Search
Asset 2

مقام آمریکایی: حمله تلافی‌جویانه ایران علیه اسرائیل به اندازه‌ای بزرگ نخواهد بود که آمریکا را وارد جنگ کند

یک مقام آمریکایی گفته که ایالات متحده انتظار دارد حمله‌ای از سوی ایران علیه اسرائیل انجام شود، اما حمله به اندازه‌ای بزرگ نیست که واشنگتن را وارد جنگ کند.
مراسم تشییع جنازه هفت عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در حمله‌ای به کنسولگری ایران در سوریه کشته شدند و ایران آن را به اسرائیل نسبت داد، در تهران در ۵ آوریل ۲۰۲۴ برگزار شد. (HOSSEIN BERIS/Middle East Images/AFP via Getty Images)

یک مقام آمریکایی گفته است که ایالات متحده انتظار دارد حمله‌ای از سوی حکومت ایران علیه اسرائیل انجام شود، اما حمله به اندازه‌ای بزرگ نخواهد بود که واشنگتن را وارد جنگ کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع ایرانی نوشته که حکومت ایران به آمریکا سیگنال داده است که در پاسخ به حمله اسرائیل به سفارت خود در سوریه عجولانه عمل نخواهد کرد.

تهران تاکید کرده است، به گونه‌ای پاسخ خواهد داد که موجب تشدید تنش نشود، زیرا حکومت ایران خواستار آتش‌بس در غزه است.

کاخ سفید نیز پیشتر اعلام کرده بود که واشنگتن خواهان درگیری نیست و در حمله هوایی علیه فرماندهان ارشد نظامی حکومت ایران در دمشق شرکت نداشته است.

کاخ سفید همچنین به جمهوری اسلامی هشدار داده است که از این حمله به‌عنوان بهانه‌ای برای تشدید تنش در منطقه استفاده نکند.

در جریان حمله هوایی منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق چندین فرمانده ارشد و افسر سپاه پاسداران کشته شدند.

این حمله باعث تشدید تنش در منطقه‌‌ای شد که پیشتر به دلیل جنگ اسرائیل و حماس در غزه متشنج شده بود.

ایالات متحده برای حملات تلافی‌جویانه احتمالی حکومت ایران به حالت آماده‌باش درآمده است و تلاش نمایندگان ایالات متحده برای کاهش تنش‌ها ادامه دارد.

از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر سال گذشته، گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت ایران در لبنان، یمن و عراق تاکنون ده‌ها حمله را علیه مواضع اسرائیل و آمریکا در منطقه انجام داده‌اند.

این در حالی است که تهران از رویارویی مستقیم با اسرائیل و ایالات متحده اجتناب کرده و در عین حال از شبه‌نظامیان متحد خود حمایت کرده است.

سران جمهوری اسلامی با نسبت دادن این حمله به اسرائیل وعده انتقام دادند اما تاکنون اقدامی در این جهت صورت نگرفته است.

علی خامنه‌‌‌‌‌‌‏ای، رهبر جمهوری اسلامی در پی این حمله با انتشار پیامی در وب‌‌‌‌‌‌‌‏سایت خود نوشت که «آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی