Search
Asset 2

جوزپ بورل: حماس یک سازمان تروریستی است و نمی‌تواند به حکومت در غزه ادامه دهد

جوزپ بورل: حماس یک سازمان تروریستی است
جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل در ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۰ صحبت می‌کند. (Francois Lenoir/Pool/AFP via Getty Images)

جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا گفت: حماس یک سازمان تروریستی است که نمی‌تواند از نظر سیاسی و نظامی آینده‌ای در غزه یا کرانه باختری داشته باشد.

بورل در بارسلونا در کنار ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن صحبت می‌کرد و او اعتقاد خود را تکرار کرد که این تنها فلسطینی‌ها هستند که می‌توانند حاکمان آینده خود را تعیین کنند.

این دو مقام سیاسی به همراه ۴۸ کشور دیگر در خاورمیانه، اروپا و شمال آفریقا در یک مجمع منطقه‌ای اتحادیه برای مدیترانه شرکت کردند. اسراییل دعوت به شرکت در آن را رد کرد.

بورل گفت که در این اجلاس حمایت قاطع برای تمدید توقف بشردوستانه کنونی در جنگ بین اسرائیل و حماس وجود دارد.

اما نسبت به تمدید آتش‌بس پس از پایان این هفته بدبینی وجود داشت.

تفاوت در مورد حماس، که به طور گسترده در جامعه دیپلماتیک منعکس شده است، بین کسانی است که فکر می‌کنند حماس در غزه عمیقاً ریشه دوانده و مستقر شده است و کسانی که فکر می‌کنند لازم است حماس پس از پایان جنگ ممنوع شود، و می‌گویند حمله خشونت آمیز آن به اسرائیل در ۷ اکتبر – زمانی که حداقل ۱۲۰۰ نفر در اسرائیل کشته شدند – این امر مانع از هرگونه فعالیت سیاسی حماس در آینده می‌شود.

بورل گفت که او معتقد است برخی چیزها وجود دارد که «همه می توانند روی آن توافق کنند»، از جمله «نه به بازگشت حماس به غزه، به عنوان یک نیروی سیاسی و نظامی.» «این سازمان به همه از جمله مردم فلسطین آسیب رسانده است.»

وی گفت:«راه حل بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین به غزه است. یک تشکیلات خودگردان فلسطین دوباره احیا شده، زیرا سرزمینی بدون دولت، سرزمینی است که در معرض هرج و مرج، خشونت، تروریسم و مهاجرت است که اروپا اولین کسی است که بهای آن را خواهد پرداخت.»

بورل همچنین خواستار برگزاری انتخابات در اسرع وقت برای تشکیل تشکیلات خودگردان فلسطینی به نمایندگی از غزه و کرانه باختری شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی