Asset 2

بر اساس نتایج یک نظرسنجی ۶۰ درصد ایرانیان به فکر مهاجرت هستند 

بر اساس داده‌های یک نظرسنجی، ۶۰ درصد ایرانیان برای مهاجرت از کشور برنامه‌ریزی با اقدام کرده‌اند.
بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران (Tasnim)

بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران خبر داد که بر اساس داده‌های یک نظرسنجی، ۶۰ درصد ایرانیان برای مهاجرت از کشور برنامه‌ریزی با اقدام کرده‌اند. 

بهرام صلواتی در همایش فرصت‌های ایران در عصر دیجیتال گفت که این نهاد به تازگی نظرسنجی را ترتیب داده که بر اساس آن تنها ۱۶ درصد از شرکت‌کنندگان تمایلی به مهاجرت ندارند و می‌خواهند در ایران بمانند. 

به گفته او در این نظرسنجی که به صورت اینترنتی انجام شده و حدود ۱۲ هزار نفر در آن شرکت کرده‌اند، بیش از ۶۰ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که تمایل به مهاجرت دارند و برای همین کار برنامه‌ریزی یا اقدام کرده‌اند. 

او همچنین افزود: «حدود ۲۰ درصد از مخاطبان نظرسنجی، از ایران مهاجرت کرده‌اند که از میان آنها فقط ۴ درصد گفته‌اند که قصد بازگشت به کشور دارند.» 

این در حالی است که دو سال پیش تنها کمی بیشتر از ۳۰ درصد از ایرانیان تمایل داشتند از ایران مهاجرت کنند. 

مرکز افکارسنجی کیو در آذرماه سال ۱۴۰۰ یک نظرسنجی انجام داده بود و بر پایه این نظرسنجی ۳۳ در صد از پرسش‌شوندگان گفته‌اند، مایل‌اند از ایران مهاجرت کنند. 

مرکز یاد شده در همان زمان گفته بود: «بر اساس پیمایش وضعیت اجتماعی فرهنگی و اخلاقی جامعه ایران در سال ۹۵، نزدیک به ۳۰ درصد ایرانیان برای مهاجرت ابراز تمایل کرده بودند و تعداد این افراد اکنون بیش از سه درصد افزایش یافته است.» 

بر اساس این داده‌ها از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ تنها ۳ درصد تمایل به مهاجرت میان ایرانیان افزایش یافته بود اما اکنون پس از ۲ سال این رقم دوبرابر شده است. 

به تازگی مرکز پژوهش‌های مجلس راهکار جلوگیری از مهاجرت روزافزون ایرانیان از کشور را ممنوع کردن تبلیغات مهاجرت دانست و خواهان ممنوع شدن این تبلیغات در تمامی رسانه‌ها از جمله شبکه‌های اجتماعی شد. 

این مرکز وابسته به مجلس جمهوری اسلامی با انتشار گزارشی مدعی شده بود که تبلیغات، عامل «بالا رفتن آمار مهاجرت» است و از این رو «هر گونه تبلیغات درباره مهاجرت باید ممنوع شود.»  

در این گزارش عنوان شده که برای جلوگیری از افزایش مهاجرت، باید «هر گونه تبلیغات درباره مهاجرت، خرید ملک، تحصیل، سرمایه‌گذاری، اخذ اقامت و ویزا در خارج از کشور» در همه رسانه‌ها و به هر شیوه صریح یا ضمنی ممنوع شود. 

روند روبه‌رشد مهاجرت ایرانیان از کشور آن‌چنان گسترش یافته است که هفته گذشته مطبوعات داخلی ایران از پایین آمدن سن مهاجرت ایرانیان خبر داد و گفتند با اینکه آماری رسمی درباره مهاجرت دانش‌آموزان وجود ندارد، اما مطالب بسیار زیاد منتشر شده از سوی سازمان‌های مهاجرتی برای نوجوانان نشان می‌دهند در سال‌های گذشته بسیاری از آن‌ها خود را آماده مهاجرت از ایران کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی