Search
Asset 2

برگزاری راهپیمایی سکوت در زاهدان

راهپیمایی اعتراضی علیه جمهوری اسلامی در زاهدان
(Social Media)

شماری از شهروندان زاهدان، امروز جمعه ۱۱ فروردین‌ماه، در بیست و ششمین جمعه پی‌درپی با حضور در خیابان‌های این شهر، علیه جمهوری اسلامی راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند. 

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، مردم زاهدان امروز راهپیمایی خود را در سکوت برگزار کردند، این اقدام به دنبال درخواست مولوی عبدالحمید و به احترام ماه رمضان انجام شد. 

بعد از تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به‌سوی معترضان در جمعه ۸ مهرماه گذشته که به کشته‌شدن بیش از یک‌صد نفر از شهروندان زاهدان انجامید و به جمعه خونین معروف شد، معترضان هر هفته پس از نمازجمعه راهپیمایی اعتراضی تشکیل می‌دهند. 

همچنین امروز مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های نمازجمعه این شهر، مشکلات اقتصادی مردم ایران را یادآور شد و با اشاره تلویحی به خروج سرمایه‌های ایران به نفع گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی، خطاب به مسئولان گفت: «از دیدگاه فتوای دینی بنده، اگر ملت ایران راضی نباشند، نمی‌توانید سرمایه‌های ملی را از کشور خارج کنید.» 

مولوی عبدالحمید، به نام‌گذاری سال جدید از سوی علی خامنه‌ای نیز کنایه زد و گفت: «با این روند بعید می‌دانم که تورم و گرانی حل شود و این مسیری که حکومت می‌رود، من این مسیر را بن‌بست می‌بینم 

به گفته او: «دلار هفت تومانی شده پنجاه‌هزار تومان و همه اقشار و اصناف از معلمان و کارگران تا بازنشستگان پریشان و نگرانند 

این روحانی پر نفوذ در میان اهل‌تسنن ایران در ادامه خطبه‌ها گفت: «این مسئولان توانایی حل مشکلات کشور را ندارند، اگر چه خودشان هم می‌گویند تصمیمات در جایی دیگر گرفته می‌شود و ما کاره‌ای نیستیم.» 

او همچنین افزود تا زمانی که همه ملت ایران، اعم از زنان، مردان، پیروان ادیان، مذاهب و اقوام به طور مساوی زیر یک چتر قرار نگیرند و نگاه‌ها از بیرون به داخل کشور متمرکز نشود، مشکلات حل نخواهند شد. 

امام‌جمعه مسجد مکی زاهدان در ادامه نیز اعتراض‌های اخیر اسرائیل را مثال زد و گفت: «در همین اسرائیل که ما به آن غاصب و صهیونیسم می‌گوییم این همه اعتراض کردند، شما شنیدید یک نفر کشته شود؟» 

او اعتراض‌های مردمی در فرانسه را نیز یادآوری کرد و گفت در آنجا هم پلیس با آبپاش با مخالفان مقابله می‌کند و هیچ جا با گلوله جنگی و تفنگ ساچمه‌ای مردم خودشان را نمی‌زنند. 

مولوی عبدالحمید، در آستانه ۱۲ فروردین و سالروز رأی به جمهوری اسلامی ایران گفت که مردم ۴۴ سال پیش، جمهوریت را انتخاب کردند. اگر این چتر بر سر همه مردم به طور یکسان گسترده می‌شد و ملاک شایستگی و توانمندی افراد بود، هیچ اعتراضی شکل نمی‌گرفت. 

این روحانی اهل‌سنت به تبعیض علیه اقوام، پیروان ادیان، زنان و مذاهب اشاره کرد و گفت که برای اهل‌سنت دغدغه شدید ایجاد شد؛ زیرا شایستگان آن‌ها در هیچ انتخاباتی بالا نیامدند و رد صلاحیت شدند. او در ادامه نیز تأکید کرد که نه‌تنها در اهل‌سنت بلکه در کل کشور افراد متفکر و توانمند نتوانستند بالا بیایند. 

گفتنی است که ساعاتی پیش از برگزاری نمازجمعه اینترنت زاهدان از سوی جمهوری اسلامی قطع شد تا خطبه‌های مولوی عبدالحمید از طریق شبکه‌های اجتماعی به‌صورت مستقیم منتشر نشود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی