Search
Asset 2

بیمارستان‌های غزه صحنه درگیری حماس و اسرائیل

واکنش نخست وزیر اسرائیل به سخنان مکرون درباره غزه
مردم در پناه‌گاههای خیمه‌ای بیرون از بیمارستان الشفا در شهر غزه در ۳ نوامبر ۲۰۲۳ (DAWOOD NEMER/AFP via Getty Images)

خبرگزاری‌ها گزارش می‌دهند که بیمارستان‌های شهر غزه به محل درگیری سربازان اسرائیلی و حماس تبدیل شده است.  

سیانبی‌سی به نقل از پزشکان بدون مرز گزارش داده است که حملات به بیمارستان الشفا، بزرگترین بیمارستان در نوار غزه، یک‌شبه به طرز چشمگیری افزایش یافته است و کارکنان این بیمارستان وضعیت فاجعه‌باری را گزارش کرده‌اند.  

ارتش اسرائیل می‌گوید که حماس از بیمارستان‌ها به عنوان پایگاه‌های عملیاتی استفاده می‌کند و سلاح‌ها را در تونل‌های زیر بیمارستان‌ها پنهان می‌کند.  

این نهاد نظامی اسرائیل هم‌چنین روز شنبه، یازدهم نوامبر از کشته شدن احمد صیام، فرمانده گروهان منطقه‌ای حماس خبر داده و افزوده است که این فرمانده شبه نظامی، «حدود هزار نفر از ساکنان نوار غزه را به عنوان گروگان در بیمارستان رانتیسی نگه داشت و از تخلیه آن‌ها به جنوب جلوگیری کرد.»  

براساس این گزارش، احمدصیام درحالی‌که در مدرسه «البارک» مخفی شده بود، هدف حمله ارتش اسرائیل قرار گرفت.  

ارتش اسرائیل می‌گوید که از زمان آغاز عملیات زمینی تا‌کنون یازده پایگاه نظامی حماس را تصرف کرده است.  

همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به انتقاد امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه که از اسرائیل خواسته بود تا بمباران غزه و «کشتار غیرنظامیان» را متوقف کند، در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است که «مسئولیت هر گونه آسیب به غیرنظامیان با حماس داعش است و نه اسرائیل.»  

مکرون در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی در روز جمعه گفت که فرانسهبه وضوح» اقداماتتروریستیحماس» را محکوم میکند، اما با وجود «به رسمیت شناختن حق اسرائیل برای محافظت از خود،ما از آنها میخواهیم که این بمباران را در غزه متوقف کنند.»  

دفتر دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیهای در روز جمعه اعلام کرده است که این سازمان در هشت روز گذشته نتوانسته است مواد غذایی به غزه بفرستد و وضعیت غذایی در این شهر رو به وخامت است.  

این دفتر می‌گوید که مردم ساعت‌ها در مقابل نانوایی‌ها صف می‌کشند و در معرض حملات هوایی قرار دارند. فروشگاه‌های خواربار فروشی اقلام خوراکیشان تمام شده است و قادر به ذخیره آرد، آب معدنی، تخم مرغ و محصولات لبنی نیستند.  

براساس این گزارش، در روز پنج شنبه، نهم نوامبر۶۵ کامیون حاوی اقلام ضروری از طریق گذرگاه رفح وارد غزه شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی