Search
Asset 2

تشکل‌های صنفی فرهنگیان: نهادهای امنیتی و قضایی به جای مبارزه با اختلاسگران به سرکوب معلمان می‌پردازند

فرهنگیان ایران با انتشار قطعنامه‌ای تهدید و سرکوب معلمان توسط نهادهای امنیتی و قوه قضاییه را محکوم کردند.
(Social Media)

تشکل صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت روز معلم در ایران، با انتشار قطعنامه‌ای، ضمن تاکید بر تداوم پیگیری مطالبات این قشر، تهدید و سرکوب معلمان توسط نهادهای امنیتی و قوه قضاییه را محکوم کردند.

شورای هماهنگی تشکل‌‏های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار متن قطعنامه، نخست یادآوری کرده که مطابق اصل ۲۷ قانون اساسی حق تشکیل تجمعات آزاد، بدون حمل سلاح برای شهروندان، در صورتی که مخل مبانی اسلام نباشد به رسمیت شناخته شده است.

این تشکل صنفی در ادامه تاکید کرده است که «در این همایش موقت، معلمان به استناد حق قانونی خود جهت تبادل آزاد نظریات، ایجاد فضای همبستگی برای دفاع از منافع و حقوق  مشترک، با توسل به قدرت اجتماعی، جمع شدند».

فرهنگیان در این قطعنامه با بیان اینکه «معلمان هم اکنون بیش از همیشه در تحقق حقوق وعدالت برای خود و دانش آموزان در تنگنا قرار گرفته‌اند»، افزوده‌اند که «شوربختانه شاهدیم که گرانی و تورم ناشی ازسوءمدیریت‌‏ها، تحریم، فساد و اختلاس رو به تزاید، سفرهُ مردم را خالی نموده، انگیزه‌ آموزش و یادگیری را برای معلم و دانش‌آموز سلب کرده است».

این تشکل صنفی فرهنگیان ایران در ادامه عنوان کرد که «نیروهای امنیتی و قوه‌ قضاییه به جای مبارزه با اختلاسگران و فاسدان، به سرکوب و تهدید معلمان مطالبه‌گر پرداخته، آنها را به تبعید، انفصال، اخراج و زندان محکوم می‌کنند».

شورای هماهنگی تشکل‌‏های صنفی فرهنگیان ایران در قطعنامه خود خواستار آزادی معلمان زندانی و رفع حکم اخراج، انفصال، بازنشستگی زود‌هنگام و لغو محکومیت با پابند الکترونیکی فعالان صنفی در کشور شده‌ است.

فرهنگیان کشور همچنین خواهان ایمن‌سازی فضاهای آموزشی برای دانش‌آموزانی شده‌اند که در ساختمان‌‏های فرسوده، مدارس کپری و کانکسی در استان‌های محروم تحصیل می‌کنند.

امروز سیزدهم اردیبهشت ماه، شماری از فرهنگیان در شهرهای مختلف ایران با برپایی تجمعات خواستار رسیدگی مسئولان به مطالبات صنفی و معیشتی خود شدند.

برخی نهادهای حقوق بشری از احضار معلمان توسط نهادهای امنیتی و اخذ تعهد از آنها درباره عدم حضور در تجمعات خبر دادند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی