Search
Asset 2

با فروکش کردن بحران ایران، ارتش اسرائیل در تدارک عملیات در رفح است

با وجود مخالفت‌های آمریکا، ارتش اسرائیل در تدارک رفتن به سوی رفح است تا آخرین سنگرهای حماس را در این منطقه منهدم کند.
تانک جنگی ارتش اسرائیل در مرز جنوبی اسرائیل با نوار غزه در ۱۹ مارس ۲۰۲۴. (JACK GUEZ/AFP via Getty Images)

با وجود مخالفت‌های آمریکا، ارتش اسرائیل در تدارک رفتن به سوی رفح است تا آخرین سنگرهای حماس را در این منطقه منهدم کند.

نیروی هوایی اسرائیل در روزهای اخیر اهدافی را در رفح هدف قرار داده است.

مخالفت آمریکا و اصرار اسرائیل

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده است که رهبران اسرائیل اعلام کرده‌اند که به‌رغم مخالفت صریح مهم‌ترین متحد این کشور، یعنی آمریکا، به عملیات خود در غزه ادامه می‌دهند.

آمریکا هشدار داده که تهاجم تمام‌عیار به منطقه‌ای محصور می‌تواند به تلفات گسترده غیرنظامیان منجر شود و روند ارسال کمک‌های بشردوستانه را که با هدف جلوگیری از قحطی انجام می‌گیرند، مختل کند.

نتانیاهو گفته است که اسرائیل قصد دارد غیرنظامیان را قبل از شروع عملیات تخلیه کند. ارتش نیز اعلام کرده که می‌خواهد مردم غزه را به اقامتگاه‌های بشردوستانه‌ای که در نوار غزه در دست احداث هستند، منتقل کند تا به غذا، آب، سرپناه و خدمات پزشکی دسترسی داشته باشند.

این روزنامه افزوده است که بعد از آغاز جنگ در نوارغزه، حدود یک میلیون فلسطینی در رفح استان هم‌مرز با مصر پناه گرفته‌اند.

اسرائیل می‌گوید باید وارد رفح در امتداد مرز غزه با مصر شود، تا تهدید نظامی حماس را خنثی کند؛ گروهی که آمریکا نیز آن را تروریستی می‌داند.

ارتش اسرائیل می‌گوید ۲۰ گردان از ۲۴ گردان نظامی حماس را منهدم کرده و باید گردان‌های باقی‌مانده این گروه را که در رفح حضور دارند، «ریشه‌کن» کند.

اقدام نظامی اسرائیل با هدف بیرون کشیدن رهبران ارشد نظامی حماس و پیدا کردن ۱۲۹ گروگان باقی‌مانده این گروه از حملات هفتم اکتبر انجام می‌گیرد که تصور می‌شود بسیاری از آن‌ها در رفح باشند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه، دوم اردیبهشت در پیامی به مناسبت عید پِسَح یهودیان که از روز دوشنبه آغاز می‌شود، گفت: «در روزهای آتی فشار نظامی و دیپلماتیک خود بر حماس را افزایش خواهیم داد، زیرا این تنها راه آزادی گروگان‌ها و رسیدن به پیروزی است.»

ارتش اسرائیل در اواسط ماه آوریل اعلام کرد که دو تیپ ذخیره خود را «برای فعالیت‌های عملیاتی در جبهه غزه» فراخوانده است.

به گزارش وفا، خبرگزاری رسمی تشکیلات خودگردان فلسطین، در حملات روز یکشنبه دست‎کم ۱۶ فلسطینی که اکثر آن‌ها زن و کودک بودند کشته شدند. اپک تایمز قادر نیست که معتبر بودن این خبر را تایید یا رد کند.

عملیات پیچیده و فشرده در رفح

یک مقام اسرائیلی در گفتگو با وال استریت ژورنال، عملیات ارتش اسرائیل در رفح را عملیاتی فشرده و پیچیده توصیف کرد که به طور همزمان باید عملیات‌های بشردوستانه را پوشش دهد.

به گفته مقامات مصری که از برنامه‌های اسرائیل مطلع شده‌اند، اسرائیل خود را برای انتقال غیرنظامیان از رفح به خان یونس و مناطق دیگر آماده می‌کند و قصد دارد با برپایی چادرها، راه‌اندازی مراکز توزیع غذا و ارائه خدمات پزشکی شامل بیمارستان‌های صحرایی برای آن‌ها سرپناه ایجاد کند.

به گفته مقامات مصری، عملیات تخلیه دو تا سه هفته به طول می‌انجامد و با هماهنگی آمریکا، مصر و دیگر کشورهای عربی مانند امارات متحده عربی انجام خواهد گرفت. آن‌ها گفتند اسرائیل قصد دارد نیروهای خود را بتدریج به رفح منتقل کند و نقاطی را هدف قرار دهد که معتقد است رهبران و پیکارجویان حماس در آن‌ها مخفی شده‌اند.

مقامات مصری، مدت زمان عملیات‌های جنگی در رفح را دست‌کم شش هفته برآورد کرده‌اند.

ساخت اسکله شناور برای کمک به غیرنظامیان

آمریکا اسرائیل را تحت فشار قرار داده تا در حمله گسترده خود به رفح تجدید نظر کند. آمریکا درخصوص غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده است، زیرا برآورد می‌شود که تقریباً دوسوم ساکنان غزه به‌طور موقت در این شهر پناه گرفته‌اند. با ورود ارتش اسرائیل به جنوب غزه از طریق منطقه محصور، بسیاری از مردم خانه‌های خود را ترک کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه گفت: «بایدن در این‌باره با صراحت اظهار نظر کرده است: ما نمی‌توانیم از یک عملیات نظامی بزرگ در رفح حمایت کنیم. چنین عملیاتی برای غیرنظامیانی که در این شهر هستند، «پیامدهای وحشتناکی» دارد. اسرائیل می‌تواند از راه‌های دیگر نیز به اهداف جنگی خود دست پیدا کند.»

اکثر کمک‌های بشردوستانه از طریق دو گذرگاه در نزدیکی رفح وارد نوار غزه می‌شوند. آژانس‌های سازمان ملل و دیگر گروه‌های امدادی و اکثر بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های باقی‌مانده نیز در این شهر مستقر هستند. هرگونه اختلال در روند ارسال کمک‌ها، بویژه مواد غذایی، پیامدهای ویرانگری به دنبال خواهد داشت. سازمان ملل و دیگر گروه‌های امدادی بین‌المللی نسبت به شیوع قحطی در غزه هشدار داده‌اند.

آمریکا گفته یک اسکله شناور موقت در امتداد سواحل غزه می‌سازد تا ساکنان این منطقه به مواد غذایی، آب و دیگر منابع اضطراری دسترسی پیدا کنند. پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد بعضی از کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا که برای ساخت این اسکله به منطقه اعزام شده‌اند، به دریای مدیترانه رسیده‌اند و عملیات ساخت اسکله از پایان ماه آغاز خواهد شد. مقامات دفاعی آمریکا گفتند این اسکله تا پایان ماه مه به بهره‌برداری خواهد رسید. اسرائیل به آمریکا اطمینان داده که امنیت سواحل را تأمین خواهد کرد.

رفح، به‌عنوان آخرین شهر بزرگ غزه که مورد حمله اسرائیل واقع نشده است، بیش از سه‌برابر وسعت خود به آوارگان فلسطینی پناه داده است. این شهر که در مجاورت پایانه‌های مرزی مصر و اسرائیل قرار دارد، بسرعت به پایگاه سازمان‌های بین‌المللی برای هماهنگی فعالیت‌های بشردوستانه تبدیل شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی