Search
Asset 2

قطر می‌گوید حماس دومین دسته از گروگان‌ها را پس از تاخیر آزاد می‌کند

حماس دومین دسته از گروگان‌ها را پس از تاخیر آزاد می‌کند
ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر (Screenshot via Twitter)

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر که همراه با مصر میانجی در مذاکرات اسرائیل و حماس برای آزادی گروگان‌های حماس در ازای اسرای فلسطینی در اسارت اسرائیل بوده است، گفت: «پس از تاخیر در اجرای آزادی زندانیان از هر دو طرف، موانع از طریق ارتباطات قطر و مصر با هر دو طرف برطرف شد..»

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: امشب ۳۹ غیرنظامی فلسطینی در ازای آزادی ۱۳ اسیر اسرائیلی از غزه و ۷ تبعه خارجی خارج از چارچوب توافق آزاد خواهند شد.

پیشتر حماس اعلام کرده بود که به دلیل اختلاف بر سر ورود کامیون‌های کمک رسانی به غزه و مسائل دیگر، آزادی دومین دسته از گروگان‌های اسرائیلی را به تعویق انداخته است.

اسرائیل نقض مفاد قرارداد مبادله گروگان‌ها با زندانیان را رد کرد و این تاخیر را به عنوان یک تاکتیک متوقف کننده به منظور ایجاد «استرس» به خانواده‌های اسیران محکوم کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، گردان‌های القسام گروه تروریستی حماس روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که اگر اسرائیل به شرایط توافق شده آزادی گروگان‌ها برای اسیران پایبند نباشد، دور دوم آزادی گروگان‌ها به تعویق خواهد افتاد.

دومین دسته از گروگان‌های اسرائیلی قرار بود روز شنبه پس از آزادی اولین گروه در روز جمعه به‌عنوان بخشی از یک آتش بس چهار روزه بین حماس و اسرائیل آزاد شوند تا تبادل گروگان‌ها و اسرا انجام شود و کمک‌ها به این منطقه سرازیر شود.

در حالی که اپک تایمز قادر به تأیید مستقل بیانیه حماس نبود، گزارش شده است که یکی از مقامات ارشد حماس این تأخیر را به شبکه خبری انگلیسی بی‌بی‌سی تأیید کرده و مدعی شده است که اسرائیل تنها به سه کامیون از ۱۰۰ کامیون اجازه داده است تا به شمال غزه برسند.

در واکنش به این تاخیر، یک سخنگوی ارتش اسرائیل به شبکه تلویزیونی فرانسوی BFM گفت که اسرائیل به آتش بس کاملا احترام گذاشته است.

همچنین مارک ریگِو، مشاور ارشد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مصاحبه با اسکای نیوز به این تاخیر واکنش نشان داد.

او گفت: «تا آنجا که می‌توانم درد خانواده‌هایی را که می‌خواستند عزیزانشان را قبلاً در خاک اسرائیل ببینند، احساس کنم، به آنها یادآوری می‌کنم که دیروز نیز تأخیر رخ داد…شاید امروز بهانه‌های کمتری برای تاخیر حماس وجود داشته باشد، زیرا آنها دو روز آتش‌بس داشته‌اند و بنابراین نمی‌توانند بگویند دشوارتر است، امروز باید آسان‌تر می‌شد.»

او ادامه داد: «اما هنگام برخورد با گروهی مانند حماس، ما به اعصاب فولادی نیاز داریم…اگر آنها بتوانند اندکی بیشتر به افراد طرف ما فشار بیاورند، سعی خواهند کرد این کار را انجام دهند، اما آنها تعهد خود را دارند.»

آقای ریگو تایید کرد که کامیون‌های کمک رسانی طبق برنامه به شمال غزه رسیده‌اند. همچنین، نیروهای دفاعی اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کردند که ۲۰۰ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه روز جمعه از طریق گذرگاه رفح مصر «به عنوان بخشی از چارچوب آزادی گروگان‌ها، طبق توافق آمریکا و با میانجیگری قطر و مصر وارد غزه شدند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی