Search
Asset 2

نیویورک تایمز: ایران برای دامن زدن به ناآرامی‌ها به کرانه باختری اسلحه قاچاق می‌کند

مقامات ایالات متحده، ایران و اسرائیل عنوان کرده‌اند که جمهوری اسلامی در حال راه‌اندازی یک مسیر مخفیانه قاچاق برای تحویل سلاح به فلسطینیان در کرانه باختری است.
شبه‌نظامیان مسلح فلسطینی در ۳ ژوئیه ۲۰۲۳ در کرانه باختری، به نیروهای اسرائیلی تیراندازی می‌کنند. (JAAFAR ASHTIYEH/AFP via Getty Images)

مقامات کشورهای ایالات متحده، ایران و اسرائیل عنوان کرده‌اند که جمهوری اسلامی در حال راه‌اندازی یک مسیر مخفیانه قاچاق در سراسر خاورمیانه است و از عوامل اطلاعاتی، شبه‌نظامیان و باندهای تبهکار برای تحویل سلاح به فلسطینیان در کرانه باختری استفاده می‌کند.

نیویورک تایمز با انتشار گزارشی در این مورد به اظهارات مقامات این سه کشور درباره اهداف حکومت ایران، مسیرهای قاچاق سلاح، گروه‌های دخیل در این عملیات و تبعات این اقدامات جمهوری اسلامی پرداخته است.

این خبرگزاری به نقل از سه مقام ایرانی نوشته که هدف جمهوری اسلامی از این عملیات، ایجاد ناآرامی‌ هر چه بیشتر علیه اسرائیل است.

طبق این گزارش، این عملیات مخفیانه حکومت ایران ممکن است باعث تبدیل کرانه باختری به نقطه اشتعال بعدی در جنگ با اسرائیل شود و این امر نگرانی‌ها را افزایش داده است.

این دغدغه در حال حاضر جدی شده، زیرا حکومت ایران وعده داده است که حمله اسرائیل به محوطه سفارت جمهوری اسلامی را که منجر به کشته شدن هفت فرمانده سپاه شد را تلافی خواهد کرد.

مسیرها و گروه‌های دخیل در قاچاق تسلحیات ایران به کرانه باختری

نیویورک تایمز در این گزارش با مقامات ارشد امنیتی و دولتی از جمله سه نفر از اسرائیل، سه نفر از ایران و سه نفر از ایالات متحده مصاحبه کرده است که از تلاش جمهوری اسلامی برای قاچاق اسلحه به کرانه باختری مطلع هستند.

مقامات هر سه کشور به شرطی حاضر به مصاحبه شده‌اند که نامشان فاش نشود.

منابع آگاه گفته‌اند که بسیاری از تسلیحات قاچاق شده از ایران به کرانه باختری عمدتا در دو مسیر از طریق عراق، سوریه، لبنان، اردن و اسرائیل ارسال می‌شوند.

آنها افزوده‌اند که این تسلیحات ممکن است توسط یک گروه چند ملیتی که می‌تواند شامل اعضای باندهای تبهکار سازمان یافته، ستیزه‌جویان افراطی، سربازان و عوامل اطلاعاتی باشد، جابجا شود.

مقامات و تحلیلگران ایرانی گفته‌اند که یک گروه کلیدی در این عملیات، قاچاقچیان صحرانشین هستند که این سلاح‌ها را از مرز اردن به اسرائیل حمل می‌کنند.

مقامات هر سه کشور تایید کرده‌اند که حکومت ایران با همکاری متحدان ستیزه‌جو و شبکه‌های مجرمانه خود از دو مسیر اصلی برای رساندن سلاح به کرانه باختری استفاده می‌کند.

آنها گفته‌اند که در یک مسیر، شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به همراه عوامل ایرانی این سلاح‌ها را از سوریه به اردن حمل می‌کنند. محموله از آنجا در مرز به قاچاقچیان صحرانشین منتقل می‌شود. عشایر اسلحه‌ها را به مرز اسرائیل انتقال می‌دهند، جایی که باندهای جنایتکار آنها را تحویل می‌گیرند و سپس به کرانه باختری منتقل می‌کنند.

بنابر اظهارات تحلیلگران، قاچاق تسلیحات به کرانه باختری از حدود دو سال پیش آغاز شد، زمانی که حکومت ایران شروع به استفاده از مسیرهایی کرد که پیشتر برای قاچاق کالاها ایجاد شده بود.

کارشناسان می‌گویند که مشخص نیست دقیقاً چه تعداد سلاح از آن زمان تاکنون به این قلمرو رسیده است، اگرچه تحلیلگران گفته‌اند که اکثر سلاح‌های قاچاق، اسلحه‌های سبک و کوچک مانند تفنگ‌های دستی و تهاجمی است.

چرا حکومت ایران بر کرانه باختری متمرکز شده است؟

افشون استوار، دانشیار امور امنیت ملی در دانشکده نیروی دریایی و کارشناس ارتش ایران، گفته است که حکومت ایران بر کرانه باختری متمرکز شده است زیرا درک می‌کند که دسترسی به غزه برای آینده قابل پیش‌بینی، محدود خواهد شد.

او گفته است که کرانه باختری قطعا باید مرز بعدی باشد که حکومت ایران در آن نفوذ می‌کند و سلاح‌ها را در آن تکثیر خواهد کرد، زیرا این اقدامات در کرانه باختری به اندازه غزه برای اسرائیل مشکل‌ساز خواهد شد.

جنبش فتح حکومت ایران را به گسترش هرج و مرج متهم کرد

جنبش فتح که حکومت خودگردان فلسطینی و بخش زیادی از کرانه باختری را اداره می‌کند، هفته گذشته حکومت ایران را متهم کرد که با گسترش هرج و مرج در این سرزمین تلاش می‌کند فلسطینی‌ها را به نفع خود «استثمار» کند.

فتح در بیانیه‌ای اعلام کرد که اجازه نمی‌دهد «آرمان مقدس و خون مردم فلسطین» توسط حکومت ایران مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

امیرسعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل در بیانیه‌ای در این مورد پیرامون عملیات قاچاق اسلحه اظهار نظر نکرد، اما در مورد اهمیت تسلیح فلسطینیان علیه اسرائیل تاکید کرده است.

او گفت که ارزیابی حکومت ایران حاکی از آن است که تنها راه موثر برای مقاومت در برابر «اشغالگری رژیم صهیونیستی»، مقاومت مسلحانه است.

جنگ پنهان اسرائیل و جمهوری اسلامی

حتی پس از هفتم اکتبر، از آنجایی که نیروهای نیابتی حکومت ایران به طور فزاینده‌ای از لبنان و یمن حملاتی را آغاز کردند، تهران و اورشلیم بیشتر درگیری‌های خود را به جنگ در سایه محدود کردند.

اما این جنگ پنهان، هفته گذشته با حمله هوایی به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در سوریه علنی شد.

مقامات حکومت ایران ادعا کردند که هواپیماهای جنگی اسرائیل به نشست سران نیروهای مسلح ایران و اعضای جهاد اسلامی فلسطین در دمشق حمله کرده است.

مقامات اسرائیلی، ایرانی و آمریکایی اظهار داشتند که در میان کشته‌شدگان، محمدرضا زاهدی، فرمانده سپاه پاسداران، مسئول عملیات‌های مخفی ایران در سوریه و لبنان بود که بخشی از مسیرهای قاچاق اسلحه از آن مناطق می‌گذرد.

حمله به سفارت ایران پس از یک حمله هوایی دیگر توسط اسرائیل در اواخر ماه مارس انجام شد که به گفته مقامات آگاه، یک نقطه کلیدی از مسیر قاچاق در شرق سوریه را هدف قرار داد.

به گفته مقامات آمریکایی و اسرائیلی، حکومت ایران همچنین سلاح‌های پیشرفته نیز قاچاق می‌کند.

طبق اظهارات مقامات اسرائیلی، این سلاح‌ها شامل موشک‌های ضدتانک و نارنجک‌های راکتی است که برای اسرائیل در هنگام دفاع از اهداف غیرنظامی و نظامی چالش ایجاد می‌کند.

در مدت اخیر، آژانس امنیت داخلی اسرائیل، شین بت، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که اخیراً تجهیزات نظامی پیشرفته‌ای را که به کرانه باختری قاچاق شده بود، کشف و ضبط کرده است.

در این بیانیه آمده است که «شین بت» به طور جدی در فعالیت‌های حکومت ایران و شرکت‌های وابسته به آن دخالت می‌کند و به انجام اقدامات نظارتی برای خنثی کردن هرگونه فعالیتی که امنیت کشور اسرائیل را به خطر می‌اندازد، ادامه خواهد داد.

سال‌هاست که رهبران حکومت ایران بر ضرورت تسلیح گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی در کرانه باختری تاکید کرده‌اند.

جمهوری اسلامی مدت‌هاست که تسلیحاتی را برای حمله به اسرائیل در اختیار شبه‌نظامیان دیگر مناطق، تحت عنوان «محور مقاومت» قرار داده است.

این تسلیحات به ویژه در اختیار حماس و جهاد اسلامی فلسطین، دو متحد اصلی فلسطینی‌ حکومت ایران در غزه قرار گرفته است.

این گروه‌ها که در کرانه باختری نیز فعالیت می کنند، توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا، ا‌سرائیل و دیگر کشورها به عنوان سازمان‌های تروریستی شناخته می‌شوند.

SEO

مقامات ایالات متحده، ایران و اسرائیل عنوان کرده‌اند که جمهوری اسلامی در حال راه‌اندازی یک مسیر مخفیانه قاچاق برای تحویل سلاح به فلسطینیان در کرانه باختری است.

SM

مقامات ایالات متحده، ایران و اسرائیل عنوان کرده‌اند که جمهوری اسلامی در حال راه‌اندازی یک مسیر مخفیانه قاچاق برای تحویل سلاح به فلسطینیان در کرانه باختری است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی