Search
Asset 2

آغاز جیره بندی آب در کشور

آب در ۱۲ شهر ایران جیره‌‌‏بندی می‌‌‏شود. (ATTA KENARE/AFP/Getty Images)
آب در ۱۲ شهر ایران جیره‌‌‏بندی می‌‌‏شود. (ATTA KENARE/AFP/Getty Images)
آب در ۱۲ شهر ایران جیره‌‌‏بندی می‌‌‏شود. (ATTA KENARE/AFP/Getty Images)


معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت آب و فاضلاب از جیره‌‌‌‏بندی آب در ۱۲ شهر ایران خبر داد. کرج، اولین شهری است که آب در آن جیره‌‌‌‏بندی می‌‌‌‏شود.

شهرهایی چون کرج، تهران، همدان، اهواز، مشهد و اصفهان از جمله‌ شهرهایی هستند که در معرض کمبود آب هستند.

با توجه به کاهش بارش باران و خشکسالی در سال‌های اخیر، ذخیره‌ی آب سدهای اطراف تهران و سدهای بزرگ ایران به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

وزارت نیرو پیش از این هشدار داده بود که در صورت عدم صرفه جویی در مصرف آب، تابستان امسال با مشکل کم آبی مواجه خواهیم بود.

به گفته‌ی مقامات وزارت نیرو، مسئله‌ی تامین آب در بخش کشاورزی در وضعیت بحرانی قرار دارد و اگر از برداشت‌های غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی جلوگیری ‌نشود، سطح آب پایین رفته و باعث شوری دشت‌ها و خشکسالی و تعطیلی کشاورزی خواهد شد.

بر‌‌‌‏اساس آمار وزارت نیرو، متوسط بارش باران در ۱۰ سال گذشته از ۲۵۰ میلی‌متر به ۲۴۲ میلی‌متر کاهش پیدا کرده است و همچنین منابع آب تجدید شونده از ۱۳۰ به ۱۲۰ میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

در چند سال اخیر به علت خشکسالی، بخش‌های زیادی از دریاچه‌ها و تالاب‌هایی مانند گاوخونی، شادگان، پریشان، الاگل، هامون، ارومیه، بختگان و جازموریان خشک شده یا در معرض خشک شدن کامل هستند.

پدیده‌ی خشکسالی علاوه بر بحران کمبود آب آشامیدنی و آب مصرفی در شهرها، اثرات زیانباری نیز بر کشاورزی، اکو‌‌‌‏سیستم جنگل‌ها و محیط زیست، منابع طبیعی، دامپروری و دامداری می‌گذارد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی