Asset 2

تشدید فشار بر زنان برای رعایت حجاب اجباری؛ دانشگاه‌ها به دانشجویان «بی‌حجاب» خدمات نمی‌دهند

حجاب اجباری
تظاهرات دانشجویان ایرانی در دانشگاه تهران در جریان تظاهرات ناشی از خشم بر سر مشکلات اقتصادی، در پایتخت تهران در 30 دسامبر 2017.(STR/AFP via Getty Images)

با ادامه مخالفت زنان و دختران در برابر حجاب اجباری، وزارتخانه علوم و بهداشت با انتشار اطلاعیه‌هایی اعلام کردند که دانشگاه‌ها ازاین‌پس به «دانشجویان بی‌حجاب» هیچ‌گونه خدمات آموزشی، رفاهی، خوابگاهی ارائه نخواهند کرد. 

در بخشی از اطلاعیه وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری آمده است: «همه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تحت‌نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه خدمات آموزشی، رفاهی و غیره به معدود دانشجویانی که قوانین و مقررات دانشگاه‌ها دراین‌خصوص را رعایت نکنند، معذور خواهند بود.» 

همزمان عباس شیراوژن، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نیز در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها در سال جدید گفت که دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور از ارائه هرگونه خدمات به «دانشجویان فاقد حجاب اسلامی» منع شده‌اند. 

معاون وزارت بهداشت افزود که «دختر دانشجوی مسلمان» باید در دانشگاه‌ها «با حجب و حیای ذاتی» و «مطابق با ارزش‌ها و هنجارهای» کشور حضور پیدا کند. 

این در حالی است که غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز در تازه‌ترین اظهارنظرش گفته «کشف حجاب» به‌مثابه «دشمنی با ارزش‌هاست» و افرادی که اقدام به آن کنند، «مجازات‌» خواهند شد.  

او افزوده است: در صورت بازداشت مخالفان حجاب اجباری، تمام کسانی که «به هر نحو مُسبب و شریک» در این مسائل باشند، «بدون اغماض» تحت پیگرد قرار می‌گیرند. 

چند روز پیش هم وزارت کشور ایران، شش ماه بعد از کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده است که «درباره حجاب عقب‌نشینی نمی‌کنیم». 

از سوی دیگر ویدئوهایی زیادی از برخورد نیروهای وابسته به حکومت در تعطیلات نوروزی ۱۴۰۲ در اماکن گردشگری و تفریحی با مردم و خصوصاً زنانی که حاضر به پذیرش حجاب رسمی جمهوری اسلامی نبوده‌اند، منتشر شده است. 

بااین‌حال بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز گذشته بسیاری از زنان و دختران در نقاط مختلف کشور بدون حجاب اجباری سیزده‌بدر را گرامی داشته و به جشن و پایکوبی پرداختند. 

گفتنی است که مبارزه مدنی شهروندان در موضوع حجاب اجباری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی و با آغاز جنبش «زن، زندگی، آزادی» شدت گرفته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی