logo_eet

درمان دیابت با عصاره‌‌‌‏ی انگور توسط محققان ایرانی

g11 - Copy
درمان دیابت با عصاره‌‌‌‏ی انگور توسط محققان ایرانی (اسکرین‌‏شات یوتیوب)

محققان ایرانی موفق به تولید دارویی برای درمان دیابت شدند. این دارو از مواد موثر موجود در عصاره‌‌‌‏ی انگور تولید می‌‌‌‏شود.

کاهش عوارض ناشی از دیابت موش‌‌‌‏های مبتلا به دیابت شیرین پس از مصرف این دارو، محققان ایرانی را برای استفاده از آن به‌‌‌‏عنوان داروی ضد دیابت جدید تشویق نمود.

به گزارش ایسنا، نانوحامل‌های دارویی مورد نظر از «سیانیدین» و «دلفینیدین» موجود در عصاره‌‌‌‏ی انواع انگور تولید می‌‌‌‏شود. سیانیدین و دلفینیدین دو ترکیب عمده‌ی فنلی موجود در انگور است که همزمان خاصیت آنتی‌اکسیدانی نیز دارد.

به گفته‌‌‌‏ی محققان، پلی‌فنول‌‌‌‏های موجود در انگور موجب کاهش ابتلا به دیابت، کاهش کلسترول خون و حفاظت از سیستم قلبی- عروقی می‌‌‌‏شود.

دیابت شیرین یا همان مرض قند در پی کاهش توانایی بدن در ساختن انسولین به‌‌‌‏وجود می‌آید و با افزایش قند گلوکز در خون همراه است. در این نوع دیابت انواع پروتئین‌های موجود در بدن تغییر شکل و ساختمان می‌‌‌‏دهند و نوع فعالیت آن‌ها تغییر می‌‌‌‏کند.استفاده از این دارو می‌‌‌‏تواند با مهار گلیکه شدن (تغییر ساختار) پروتئین‌ها مانع از بروز این بیماری ‌‌‌‏شود.

«دکتر امیر قریب»، یکی از محققان این طرح و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی درباره‌ی ‌این طرح گفت: «یافته‌های این تحقیق نشان داد که سیانیدین و دلفینیدین به‌ویژه در شکل محصور در نانولیپوزوم‌ها قادرند در شرایط برون‌تنی از گلیکه شدن آلبومین و هموگلوبین A جلوگیری کنند و همچنین در موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به دیابت، سبب کاهش گلوکز خون، کلسترول خون و آلبومین و هموگلوبین A گلیکه شده و نیز افزایش مقدار گلیکوژن ذخیره شده در کبد شوند و بنابراین می‌توانند به عنوان ترکیبات کاهنده‌ی عوارض ناشی از دیابت شیرین مصرف شوند.»

وی اظهار امیدواری کرد که در صورت تکمیل آزمایش‌‌‌‏های کلنیکی، بتوان نانو حامل‌‌‌‏های دارویی را به‌‌‌‏عنوان یک داروی ضد دیابتی جدید مورد استفاده قرار داد.

تحقیقات این طرح به‌‌‌‏همت دکتر امیر قریب، دکتر زهره فائزی‌‌‌‏زاده و دکتر مسعود گودرزی از اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد بروجرد انجام شده و نتایج آن در در مجله PlantaMedica به چاپ رسیده است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *