Search
Asset 2

انجمن قلم آمریکا: ایران پس از چین دومین زندان نویسندگان جهان در سال ۲۰۲۳ بود

انجمن قلم آمریکا اعلام کرد که ایران پس از چین دومین زندان بزرگ نویسندگان در سال ۲۰۲۳ معرفی شده و رتبه بزرگترین زندان نویسندگان زن در جهان را دارد.
(Hamed Malekpour/Tasnim)

انجمن قلم آمریکا با انتشار گزارشی اعلام کرد که ایران براساس «شاخص آزادی نوشتن»، پس از چین دومین زندان بزرگ نویسندگان در سراسر جهان در سال ۲۰۲۳ معرفی شده و رتبه بزرگترین زندان نویسندگان زن در جهان را به خود اختصاص داده است.

در گزارش آمده است که جمهوری اسلامی همچنان زندانبان اصلی نویسندگان زن در سطح جهان است. بسیاری از آنها به خاطر مخالفت با حجاب اجباری در زندان‌های جمهوری اسلامی حبس شده‌اند.

این نهاد تصریح‌ کرد که با توجه به تاریخچه سرکوب شدید و مستمر نویسندگان در ایران که در واکنش به جنبش «زن زندگی آزادی» تشدید یافت، چندان هم تعجب‌برانگیز نیست که ایران دوباره دومین زندان بزرگ نویسندگان در سال ۲۰۲۳ معرفی شد.

به نوشته انجمن قلم آمریکا در حالی که تعداد نویسندگان زندانی در ایران از ۵۷ نفر در سال ۲۰۲۲ به ۴۹ نفر در سال۲۰۲۳ کاهش یافته است، اما بازداشت مستمر و گسترده نویسندگان که عمده آنها از جنبش «زن زندگی آزادی» حمایت کرده بودند، سرکوب مستمر آزادی بیان مخالفان را در ایران برجسته‌تر می‌کند.

این انجمن همچنین با اشاره به آزادی شماری از نویسندگان محبوس نوشته است که با این وجود نزدیک به هفتاد درصد این آزادی‌ها با قید وثیقه بوده و نویسندگان با طیف گسترده‌ای از محدودیت‌ها از جمله احتمال بازداشت مجدد و محدودیت در گزینه‌های شغلی روبرو هستند.

انجمن قلم آمریکا تصریح کرده است که جمهوری اسلامی از حبس صرفا به عنوان راهکار استفاده می‌کند و در مجموعه دیگری از اقدامات سرکوبگرانه که شامل بازداشت‌های کوتاه مدت، اتهامات ساختگی، و آزادی در برابر از دست دادن شغل، و محدودیت در استفاده از رسانه‌های اجتماعی است، کماکان به سرکوب ادامه می‌دهد.

کارین دویچ کارل کار، مدیر برنامه نویسندگان در معرض خطر انجمن قلم آمریکا گفته است که این امر منجر به افزایش خودسانسوری در میان نویسندگان ایرانی شده است که تعداد قابل توجهی از آنها به همین خاطر از کشور فرار کردند.

این انجمن همچنین به بازداشت‌ها در جامعه هنری و ادبی ایران اشاره کرده و نوشته است که مهدی یراحی خواننده و ترانه سرا، وفا احمد پور، خواننده رپ، پیمان فرهنگیان نویسنده، کیوان مهتدی نویسنده ومترجم،  آنیشا اسداللهی مترجم، گلرخ ابراهیمی ایرایی نویسنده و مدافع حقوق بشر و ستار رضایی میرقائد شاعر و هنرمند به احکام طولانی محکوم شدند.

انجمن قلم آمریکا همچنین از توماج صالحی نام برده و عنوان کرده است که این خواننده رپ نیز در اواخر سال۲۰۲۳ پس از افشای آزار و شکنجه‌ای که در زندان متحمل شده بود، دوباره دستگیر و روانه زندان شد، و در آوریل ۲۰۲۴ به اعدام محکوم شد که این حکم هم اکنون با اعتراض جهانی روبرو است.

این نهاد به نقش نویسندگان و اعضای جامعه خلاق هنری در ایران اشاره کرده و نوشته است که آنها با استفاده از واژگان، آواز و موسیقی و هنرشان سعی در برجسته کردن معضلات کشورشان از جمله ناعدالتی دارند و آینده‌ای متفاوت را برای همه مردم ایران ترسیم می‌کنند. آینده‌ای که مبتنی بر حقوق بشر و احترام به همه مردم ایران است فارغ از جنسیت، قومیت و مذهب.

مدیر برنامه نویسندگان در معرض خطر انجمن قلم آمریکا در این‌باره گفته است که ما از رهبران حکومت ایران می‌خواهیم که به این نقش موثر احترام بگذارند، نویسندگانی را که به ناحق زندانی شده‌اند از زندان آزاد کنند. پیگرد و آزار و اذیت نویسندگان و هنرمندان را متوقف کرده و صداهای مخالف را برای بیان خواسته‌های آنها سرکوب نکنند.

این نهاد با بیان اینکه در سال۲۰۲۳ نام ایران همچنان صدرنشین کشورهایی است که نویسندگان زن را محبوس کرده، افزوده است که ایران ۱۵ زن را هدف سرکوب قرار داده که عمده آنها به خاطر نوشتن و مخالفت با حجاب اجباری و سایر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان همچنان در زندان هستند.

در این گزارش به سپیده رشنو شاعر و فعال مدنی اشاره شده که در اکتبر ۲۰۲۳ به شش ماه و در دسامبر به چهار ماه دیگر زندان محکوم شد. همچنین نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر و نویسنده که در اکتبر به دلیل شرکت در مراسم تشییع جنازه آرمیتا گراوند که به دلیل «بی‌حجابی» تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، بازداشت شد.

انجمن قلم آمریکا همچنین از نرگس محمدی نام برده و نوشته است که این برنده افتخاری« آزادی بیان» انجمن قلم در سال ۲۰۲۳ و برنده جایزه صلح نوبل علیرغم تمام در خواست‌ها از سطوح بالا و تلاش‌های جهانی برای آزادی او، همچنان در پشت میله‌های زندان است و با بیش از ۳۵ سال محکومیت ترکیبی و مجازات حبس اضافی و پیامدهای دیگر، به خاطر نوشته‌ها و فعالیت‌هایش در زندان به سر می‌برد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی