Search
Asset 2

رئیس‌جمهور اسرائیل: به‌دنبال جنگ با ایران نیستیم، اما از مردم خود دفاع خواهیم کرد

اسحاق هرتزوگ گفت که پس از حمله اخیر جمهوری اسلامی، کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست. اما رگبار موشک‌هایی که به سمت اسرائیل شلیک شد، با واکنش مواجه خواهد شد.
اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائيل (Kevin Dietsch/Getty Images)

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل گفت که پس از حمله اخیر جمهوری اسلامی، کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست. اما رگبار موشک‌هایی که به سمت آن‌ها شلیک شد، نوعی واکنش را می‌طلبد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید که بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد را در روز شنبه به سمت اسرائیل شلیک کرده است تا به حمله اول آوریل اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، واکنش تلافی‌جویانه نشان بدهد.

اسرائیل گفت که به کمک متحدانش ۹۹ درصد از پرتابه‌ها را رهگیری  و سرنگون کرده‌اند و مقامات آمریکایی و اسرائیلی ادعا می‌کنند که در نتیجه تقریباً هیچ آسیبی به زیرساخت‌های اسرائیل وارد نشده است.

بایدن به دنبال تصویب لایحه‌ای در کنگره برای تامین مالی ۴ میلیارد دلاری برای حمایت از سیستم‌ پدافند دفاع هوایی اسرائیل موسوم به گنبد آهنین است.

هرتزوگ در مصاحبه‌ای در ۱۴ آوریل به سی‌ان‌ان گفت که کشورش علاقه‌ای به ایجاد درگیری گسترده‌تر در منطقه با اقدامات انتقام جویانه غیر ضروری ندارد. در عوض، او می‌گوید که اسرائیل فقط «به‌دنبال صلح» در خاورمیانه است و در آینده «با خونسردی» عمل خواهد کرد.

هرتزوگ همچنین حمله جمهوری اسلامی در ۱۳ آوریل را «حمله‌ای بسیار تهاجمی و وحشیانه که شبیه به اعلان جنگ است» توصیف کرد.

کابینه جنگی اسرائیل در ۱۴ آوریل جلسه‌ای را برای بررسی پاسخ مناسب به این حمله برگزار کرد. جمهوری اسلامی گفته است که به هرگونه اقدام تلافی‌جویانه اسرائیل «به‌طورقاطع و بسیار قوی‌تر» پاسخ خواهد داد.

بنا بر گزارش‌ها، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده به‌دلیل نگرانی از اینکه حملات تلافی‌جویانه علیه ایران می‌تواند آغازگر جنگ منطقه‌ای بین متحدان اسرائیل و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در یمن، سوریه و لبنان باشد، به اسرائیل توصیه کرده است که احتیاط کند.

کاخ سفید هرگونه مشارکت مستقیم ایالات متحده در واکنش اسرائیل به حمله جمهوری اسلامی را رد کرده است.

هرتزوگ گفت که رهبری اسرائیل «توازن مورد نیاز در این شرایط را درک می‌کند»، اما حفاظت از مردم اسرائیل نیز عاملی است که باید در نظر گرفته شود.

او درباره تصمیم برای واکنش به حمله موشکی جمهوری اسلامی گفت: «من فکر می‌کنم که ما به شیوه‌ای بسیار متمرکز و بسیار مسئولانه عمل می‌کنیم و مطمئنم تصمیمی اتخاذ خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که از مردم اسرائیل محافظت و دفاع می‌کنیم.»

به گفته رئیس‌جمهور اسرائیل، در حال حاضر جمهوری اسلامی وانمود می‌کند که قربانی شده است و حمله موشکی بخشی از یک طرح گسترده‌تر از سوی ایران است تا بتواند هرگونه حمله آینده به اسرائیل را به عنوان یک اقدام دفاعی توجیه کند.

او گفت: «حکومت ایران ده‌ها سال است که با نیروهای نیابتی خود علیه ما مبارزه کرده است.»

هرتزوگ افزود: «تهران در حال گسترش ویرانی، ترور و بی‌ثباتی در سراسر جهان و به ویژه در منطقه ما بوده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی