Search
Asset 2

استفاده هانتر بایدن از سِمت پدرش برای ارعاب شرکای تجاری  

فرزند رئیس جمهور ایالات متحده قصد داشته است که از نفوذ و ارتباطات پدرش جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده برای تهدید یک تاجر چینی استفاده کند.
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، به همراه پسرش هانتر بایدن، در ۴ فوریه ۲۰۲۳روارد پایگاه گارد ملی هوایی هنکاک فیلد در سیراکوز، نیویورک می شود. (ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images)

بر اساس اطلاعاتی که به تازگی افشا شده، هانتر بایدن، فرزند رئیس جمهور ایالات متحده قصد داشته است که از نفوذ و ارتباطات پدرش برای تهدید یک تاجر چینی استفاده کند. 

بر اساس این اطلاعات افشا شده که گفته می‌شود سرویس درآمد داخلی آمریکا به آن دست‌یافته بود، هانتر بایدن زمانی که با یک تاجر چینی دچار اختلاف شده بودند، در واتس‌آپ پیامی با مضمون «اینجا با پدرم نشسته‌ام» برای او ارسال کرده و با این اقدام قصد داشته با استفاده از نام و ارتباطات پدرش تاجر چینی را تهدید و او را مجبور کند دستورات وی را دنبال کند. 

این پیام به هنری ژائو، یکی از همکاران تجاری چینی هانتر که روابط نزدیکی با حزب کمونیست چین دارد، ارسال شد. 

اگر این اطلاعات صحت داشته باشد، با ادعای مکرر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه او هرگز در سرمایه‌گذاری‌های تجاری پسرش شرکت نکرده یا در مورد آن صحبت نکرده است، در تضاد است. 

کمیته راه و سرمایه‌های سنا در ۲۲ ژوئن اعلام کرد که ادعاهای مهمی از طریق شاهدانی که نام آنها افشا نشده دریافت کرده است که نشان می‌دهد اداره امور مالیاتی و وزارت دادگستری آمریکا در تحقیقات خود در مورد هانتر بایدن، «توجه ویژه‌ای» به هانتر بایدن داشته‌اند و طی تحقیقات خود او را در برابر صدور حکم جستجو و یا متهم شدن محافظت کرده‌اند 

اکنون طبق شهادت گری شپلی، یکی از مقامات اداره امور مالیاتی، او و بازرسان همکارش در حالی که مشغول بررسی یک پرونده تقلب مالیاتی جنایت‌کارانه در مورد هانتر بایدن بودند توانستند به یک پیام واتس‌اپ مربوط به ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۷ را که از بایدن به هنری ژائو ارسال شده بود، دست پیدا کنند. 

ژائو که به ژائو ژئوجون نیز شناخته می‌شود، رئیس و مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری Harvest Capital Management مستقر در پکن و همچنین رئیس بخش حزب کمونیست چین در این شرکت است. شرکت ژائو در تأسیس یک شرکت سرمایه‌گذاری مستقر در شانگهای به نام BHR Partners که هانتر بایدن نیز به تأسیس آن کمک کرده بود، شرکت کرد. 

هانتر تا آوریل ۲۰۲۰ عضو هیئت‌مدیره BHR بود و ۱۰ درصد از سهام این شرکت چینی را در اختیار داشت، اما به گفته وکلایش از نوامبر ۲۰۲۱ این سهام واگذار شده است. 

بر اساس شهادت شپلی، هانتر بایدن در پیام واتس آپی نوشته است: «من اینجا با پدرم نشسته‌ام و می‌خواهیم بفهمیم چرا تعهد انجام نشده است. او سپس ابراز امیدواری کرد که «قبل از اینکه این ماجرا از کنترل خارج شود، این مشکل حل شود.» 

بایدن در ادامه این پیام تهدید کرده که اگر خواسته وی عملی نشود با استفاده از ارتباطات «مردی که کنارش نشسته و افرادی که می‌شناسد» آنها را پشیمان خواهد کرد. 

مشخص نیست که این مناقشه دقیقاً با چه نتیجه‌ای به پایان رسیده است، اما این ارتباط، اگر درست باشد، با ادعاهای پیشین رئیس جمهور مبنی بر اینکه او در معاملات تجاری هانتر بایدن دخیل نبوده، در تضاد است. 

جو بایدن در سال ۲۰۱۹ گفت: «هرگز با پسرم یا برادرم یا هر کس دیگری، حتی خانواده دورهمی، دربارهٔ منافع تجاری آنها صحبت نکردم.» 

شواهدی از همکاری جو بایدن با چینی‌ها

در هفته‌های قبل از انتخابات ۲۰۲۰، نیویورک پست ایمیلی‌هایی از لپ‌تاپ هانتر بایدن منتشر کرد که در یکی از آنها جزئیاتی از بسته‌های پرداخت پیشنهادی و همچنین سرمایه‌گذاری بایدن در یک شرکت انرژی چینی که اکنون منحل شده را نشان می‌داد. 

در یکی از این ایمیل‌ها که توسط هانتر بایدن نوشته شده آمده: «آیا ۱۰ مورد توسط H برای مرد بزرگ کنار گذاشته شده است؟» 

تام بوبولینسکی، یکی از همکاران تجاری سابق هانتر بایدن، بعداً علناً تأیید کرد که «مرد بزرگ» اشاره‌ای به جو بایدن داشت. 

او با اشاره به اینکه جو بایدن «در سطح بالایی» در جریان معاملات تجاری فرزندش بود و به خوبی از نگرانی‌های اخلاقی احتمالی درباره این مشارکت آگاه بود به همین دلیل به هیچ عنوان به صورت مکتوب یا تلفنی نامی از او برده نمی‌شد و فقط در ملاقات‌های حضوری می‌شد به نام جو بایدن اشاره کرد. 

در اوایل هفته جاری، وزارت دادگستری اعلام کرد که هانتر بایدن به دو اتهام مالیاتی اعتراف کرده و به داشتن اسلحه غیرقانونی علی‌رغم مصرف مواد مخدر اعتراف کرده است، این اعترافات باعث می‌شود که احتمال زندانی‌شدن فرزند جو بایدن کاهش یابد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی