Search
Asset 2

روحانی: نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی روسای جمهور آینده آزادی سیاسی نخواهند داشت

حسن روحانی دلایل طرح شده توسط شورای نگهبان برای رد صلاحیتش را کیفرخواست علیه نهاد ریاست جمهوری، و اتهام‌های وارد شده به خود را فاقد هرگونه «وثاقت» دانست.
حسن روحانی (Public Domain)

حسن روحانی در نامه‌ای خطاب به مردم ایران، دلایل طرح شده توسط شورای نگهبان برای رد صلاحیتش در انتخابات مجلس خبرگان رهبری را کیفرخواست علیه نهاد ریاست جمهوری و اتهام‌های وارد شده به خود را فاقد هرگونه «وثاقت» دانست.

او با انتشار نامه‌ای سرگشاده به نوشته خود به نامه محرمانه‌ای پاسخ داده که می‏گوید شورای نگهبان درباره دلایل عدم تایید صلاحیتش به او ارسال کرده است.

روحانی در نامه خود نوشت که دلایل ذکر شده در نامه دبیر شورای نگهبان به‌ عنوان ادله‌ احراز نشدن صلاحیتش در انتخابات خبرگان، نه‌تنها تخلف و جرم نیست، بلکه در برخی از موارد «مایه‌ افتخار» اوست.

او برخی دلایل شورای نگهبان برای صلاحیت خود را «اهانت به قوه قضاییه و شورای نگهبان، عدم بینش سیاسی، عدم التزام به قانون اساسی و تعرض به اعتقادات اصیل دینی» عنوان کرد.

روحانی در نامه خود توضیح داد: «این دفاعیه شخصی من نیست، بلکه دفاع از جمهوریت (و اسلامیت) نظام است.»

رئیس‌جمهور پیشین در نامه خود نوشته است که محتوای نامه دبیر شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیتش «ثابت می‌کند که عالی‌ترین مقام منتخب مستقیم ملت ایران (که با رأی میلیون‌ها شهروند ایرانی برگزیده شده است) حتی در حد یک شهروند هم، از حق آزادی بیان برخوردار نیست.»

او در ادامه نامه خود نوشته است: «رؤسای‌جمهور آینده (اگر چنین مقام و نهادی باقی بماند) باید بدانند که با این کیفرخواست دیگر حتی آنان آزادی سیاسی ندارند و قادر به انجام وظایف قانونی خود نیستند و به‌ جای قانون اساسی باید تابع شورای نگهبان باشند و از ریاست‌جمهوری اسلامی به ریاست قوه مجریه، آن هم در حدّ برخی امور اداری کفایت کنند. در غیر این صورت تردید نکنند که مقام ریاست‌جمهوری در پایان دوره مسئولیت (یا حتی نیمه راه) سقف و آخرین مسئولیتی خواهد بود که برای آن احراز صلاحیت می‌شوند.»

خبر انتشار این نامه واکنش‏هایی در فضای توییتر به همراه داشت. یکی از کاربران توییتر به نام آرش غفاری نوشته است: « کاش یکی که دستش میرسه به حسن روحانی بگه: آدم با چهارتا نامه پرت و پلا اپوزوسیون نمیشه. ما هنوز بوی باروت و بنزین آبان ۹۸ تو دماغمونه دلاور، حرف وزیرکشورت که میگفت به سر زدیم به پا هم زدیم، تو گوشمون وزوز میکنه. افتخارت، دوربین‏های نظارتیت هنوز آدم میکشه.»

روحانی در این نامه دوره ششم مجلس خبرگان رهبری را «مهم و سرنوشت‌ساز» دانست ، توضیح داد که می‌داند چرا وجود یک جریان «مستقل و منتقد» در این دوره از مجلس خبرگان تحمل نشده و حضور او و افرادی مثل او در این مجلس باعث «نگرانی» فقهای شورای نگهبان شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی