Search
Asset 2

درخواست‌ها از دولت کانادا: مانع مداخله جمهوری اسلامی در انتخابات کانادا شوید

یک نماینده پارلمان کانادا و انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز «پی‌اس ۷۵۲» از دولت کانادا خواسته‌اند که مانع مداخله جمهوری اسلامی در انتخابات این کشور شوند.
چهارمین سالگرد سقوط پرواز ps752 توسط موشک‌های سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در ۶ ژانویه ۲۰۲۴ در برلین برگزار شد. (STEFAN FRANK/Middle East Images/AFP via Getty Images)

یک نماینده پارلمان کانادا و انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز «پی‌اس ۷۵۲» از کمیسیون بررسی مداخلات خارجی در انتخابات و نهادهای دموکراتیک کانادا خواسته‌اند تا مانع مداخله جمهوری اسلامی در روندهای سیاسی شامل انتخابات این کشور شوند.

علی احساسی، نماینده پارلمان کانادا اخیرا در نامه‌ای خطاب به قاضی ژوزه هوگ، مسئول کمیسیون بررسی مداخلات خارجی در انتخابات و نهادهای دموکراتیک درخواست کرده است که در بررسی مداخلات خارجی از طرف رژیم‌های چین، روسیه و نهادها یا افراد، مداخلات جمهوری اسلامی ایران را نیز مورد توجه قرار دهد.

او در این نامه نوشته است که جمهوری اسلامی گرایش شدیدی برای پیشبرد اهداف خود با استفاده از ابزارهای مخفیانه در کانادا دارد. این رژیم می‌تواند از افراد وابسته به خود که در کانادا زندگی می‌کنند، برای پیشبرد اهدافش استفاده کند و همچنین از سازمان‌ها و نهادها برای تفرقه‌افکنی، بدنام‌سازی اشخاص، ساکت کردن صدای منتقدانش یا نفوذ در انتخابات کانادا استفاده می‌کند.

به گفته این عضو ایرانی‌تبار پارلمان کانادا، گزارش‌های متعدد رسانه‌ای، هشدارهای بسیاری از دانشگاهیان، مقام‌های ارشد دولتی و سازمان‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران از راه‌های مختلف، شهروندان کانادایی را هدف حملات سایبری قرار داده و در سراسر آمریکای شمالی مشغول پولشویی و آزار و اذیت افراد است.

انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز «پی‌اس ۷۵۲» نیز روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای از قاضی هوگ خواست تا مداخلات جمهوری اسلامی را در انتخابات و نهادهای فدرال کانادا مورد بررسی قرار دهد.

خانواده‌ها با بیان اینکه مداخلات جمهوری اسلامی در کانادا «سیستماتیک» بوده است، از این قاضی کانادایی خواسته‌اند که از تمام اختیارات خود برای بررسی تمام اقدامات جمهوری اسلامی برای مداخله و نفوذ در انتخابات و نهادهای کانادا استفاده کند.

در بیانیه این انجمن آمده است: «جمهوری اسلامی در انواع فعالیت‌های مخوفش مشغول آزار، ارعاب و ساکت کردن منتقدان خود در کاناداست و تلاش می‌کند افکار عمومی این کشور را به نفع خود شکل دهد.»

پیش از این گلوبال‌نیوز گزارش داده بود که کانادا به دلیل حضور عوامل جمهوری اسلامی، محیط امنی برای منتقدان رژیم ایران نبوده است. صدها و شاید هزاران تن از مقام‌های ایرانی وابسته به جمهوری اسلامی در خاک کانادا حضور دارند که می‌توانند مشکلات بزرگی برای کانادا بوجود آورند.

براساس گزارش‌ها، حدود ۴۰۰ هزار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی