Search
Asset 2

انتشار آماری تکان‌‏دهنده از وضعیت اعتیاد در ایران

اعدام قاچاقچیان استرالیایی توسط اندونزی
مواد مخدر .(Photo by Sean Garnsworthy/Getty Images)
مواد مخدر صنعتی در آرایشگاه‌های زنانه و فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد و چون بو و دود ندارد خانواده‌ها آن را حس نمی‌کنند.(Photo by Sean Garnsworthy/Getty Images)

وزیر کشور ایران روز سه‌‏شنبه، با ارائه‌‏ی گزارشی مفصل از نرخ اعتیاد ، شمار معتادان ایران را ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر و میزان مصرف روزانه‌‏ی مواد مخدر را ۱.۵ تن (سالانه ۵۷۳ تن) اعلام کرد.

به گزارش بی‌‏بی‌‏سی، «حسن رحمانی فضلی» گفت که تقریبا ۲.۵ درصد جمعیت ایران معتادند که ۱۰۰ هزار نفر از آنها معتاد «کف خیابانی» هستند.

به گفته‌‏ی آقای رحمانی فضلی، بیش‌‏از نیمی از این معتادان ایران متأهلند و اگر هر معتاد دو فرزند داشته باشد، تعداد کودکانی که پدر و مادر معتاد دارند حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می‌شود که در مدار بعدی وارد چرخه اعتیاد می‌شوند و با این حساب می‌‏توان گفت بیش‌‏از ۵ میلیون نفر در ایران گرفتار اعتیادند.

وی که دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران نیز هست، با اشاره به تغییر نوع ماده‌‏ی مصرفی در ایران افزود: «اکنون شیشه پرمصرف‌‏ترین ماده‌‏ی اعتیادآور مصرفی در ایران است و در دو سه سال گذشته مصرف این ماده از ۳.۶ درصد به ۲۲ درصد رسیده است.»

طبق آمارهای ستاد مبارزه با مواد مخدر، درصد معتادان زن هم طی ۳ سال گذشته از ۵.۲ درصد به ۹.۳ درصد افزایش یافته است.

بنابر این گزارش‌‏، در سال‌‏های اخیر گسترش بی‌‏سابقه‌‏ی لابراتوارهای ساخت مواد مخدر صنعتی و‌ مت‌آمفتامین‌های غیرقانونی در ایران، این کشور را به یکی از تولیدکنندگان مهم برای بازار جنوب شرقی آسیا بدل ساخته است.

وزیر کشور با بیان این‌‏که لابراتوارهای تولید شیشه بیشتر در محدوده‌‏ی تهران و شهر کرج قرار دارند، گفت: «مواد مخدر صنعتی در آرایشگاه‌های زنانه و فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد و چون بو و دود ندارد خانواده‌ها آن را حس نمی‌کنند.»

وی در این گزارش از رواج مصرف مواد در میان دانش‌‏آموزان و دانشجویان خبر داده و گفته است :«۱ درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی یا معتاد هستند و یا تجربه‌‏ی استفاده از مواد مخدر را دارند. ۲.۶ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های وزارت علوم و ۱.۶ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های وزارت بهداشت هم درگیر مسئله‌‏ی اعتیاد هستند.»

 به عقیده‌‏ی کارشناسان، عامل اصلی ۵۵ درصد از طلاق‌‏ها، ۲۵ درصد از موارد همسر‌آزاری و کودک‌آزاری، ۲۴ درصد از قتل‌ها و ۳۵ درصد از سرقت‌‏ها ناشی از اعتیاد بوده و بسیاری از ناهنجاری‌‏ها در جامعه به این معزل اجتماعی مرتبط است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی