Search
Asset 2

اسرائیل و حماس بر سر تمدید آتش‌بس برای هفتمین روز توافق کردند

اسرائیل و حماس بر سر تمدید آتش‌بس توافق کردند
سربازان اسرائیلی روی تانک‌های مستقر در مرز جنوبی با نوار غزه در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ ایستاده‌اند، در حالی که آتش‌بس بین اسرائیل و حماس وارد ششمین روز پس از تمدید توافق برای آزادی بیشتر گروگان‌های اسرائیلی و اسرای فلسطینی شد. (MENAHEM KAHANA/AFP via Getty Images)

به گزارش رویترز، اسرائیل و حماس روز پنجشنبه در آخرین لحظه به توافق رسیدند تا آتش‌بس ۶ روزه خود را برای یک روز دیگر تمدید کنند تا به مذاکره کنندگان اجازه دهند به کار بر روی معاملات مبادله گروگان‌های اسیر شده در غزه با اسرای فلسطینی ادامه دهند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که دقایقی قبل از پایان آتش‌بس موقت منتشر شد، گفت: «با توجه به تلاش‌های میانجی‌ها برای ادامه روند آزادی گروگان‌ها و با رعایت شرایط و چارچوب ]توافق[، توقف عملیات ادامه خواهد یافت.»

حماس که روز چهارشنبه ۱۶ گروگان را در ازای ۳۰ اسیر فلسطینی آزاد کرد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که آتش‌بس برای هفتمین روز ادامه خواهد داشت.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه قطر، شرایط آتش‌بس از جمله توقف درگیری‌ها و ورود کمک‌های بشردوستانه به همان شکل باقی مانده است. قطر به همراه مصر و ایالات متحده میانجی‌های کلیدی بین طرف های جنگ بوده‌اند.

قبل از توافق، اسرائیل و حماس هر دو گفته بودند که در حال آماده شدن برای از سرگیری جنگ هستند زیرا مذاکرات بر سر گروه بعدی گروگان‌ها که آزاد می‌شوند به بن‌بست رسیده است.

دفتر نخست وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مدت کوتاهی پیش به اسرائیل فهرستی از زنان و کودکان مطابق با مفاد توافق داده شد و بنابراین آتش‌بس ادامه خواهد داشت.»

حماس پیشتر گفته بود که اسرائیل از دریافت هفت زن و کودک و اجساد سه گروگان دیگر در ازای تمدید آتش‌بس خودداری کرده است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، اوایل روز پنجشنبه، در سومین سفر خود به منطقه از زمان حمله ۷ اکتبر، برای گفتگو در مورد تمدید توقف درگیری‌ها، کمک‌های بشردوستانه و تبادل گروگان های بیشتر، وارد تل آویو شده است.

بر اساس آمار رویترز، از زمان آغاز آتش‌بس، ۹۷ گروگان آزاد شده‌اند. ارتش اسرائیل می‌گوید ۱۴۵ گروگان در غزه باقی مانده‌اند.

به گفته مقامات، چهارشنبه شب، دو شهروند روسیه و چهار شهروند تایلندی خارج از چارچوب توافق آزاد شدند، در حالی که ۱۰ شهروند اسرائیلی آزاد شدند که پنج نفرشان شهروند دوتابعیتی بودند. آنها یک شهروند دوتابعیتی هلندی که او نیز یک خردسال است، سه شهروند آلمانی و یک شهروند دوتابعیتی آمریکایی بودند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پس از آزادی لیات بینین آمریکایی در روز چهارشنبه، مصمم به آزادی همه گروگان‌هایی است که در دست حماس نگهداری می‌شوند.

مقامات آمریکایی روز چهارشنبه گفتند که برای جلوگیری از تکرار تلفات گسترده ناشی از حملات اسرائیل در شمال غزه، ایالات متحده از اسرائیل می‌خواهد تا منطقه نبرد را محدود و مشخص کند که غیرنظامیان فلسطینی کجا می‌توانند در طول هر عملیات اسرائیل در جنوب غزه به دنبال امنیت باشند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه هشدار داد که نوار غزه در بحبوحه یک «فاجعه انسانی» قرار دارد و او و دیگران خواستار آتش‌بس برای جایگزینی آتش‌بس موقت شدند.

چین روز پنجشنبه از شورای امنیت خواست تا یک جدول زمانی و نقشه راه «نوشتاری» برای راه حل دو کشوری برای دستیابی به حل و فصل «جامع، عادلانه و پایدار» موضوع فلسطین تدوین کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی