Search
Asset 2

۳۰ ماه حبس برای یک ایرانی آمریکایی به جرم تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده

(Alastair Pike/AFP via Getty Images)
(Alastair Pike/AFP via Getty Images)

دادگاهی در آمریکا، یک شهروند ایرانیآمریکایی را به جرم تلاش برای فروش تجهیزات و فناوری الکترونیکی به جمهوری اسلامی به تحمل ۳۰ ماه زندان محکوم کرد.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیهای در تارنمای خود نوشت که یک دادگاه فدرال در منطقه بروکلین نیویورک یک شهروند آمریکاییایرانی به نام «کامبیز عطار کاشانی» را به دلیل تلاش برای صادرات غیرقانونی خدمات، فناوری و کالای آمریکایی به ایران محکوم کرد.

در این بیانیه با اشاره به اینکه این فرد ایرانیآمیریکایی به ۳۰ ماه زندان محکوم شده است گفته شد که «عطار کاشانی» در ماه ژوئن ۲۰۲۲ اتهام خود را پذیرفت و همچنین با پرداخت ۵۰ هزار دلار جریمه موافقت کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که اقدامات وی نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی (IEEPA) است

این وزارتخانه همچنین گفت که کاشانی از فوریه ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۱ تلاش کرد تا بطور غیرقانونی کالا و فناوری به ایران صادر کند.

«برون پیس» دادستان منطقه شرق نیویورک اعلام کرد: «کاشانی محدودیتهای صادراتی و تحریمها علیه ایران را نقض کرده است. تلاش وی منافع امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا را تضعیف کرد

این فرد  و چند تن از دوستانش در فاصله فوریه ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۱ از طریق دو شرکت در امارات فناوری و قطعات آمریکایی را برای صدور به ایران تحویل گرفته، ولی به شرکت‌های خدماتی اعلام کرد این کالا‌ها راهی امارات می‌شوند، اما پس از این کشور عربی، این قطعات راهی بانک مرکزی ایران می‌شدند.

در دی ماه سال گذشته مقامهای دادستانی اعلام کردند که «کامبیز عطار کاشانی» را بازداشت کردهاند و در همان زمان مطرح شد که این فرد به عنوان «بازوی» بانک مرکزی ایران فعالیت میکرده و احتمال میرود بر اساس قوانین آمریکا، به پرداخت ۵۰ هزار دلار جریمه و حداکثر ۲۰ سال مجازات زندان محکوم شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی