Search
Asset 2

واکنش شهروندان ایرانی به حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل

حمله موشکی جمهوری اسلامی به اسرائیل در میان شهروندان ایرانی واکنش‌های متفاوتی از ترس و دلهره و شادی و تمسخر به دنبال داشت.
(Tabnak)

حمله موشکی جمهوری اسلامی به اسرائیل در میان شهروندان ایرانی واکنش‌های متفاوتی از ترس و دلهره و شادی و تمسخر به دنبال داشت.

به دنبال انتشار خبرهای اولیه از آغاز حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل در اولین ساعات بامداد روز یکشنبه، تعدادی از حامیان حکومت ایران در تهران و برخی شهرهای دیگر کشور به خیابان آماده و به شادی پرداختند.

این حامیان جمهوری اسلامی از اینکه پس از سال‌ها تهدیدهای مقام‌های حکومتی علیه اسرائیل بالاخره عملی شد و برای اولین بار جمهوری اسلامی به صورت مستقیم علیه اسرائیل دست به اقدام نظامی زد خوشحال بودند.

اما همزمان و در همان لحظات نخست اعلام خبر آغاز حمله پهپادی و موشکی به اسرائیل و در حالی که هنوز این موشک‌ها و پهپادها در میانه راه بودند، بسیاری دیگر از ایرانیان با نگرانی وقایع را دنبال می‌کردند نگران اقدامات تلافی‌جویانه اسرائیل و کمبود سوخت و مواد غذایی بودند و خیلی زود صف‌های طولانی در مقابل پمپ‌بنزین‌ها تشکیل شد.

تصاویر منتشر شده از تهران نشان می‌داد این نگرانی باعث هجوم مردم به پمپ‌بنزین‌ها و تشکیل صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های سوخت‌رسانی شده بود.

نگرانی از حمله تلافی‌جویانه اسرائیل و روشن‌شدن آتش جنگی گسترده در میان شهروندان مشهود بود و انعکاس آن را می‌شد در شبکه‌های اجتماعی دید و بسیاری از کاربران عادی در شبکه‌های اجتماعی از دلهره و ترس خود از جنگ و ویرانی ایران نوشتند.

مانند کاربری با نام روزبه که در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «برای جمهوری اسلامی جنگ با عراق «نعمت» بود اما برای مردم نه. پیامدهایش را می‌دانیم؛ از آوارگی صدها هزار تن تا ویرانی اقتصاد و سرکوب مخالفان و اعدام‌های هزاران زندانی سیاسی و عقیدتی. باز هم قرار است جنگ برای جمهوری اسلامی و خامنه‌ای نعمت باشد؟»

این نگرانی در بازارهای مالی نیز کاملاً مشهود بود و با آغاز ساعات کاری در تهران نرخ دلار در برابر ریال افزایش یافت. نرخ دلار آمریکا که طی روز شنبه ۶۵ هزار و پانصد تومان بود روز یکشنبه به بیش از ۷۰ هزار تومان نیز رسید و نهایتاً در پایان روز بر روی قیمت ۶۷ هزار و ششصد تومان ثابت ماند.

بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که این توقف رشد قیمت به دلیل ناکام بودن حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی بوده است.

به گفته ارتش اسرائیل در مجموع حدود ۱۷۰ پهپاد، ۳۰ موشک کروز و ۱۲۰ موشک بالستیک از ایران به سمت اسرائیل شلیک شده که ۹۹ درصد آنها پیش از رسیدن به اسرائیل در آسمان رهگیری و نابود شدند.

مقامات اسرائیل همچنین اعلام کردند که تنها چند موشک از پدافند هوایی اسرائیل عبور کرد که باعث خسارات جزئی به یکی از پایگاه‌های نظامی در جنوب این کشور شد و تلفاتی نیز به دنبال نداشت.

انتشار این اخبار در شبکه‌های اجتماعی و میان کاربران فارسی‌زبان واکنش‌های فراوانی به دنبال داشت و بسیاری از کاربران ایرانی این شبکه‌های اجتماعی توان موشکی جمهوری را مورد تمسخر قرار دادند.

علی کریمی، فوتبالیست باسابقه و مشهور ایرانی و بازیکن سابق تیم ملی ایران در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «میگن بیمارستانهاى اسراییل گنجایشش پر شده و دارند برای زخمی‌ها بیمارستان صحرایى میزنن!!! :)))))))

برخی از کاربران حامی حکومت نیز ناراحتی خود را از اینکه حمله حکومت ایران ناموفق بود ابراز کردند.

ابوالفضل نجفی تهرانی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «آتش‌بازی قشنگی بود، با آمریکا هماهنگ شده و آنها هم به اسرائیل اطلاع داده بودند. خون از دماغ حتی یک سرباز اسرائیلی نیامد، تعدادی از موشک‌ها و پهپادها در مسیر سقوط کردند. حامیان جمهوری اسلامی در داخل و کشورهای عربی خصوصاً فلسطینی‌ها روحیه گرفتند و اسرائیلی‌ها ترسیدند. زدید اما چگونه زدید؟!»

حسین آقایی، تحلیلگر امنیت ژئوپلیتیک نیز با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی که اسرائیل را اسب بازنده منطقه خوانده بود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «اسرائیل با یک جنگنده اف ۳۵ و تنها با ۶ موشک کنسولگری رژیم ایران ستیز ج.ا. را با خاک یکسان و ده‌ها فرمانده نیروهای قدس سپاه را شکار کرد. جمهوری اسلامی سیصد موشک و پهپاد می‌زنه اما نه تلفات به جای میذاره و نه خساراتی! اسب بازنده خاورمیانه کیه؟»

بانو یاسمین پهلوی نیز در کنار انتشار پست‏هایی با این مضمون که این جمهوری اسلامی است که به اسرائیل حمله کرده است و نه مردم ایران، یک استوری با تصویر مارمولکی منتشر کردند که روی آن نوشته شده است: «در پی عملیات غرورآفرین جمهوری اسلامی این مارمولک جان به جان آفرین تسلیم کرد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی