Search
Asset 2

ارائه طرح استیضاح بایدن و کامالا هریس به کنگره از سوی یک نماینده جمهوری‌خواه 

استیضاح بایدن و کامالا هریس
رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن و معاون رئیس جمهور ایالات متحده کامالا هریس (MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

اندی اوگلز، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه طرح استیضاح جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و معاونش کامالا هریس را به مجلس این کشور ارائه کرد. 

در این طرح استیضاح عنوان شده که بایدن از پست ریاست‌جمهوری و معاون ریاست‌جمهوری به عنوان یک ابزار برای «محافظت از تجارت خانواده‌اش در برابر نظارت کنگره و حسابرسی عمومی» استفاده کرده است. 

اندی اوگلز با انتشار یک توییت عنوان کرد: «جو بایدن و کامالا هریس از حفاظت و دفاع از قانون اساسی انصراف داده‌اند. آن‌ها دفاتر خود را در فعالیت‌های جنایی و حمله به مخالفان سیاسی گرفتار کرده‌اند. حالا وقت آن رسیده است که فساد آن‌ها توسط قانون با تمام قدرت مورد پیگیری قرار گیرد 

در این طرح استیضاح بایدن به عدم پاسخگویی به درخواست‌های متعدد اطلاعات، دخالت در تأسیس شرکت‌هایی برای طرح‌های مالی و دخالت در امور اوکراین متهم شده است. 

به طور خاص این طرح استیضاح بایدن را متهم می‌کند که علی‌رغم وعده شفافیت، تلاش کرده که نظارت را در موارد مختلف مخدوش کند و به طور مثال مدعی شده که بایدن اطلاعات درخواستی را در مورد موضوعات مختلف مانند درخواست گزارش‌های فعالیت مشکوک مربوط به خانواده بایدن، اطلاعات مربوط به ارتباط هانتر بایدن با حزب کمونیست چین و تحقیقات در مورد استفاده خانواده بایدن از هواپیمای اختصاصی معاون رئیس جمهور برای معاملات تجاری با اتباع چینی را به اعضای کنگره ارائه نکرده است. 

در طرح استیضاح همچنین به تأسیس چندین شرکت توسط اعضای خانواده بایدن و همکاران آنان اشاره و ادعا شده که از این شرکت‌ها برای انتقال میلیون‌ها دلار به خانواده بایدن و پنهان کردن منابع این اموال استفاده شده است. این شامل پرداختی به مبلغ ۱,۰۶۵,۰۰۰ دلار در طول سه ماه از طرف یک شرکت چینی به یک همکار خانوادگی بایدن نیز می‌شود. 

بایدن همچنین متهم است که «سند مهمی را تا زمانی که با احضاریه کنگره تهدید نشده بود، نگه داشته است». 

این سند درباره «یک طرح رشوه‌خواری» است که در آن بایدن و اعضای خانواده‌اش ظاهراً «هر کدام ۵ میلیون دلار برای کمک به هلدینگ بوریسما»، یک شرکت اوکراینی که قبلاً هانتر بایدن عضو هیات مدیره آن بود، دریافت کردند. 

اندی اوگلز در همین مورد به فاکس نیوز گفت: جو بایدن نه تنها با عملکرد ناکارآمد خود در رهبری آمریکا شکست خورده، بلکه سوگند خود را برای حفظ، محافظت و دفاع از قانون اساسی ایالات متحده نقض کرد. 

اوگلز همچنین بایدن را به سوءاستفاده مکرر از موقعیت قدرت خود، هم به عنوان معاون رئیس جمهور و هم به عنوان رئیس جمهور، برای پنهان کردن معاملات تجاری مشکوک خانواده‌اش و سوءاستفاده از منابع مالیات‌دهندگان متهم کرد. 

اوگلز افزود: مردم آمریکا می‌دانند که نمی‌توانند برای تحقیق درباره فساد خانواده بایدن به «به‌اصطلاح وزارت دادگستری» تکیه کنند، بنابراین این بر عهده کنگره ایالات متحده است که او را یک‌بار برای همیشه پاسخگو کند. 

سرنوشت درخواست استیضاح بایدن روشن نیست زیرا حمایت جمهوری‌خواهان از استیضاح بایدن در مجلس نمایندگان کم است. 

همچنین در این طرح استیضاح با اشاره به هجوم مهاجران از مرزهای جنوبی آمریکا به داخل این کشور و بی‌تفاوتی کامالا هریس به انتقادها نسبت به این موضوع و مشکلات ناشی از آن، معاون جو بایدن به بی‌کفایتی متهم شده است.  

در این طرح استیضاح آمده که هریس به اعتماد عمومی خیانت کرده و تهدیدی برای امنیت ملی و قانون اساسی است و اقدامات او با حاکمیت قانون ناسازگار است. همچنین توصیه شده که کامالا هریس استیضاح، برکنار و محاکمه شده و صلاحیت وی برای تصدی هر مقام دیگری در ایالات متحده سلب شود. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی