زندانی آزاد شده، یک گروگان اسرائیلی را آزاد می‌کند و سرویس زندان‌های اسرائیل پیشتر روز شنبه اعلام کرده بود که ۴۲ زندانی را برای آزادی آماده می‌کند.

خانواده‌های گروگان‌هایی که قرار نیست در جریان آتش‌بس کنونی از غزه آزاد شوند، با کابوس‌های پایدار روبرو هستند

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از اسرای غیر اسرائیلی نیز ممکن است آزاد شوند.

در این چهار روز، حماس حداقل ۵۰ گروگان اسرائیلی و اسرائیل ۱۵۰ اسیر فلسطینی را  آزاد خواهد کرد.

اسرائیل گفته است که آتش‌بس می‌تواند به ازای هر ۱۰ گروگان دیگر آزاد شده یک روز دیگر تمدید شود – چیزی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده گفت که امیدوار است محقق شود.

سازمان ملل متحد گفت که این توقف به آن امکان می‌دهد تا تحویل غذا، آب و دارو را به بیشترین حجم از زمان آغاز مجدد کاروان‌های کمک‌های بشردوستانه در ۲۱ اکتبر افزایش دهد. همچنین توانست ۱۲۹,۰۰۰ لیتر (۳۴,۰۷۸ گالن) سوخت را تحویل دهد. – کمی بیش از ۱۰٪ از حجم روزانه قبل از جنگ.

در شهر جنوبی خان یونس روز شنبه، صف طولانی مردم با حلبی‌های گاز و سایر کانتینرها بیرون یک پمپ بنزین منتظر بودند تا بتوانند مقداری از سوخت تازه تحویل گرفته شده را دریافت کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی