Asset 2

برگزاری رزمایش مشترک بریتانیا، استرالیا و آمریکا علیه پدافند هوایی چین در صحرای نوادا

(Defense Ministry via Getty Images)
(Defense Ministry via Getty Images)

نیروی هوایی ارتش کشورهای ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا، روز گذشته چهارشنبه ۱۹ بهمنماه، رزمایش هوایی مشترکی بر فراز صحرای نوادا در غرب آمریکا، برگزار کردند.

به گفته وزارت دفاع این سه کشور این رزمایش با نام پرچم سرخ، «بخشی از تلاش برای شبیهسازی عملیات رزمی پیشرفته علیه هواپیماهای جنگنده و پدافند هوایی چین» است.

جرد.جی هاچینسون، فرمانده اسکادران نیروی هوایی ایالات متحده که این رزمایش را فرماندهی میکند، تأکید کرد که سیاست دفاعی ایالات متحده کاملاً روشن است. او گفت: «فکر میکنیم که اگر برای مقابله با چین آماده باشیم، برای هر چیز دیگری آماده خواهیم بود

هاچینسون اعلام کرد که این یک رزمایش سالانه است و با رویداد اخیر پرواز بالن جاسوسی چین در آسمان ایالات متحده ارتباطی ندارد.

گفتنی است که در آبانماه گذشته نیز یکبار دیگر این سه کشور یک مانور نظامی مشترک برگزار کردند.

در بخش اول این رزمایش که «پروژه همگرایی» خوانده میشد، نیروهای آمریکا، استرالیا و انگلیس، تمرین اقدام مشترک در صورت بروز مناقشه و درگیری نظامی در منطقه اقیانوس آرام را اجرا کردند و در بخش دوم نیز بر پاسخ به حمله گسترده روسیه به اروپا تمرکز کردند.

استرالیا، آمریکا و انگلیس چندین سال است که همکاریهای نزدیکی در حوزه نظامی دارند و در سپتامبر ۲۰۲۱ یک پیمان سهجانبه دفاعی با نام «آکوس» امضا کردند. نخستین طرح اعلام شده تحت این پیمان قرارداد ساخت زیردریاییهای هستهای برای نیروی دریایی استرالیا بود. این کشورها همچنین به طور منظم رزمایشهای مشترک برگزار میکنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی