Asset 2

هشدار هند به شهروندانش درباره سفر به کانادا 

هشدار هند به شهروندانش برای سفر به کانادا
نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند (Wikimedia)

هند به شهروندان خود توصیه کرد هنگام سفر به کانادا مراقب باشند زیرا شکاف بین دو کشور در پی ادعاهای اتاوا مبنی بر دست داشتن هند در قتل یک رهبر جدایی‌طلب سیک در حومه ونکوور افزایش یافته است. 

وزارت خارجه هند با صدور هشداری از اتباع خود و به ویژه آنهایی که در این کشور آمریکای شمالی تحصیل می‌کنند به دلیل «فعالیت‌های رو به افزایش ضد هندی و جرایم نفرت‌انگیز سیاسی که به صورت رسمی تایید شده‌اند» خواست که محتاط باشند. 

این وزارتخانه گفت، هندی‌ها همچنین باید از رفتن به مکان‌هایی در کانادا که «به‌ویژه دیپلمات‌های هندی و بخش‌هایی از جامعه هندی را که مخالف برنامه‌های ضد هندی هستند، هدف قرار داده است» اجتناب کنند. 

پس از اینکه جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، ادعا کرد هند با ترور حامی استقلال سیکهای کانادا مرتبط است، اتاوا و دهلی‌نو، دو شریک استراتژیک کلیدی در امنیت و تجارت، درگیر کشمکش‌های دیپلماتیک شدند. 

کانادا هنوز هیچ مدرکی مبنی بر دخالت هند در ترور هاردیپ سینگ نیجار، رهبر ۴۵ساله سیک که توسط افراد مسلح نقابدار در حومه ونکوور کشته شد، ارائه نکرده است. 

برای سال‌ها، هند گفته است که نیجار، شهروند کانادایی متولد هند، با تروریسم ارتباط دارد، اتهامی که او رد کرده است. نیجار در زمان قتلش برای سازماندهی یک همه‌پرسی غیررسمی دیاسپورای سیکها در مورد استقلال از هند فعالیت می‌کرد. 

اظهارات ترودو و پس از آن اخراج یک دیپلمات هندی از اتاوا با واکنش دهلی‌نو روبرو شد. هند با رد اتهام‌های نخست‌وزیر کانادا آن را «پوچ و با انگیزه‌های خاص» توصیف و یک دیپلمات کانادا را اخراج کرد. 

هند نیز سال‌ها کانادا را متهم کرده است که به جدایی‌طلبان سیک، از جمله نیجار، آزادی عمل می‌دهد. 

اخراج متقابل دیپلمات‌ها تنش بین این دو کشور را تشدید کرده است. ترودو در جریان نشست این ماه گروه ۲۰ در دهلی‌نو با مودی برخوردهای سردی داشت و چند روز بعد کانادا یک ماموریت تجاری به هند را که برای پاییز برنامه‌ریزی‌شده بود لغو کرد. 

از سوی دیگر دو متحد نزدیک کانادا که هر دو برای تقویت روابط با هند تلاش می‌کنند، پس از اینکه جاستین ترودو گامی عجیب برداشت و علناً دولت هند را به دست داشتن در قتل یک کانادایی متهم کرد، در سخنان خود از او را حمایت کردند، اما همزمان از انتقاد نسبت به هند خودداری کردند. 

وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ما عمیقاً در مورد اتهاماتی که دیروز نخست‌وزیر ترودو به آنها اشاره کرد، نگران هستیم و همچنان با شرکای کانادایی خود در تماس هستیم. بسیار مهم است که تحقیقات کانادا ادامه یابد و عاملان آن به دست عدالت سپرده شوند.» 

همچنین جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، بیانیه‌ای تقریباً مشابه با ایالات متحده صادر کرد. آقای کلورلی در شبکه‌های اجتماعی گفت: «همه کشورها باید به حاکمیت و حاکمیت قانون احترام بگذارند 

لندن در حال حاضر در حال مذاکره برای یک توافق تجاری با دهلی‌نو است و گفت که تحولات اخیر برنامه آن را از مسیر خارج نخواهد کرد. 

کانادا بهترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان هندی است. در سال ۲۰۲۲، این کشور نزدیک به ۳۰۰ هزار دانشجوی هندی داشت که مشغول تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی