Search
Asset 2

رویترز: حماس نیمی از نیروهایش را از دست داده و به تاکتیک «ضربه و فرار» رو آورده است

مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفته‌اند که حماس شاهد نابودی حدود نیمی از نیروهای خود در هشت ماه جنگ بوده و به تاکتیک‌های شورشی «ضربه بزن و فرار کن» رو آورده است.
نیروهای تروریستی القسام (حماس)، در جریان یک رژه نظامی به مناسبت سالگرد جنگ ۲۰۱۴ با اسرائیل، در نزدیکی مرز اسرائیل با نوار غزه در ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۳، شرکت می‌کنند. (MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images)

مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفته‌اند که حماس شاهد نابودی حدود نیمی از نیروهای خود در هشت ماه جنگ بوده و به تاکتیک‌های شورشی «ضربه بزن و فرار کن» رو آورده تا تلاش‌های اسرائیل برای کنترل غزه را ناکام بگذارد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از سه مقام ارشد آمریکایی که با تحولات میدان نبرد آشنا هستند، نوشت که تعداد اعضای حماس به ۹هزار تا ۱۲هزار کاهش یافته است. در مقابل، اسرائیل می‌گوید تقریباً ۳۰۰ سرباز خود را در غزه از دست داده است.

به گفته یکی از مقامات، جنگجویان حماس در حال حاضر تا حد زیادی از درگیری مداوم با نیروهای اسرائیلی در جنوبی‌ترین شهر رفح اجتناب می‌کنند و در عوض به استقرار کمین‌ها و استفاده از بمب‌های دست‌ساز برای ضربه زدن به اهداف در پشت خطوط اسرائیل تکیه کرده‌اند.

مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، به رویترز گفته‌اند که چنین تاکتیک‌هایی به حماس اجازه می‌دهد تا ماه‌های آینده نیز با کمک تسلیحاتی که از طریق تونل‌ها به غزه قاچاق می‌شوند و سلاح‌هایی که از نیروهای اسرائیلی گرفته است، به جنگ ادامه دهد.

جنگ تا پایان ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت

مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هفته گذشته گفت که جنگ حداقل تا پایان سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت.

پیتر لرنر، سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) به رویترز گفته است که آنها هنوز تا نابودی حماس که به گفته او تقریباً نیمی از نیروهای جنگی خود را از دست داده‌اند، راه دارند.

لرنر افزود که ارتش در حال تطبیق با تغییر تاکتیک‌های گروه حماس است و اذعان داشت که اسرائیل نمی‌تواند همه جنگجوی حماس را از بین ببرد یا همه تونل حماس را ویران کند.

او با بیان اینکه «هیچ‌وقت هدفی برای کشتن آخرین تروریست‌ها روی زمین وجود ندارد. این یک هدف واقع بینانه نیست» افزود که «از بین بردن حماس به عنوان یک قلمرو حاکمیتی یک هدف نظامی دست‌یافتنی است».

این سخنگوی ارتش اسرائیل در گفتگو با رویترز پذیرفت که اسرائیل برای غلبه بر حماس که از سال ۲۰۰۶ بر نوار غزه حکومت می‌کند، با یک نبرد طولانی مواجه شد. او افزود که پس از گذشت ۱۷ سال از شکل‌گیری قابلیت‌های حماس، هیچ راه‌حل سریعی برای غلبه بر آن وجود ندارد.

بنابر اظهارات یک مقام دولت آمریکا، گروه فلسطینی حماس توانایی عقب‌نشینی سریع پس از حملات، پوشش دادن، سازماندهی و ظهور مجدد در مناطقی را که اسرائیل معتقد بود از وجود شبه نظامیان پاکسازی شده، نشان داده است.

رهبران حماس و گروگان‌ها در تونل‌ها پنهان شده‌اند

رویترز به نقل از مقامات اسرائیلی و آمریکایی نوشته است که حدود هفت تا هشت‌هزار جنگجوی حماس در رفح، آخرین سنگر مهم مقاومت این گروه، مستقر هستند.

آنها گفته‌اند که رهبران ارشد حماس یحیی سینوار، برادرش محمد، و فرمانده دوم محمد دیف، هنوز زنده هستند و گمان می‌رود با گروگان‌های اسرائیلی در تونل‌ها پنهان شده باشند.

به نوشته رویترز، حماس طی سال‌ها یک شهر زیرزمینی تونلی به طول ۵۰۰ کیلومتر ساخته است. این هزارتو که توسط ارتش اسرائیل متروی غزه نامیده شده، تقریباً نصف طول سیستم متروی نیویورک است.

شبکه تونل‌ها مجهز به آب، برق و تهویه است و به رهبران حماس، مراکز فرماندهی و کنترل و انبارهای اسلحه و مهمات پناه می‌دهد.

ارتش اسرائیل هفته گذشته اعلام کرد که کنترل کل مرز زمینی غزه و مصر را برای جلوگیری از قاچاق سلاح به دست گرفته است. حدود ۲۰ تونل که توسط حماس برای حمل سلاح به غزه استفاده می‌شد، در داخل این منطقه کشف شد.

این در حالی است که مقامات مصری پیش از این وجود چنین مسیر مخفیانه‌ای را رد کردند و گفته‌اند که آنها سال‌ها پیش شبکه تونل‌های منتهی به غزه را تخریب کردند.

احتمال تکرار شورش فلوجه در غزه

رویترز نوشته است که تهاجم غزه طولانی‌ترین و شدیدترین درگیری اسرائیل از زمان حمله به لبنان برای بیرون راندن سازمان آزادیبخش فلسطین در سال ۱۹۸۲ است.

یکی از مقامات عرب به رویترز گفته است که باندهای جنایتکار پیش از این در بحبوحه خلاء قدرت در غزه ظهور کرده‌اند. آنها مواد غذایی را ضبط کرده و سرقت‌های مسلحانه انجام می‌دهند.

این مقام رسمی و دو منبع دیگر دولتی عربی که همگی خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که ارتش اسرائیل ممکن است با تهدیداتی مشابه تهدیداتی که آمریکا در شهر فلوجه در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ پس از تهاجم آمریکا به عراق با آن مواجه شد، مواجه شود.

شورش گسترده در فلوجه ابتدا صفوف القاعده و سپس داعش را گسترش داد و عراق را در درگیری و هرج و مرجی فرو برد که هنوز دو دهه بعد از آن به طور کامل بیرون نیامده است.

طرح آمریکا و شرکای عرب برای پس از جنگ غزه

به نوشته رویترز، واشنگتن و متحدان عرب آن گفته‌اند که در حال کار بر روی یک طرح برای پس از جنگ غزه هستند که شامل یک مسیر غیرقابل بازگشت برای تشکیل کشور فلسطین است.

مقامات آمریکایی گفتند که این طرح بخشی از یک «معامله بزرگ» پیش‌بینی شده توسط ایالات متحده با هدف تضمین عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل است و زمانی که کامل شد، واشنگتن قصد دارد آن را در اختیار اسرائیل قرار دهد.

یک مقام امارات متحده عربی که مستقیماً از گفتگوها مطلع است، گفت که دعوت از فلسطینی‌ها برای کمک حل معضل غزه در یک عملیات اضطراری و همچنین پایان دادن به خصومت‌ها، اخراج کامل اسرائیل و شفافیت در مورد وضعیت حقوقی غزه از جمله کنترل مرزها، ضروری است.

به گفته این مقام امارات متحده عربی، برای شروع بازسازی، نقشه راه دقیق‌تری به سمت راه‌حل دو دولتی و همچنین اصلاحات جدی و معتبر در تشکیلات خودگردان فلسطین مورد نیاز است.

واکنش اسرائیل به راه‌حل دو کشوری

رویترز نوشت که مشخص نیست ایالات متحده چگونه می‌خواهد بر رد مکرر راه‌حل دوکشوری از سوی نتانیاهو غلبه کند در حالی که ریاض می‌گوید این شرط عادی‌سازی روابط است.

دیوید شنکر، دستیار سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک و کارشناس ارشد اندیشکده مؤسسه واشنگتن، در گفتگو با رویترز هرگونه پیشنهاد برای خروج ارتش اسرائیل از خاک فلسطین را رد کرده است.

شنکر گفته است که «اسرائیل می‌گوید کنترل امنیتی خود را حفظ خواهد کرد و این بدان معناست که دائماً هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز غزه به پرواز در خواهد آمد».

ائتلاف بین‌المللی به رهبری مصر برای جایگزینی حکومت حماس

گادی آیزنکوت، فرمانده سابق ارتش اسرائیل که در کابینه جنگ نتانیاهو خدمت می‌کند، ائتلاف بین‌المللی به رهبری مصر را به عنوان جایگزینی برای حکومت حماس در غزه پیشنهاد کرده است.

او هفته گذشته در یک جلسه توجیهی پشت درهای بسته به کمیته امور خارجی و دفاع کنست، بر ماهیت پیچیده جنگ علیه شبه نظامیان حماس تاکید کرد.

او گفت: «این یک مبارزه مذهبی، ملی‌گرایانه، اجتماعی و نظامی است که ضربه‌ای وارد نمی‌کند و جنگی طولانی است که سال‌ها طول خواهد کشید.»

سرپیچی نتانیاهو از درخواست‌های بین‌المللی برای ارائه طرح پس از جنگ

بنیامین نتانیاهو و دولتش تحت فشار واشنگتن هستند تا با طرح آتش‌بس برای پایان دادن به جنگ موافقت کنند.

نتانیاهو همواره از درخواست‌های داخلی و بین‌المللی برای ترسیم طرحی پس از جنگ برای این سرزمین سرپیچی کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده هشدار داده است که فقدان چنین نقشه‌راهی می‌تواند موجب هرج و مرج در منطقه شود.

جنگ در هفتم ماه اکتبر با یورش نیروهای حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد و بر اساس آمار اسرائیل، شبه‌نظامیان حماس بیش از ۱۲۰۰ نفر را کشتند و بیش از ۲۵۰ نفر گروگان را گرفتند.

به گفته مقامات بهداشتی غزه که وابسته به حماس هستند، عملیات زمینی و هوایی اسرائیل در غزه، این سرزمین را ویران کرده و بیش از ۳۶هزار نفر را کشته است. این آمار رسمی و تایید شده نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی