Search
Asset 2

نشانه‌های تغییر تمرکز اسرائیل به مرز لبنان؛ جایی که پای جمهوری اسلامی ممکن است به جنگ کشیده ‌‌‏شود

اسرائیل به اکثر اهداف خود علیه حماس در غزه دست یافته اما شواهد نشان می‌دهند که این کشور برای حمله به حزب‌الله لبنان آماده می‌شود.
سربازان اسرائیلی برای پاکسازی روستایی در نزدیکی مرز لبنان در Mevo'ot HaHermon در اسرائیل آماده می‌شوند، ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴. (Amir Levy/Getty Images)

اسرائیل به اکثر اهداف خود علیه حماس در غزه دست یافته اما شواهد نشان می‌دهند که این کشور برای حمله به حزب‌الله لبنان آماده می‌شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در مصاحبه‌ای تلویزیونی در ۲۳ ژوئن گفت که نیروهای دفاعی اسرائیل به پایان حمله زمینی خود به رفح در جنوب غزه نزدیک شده‌اند.

او گفت: «جنگ حماس به پایان نمی‌رسد اما اسرائیل در آن منطقه به نیروهای کمتری نیاز دارد و سربازان خود را برای مبارزه با حزب‌الله بسیج می‌کند.»

آقای نتانیاهو از همه سمت تحت فشار قرار دارد.

اسرائیل از ماه‌ها پیش تحت حملات مداوم راکتی و پهپادی حزب‌الله قرار گرفته که کارشناسان می‌گویند بیش از ۱۰۰ هزار موشک دارد.

بیش از ۶۰ هزار اسرائیلی مناطق شمالی را تخلیه کرده و هنوز نتوانسته‌اند به خانه‌های خود بازگردند.

او گفت: «بسیج نیروها علیه حزب‌الله در وهله اول با هدف دفاع صورت می‌گیرد اما به آوارگان هم کمک می‌کند که به خانه‌‎های خود بازگردند.»

گروه تروریستی شیعه حزب‌الله لبنان که جنوب این کشور را تحت کنترل دارد، از اوایل مه بی‌وقفه در حال موشک‌پراکنی بوده است.

در عین‌حال، آمریکا به نتانیاهو فشار آورده که کمتر دست به حمله بزند یا دست از حمله بردارد و جویای مذاکرات دیپلماتیک باشد.

سرلشکر نیروی هوایی، سی. کیو. براون، رئیس ستاد مشترک ارتش، در ۲۳ ژوئن به خبرنگاران گفت: «حمله اسرائیل به لبنان، احتمالِ ورود جمهوری اسلامی که  حامی حزب‌الله است به جنگ و گسترش درگیری‌ها را افزایش می‌دهد.»

او گفت: «حمله به لبنان به احتمال آغاز یک درگیری گسترده دامن می‌زند. حزب‌الله از نظر توان کلی، تعداد موشک‌ها و مواردی از این دست از حماس توانمندتر است و می‌دانم که ایران تمایل بیشتری به حمایت از حزب‌الله دارد.»

ساریت زهاوی به اپک تایمز گفت: «برخی در اسرائیل گمان می‌کنند که نیروهای دفاعی کشور منتظر سخنرانی آقای نتانیاهو در کنگره آمریکا هستند که قرار است در ۲۴ جولای برگزار شود.»

زهاوی به‌عنوان سرهنگ دوم از سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل بازنشست شد و مرکز آلما را تأسیس کرد که به‌عنوان یک مؤسسه تخصصی راهبردی در مرز شمالی اسرائیل فعالیت می‌کند.

الیوت چودوف، سرگرد ذخیره ارتش اسرائیل و نویسنده دستورالعمل‌های تاکتیکی، به اپک تایمز گفت: «چنین انتظاری اشتباه خواهد بود.»

او ۲۵ سال در دانشگاه حیفا به تدریس علوم سیاسی پرداخت و درباره تروریسم سخنرانی کرد.

اگر اسرائیل قصد پیشروی داشته باشد، باید بداند که شمارش معکوس آغاز شده است.

آقای چودوف گفت: «هر روز که شروع حمله به تأخیر می‌افتد، یک روز به باران‌های پاییزی و شرایط بد آب و هوایی نزدیک‌تر می‌شویم که از جنگ زمینی ممانعت کرده و ارائه پشتیبانی هوایی لازم را نیز دشوار می‌سازد.»

«ادواتی مانند تانک‌ها در گل و لای گیر می‌کنند و توپخانه و هواپیماها نیز با کاهش میدان دید کارایی خود را از دست می‌دهند.»

او گفت: «انتظار کشیدن در این مرحله هیچ نفعی به حال ما ندارد.»

«تأخیر در حمله، حزب‌الله را برای ادامه حملات خود جسورتر می‌کند، زیرا می‌بیند که اسرائیل به حملاتش پاسخ نمی‌دهد. این امر باعث افزایش خسارات و تلفات در اسرائیل شده و به دولت فشار می‌آورد تا دست به کار شود.»

آقای چودوف و خانم زهاوی که هردو در چند مایلی جنوب مرز لبنان زندگی می‌کنند، گفتند: «نشانه‌ای مبنی بر حمله قریب‌الوقوع یا افزایش تحرکات نیروها مشاهده نمی‌شود.»

آن‌ها در توضیح گفتند که احتمالاً نیروهای اسرائیلی از قبل در شمال مستقر شده‌اند.

عبور یک سگ از کنار یک خودروی منهدم‌شده، شهر متروکه متولا در شمال اسرائیل در حوالی مرز لبنان، ۱۹ مارس ۲۰۲۴. (Jalaa Marey/ AFP via Getty Images)

آقای چودوف گفت که شش گردان چندهزار نفری هفته گذشته برای ۴۰ روز به خدمت فراخوانده شدند.

آن‌ها جزو واحدهایی هستد که پیش‌تر ۱۵۰ روز در غزه خدمت کرده‌اند.

او گفت: «۴۰ روز محدوده دقیقی نیست اما نشان می‌دهد که ارتش اسرائیل در حال تدارکات است و شاید در هفته جاری دست به حمله بزند.»

او افزود: «نیروی هوایی اسرائیل برای آغاز حملات شمالی نیازی به جابه‌جایی ندارد اما جابجایی یگان‌هایی مثل توپخانه پیچیده‌تر است و دشواری بیشتری دارد.»

آقای چودوف گفت: «ارتش اسرائیل حمایت از کسانی را که در حال جنگ هستند جدی می‌گیرد و نمی‌خواهد در دو جبهه درگیرِ پشتیبانی شود.»

اگر هردو جبهه به حمایت هوایی نیاز داشته باشند، رهبران نظامی باید تصمیم بگیرند که کدام جبهه تحت پوشش قرار می‌گیرد و کدام‌یک بی‌نصیب می‌ماند.

او گفت: «عملیات اخیر برای آزادسازی چهار گروگان اسرائیلی که در غزه نگهداری می‌شدند، به پشتیبانی رزمی قابل‌توجهی احتیاج داشت.»

او افزود که ارتش اسرائیل در رفح «درخشان» عمل کرده و هیچ‌کدام از فجایع پیش‌بینی‌شده- از جمله تلفات گسترده غیرنظامیان- تحقق نیافتند.

خانم زهاوی تأیید کرد که هرگونه تأخیر، از جمله انتظار یک‌ماهه تا سفر آقای نتانیاهو به واشینگتن، صرفاً باعث می‌شود که حزب‌الله به تشدید تنش‌ها ادامه دهد.

او گفت که حزب‌الله از اوایل مه تعداد پهپادهای پرتابی خود به سمت شمال اسرائیل را افزایش داده است.

پهپادها قابل رهگیری هستند اما ظرفیت رهگیری اسرائیل کمتر شده است.

حماس و حزب‌الله یک جنگ فرسایشی علیه اسرائیل به راه انداخته‌اند.

او گفت: «دولت یهود به پایان جنگ و شروع مذاکرات دیپلماتیک تمایل دارد اما حزب‌الله پیوسته این درخواست را رد کرده و گفته که فقط در شرایطی با آتش‌بس موافقت می‌کند که جنگ غزه متوقف شود.»

او افزود: «فکر نمی‌کردیم جنگ غزه این‌قدر ادامه‌دار شود. مسائل غزه بیش از حد طولانی شد، زیرا سعی داشتیم برای نجات گروگان‌ها معامله کنیم.»

«واضح است که حماس به دنبال وقت خریدن بود و موفق هم شد.»

خانم زهاوی، که ساکن شمال اسرائیل است، گفت: «حتی اگر حزب‌الله با آتش‌بس موافقت کند، احساس امنیت نخواهیم کرد، زیرا چنین توافقی به حزب‌الله اجازه می‌دهد که ظرفیت نظامی خود را حفظ کند و بعدها دوباره دست به حمله بزند.»

او گفت: «ساکنان شمال اسرائیل از این می‌ترسند که حزب‌الله درصورت حمله اسرائیل با زرادخانه عظیم خود وارد میدان شود و جنگ راکتی و پهپادی گسترده‌تری را آغاز کند.»

و او از این می‌ترسد که حزب‌الله نه فقط با موشک که از طریق حمله زمینی نیز به خاک اسرائیل حمله کند.

او گفت: «برخی از واحدهای حزب‌الله برای دفاع از جنوب لبنان و برخی دیگر برای حمله به اسرائیل تشکیل شده‌اند.»

او افزود که هدف حزب‌الله دفاع از لبنان نیست و این گروه به دنبال تصرف لبنان و برپایی یک دولت اسلامی در این کشور است.

اعزام واحدهای ویژه به اسرائیل، ارتش این کشور را مجبور می‌کند که تعداد نیروهای خود را برای دفاع در برابر آن واحدها افزایش دهد.

او گفت: «اسرائیل آماده‌تر از ۶ اکتبر است و نتیجه احتمالاً متفاوت خواهد بود.»

آقای چودوف گفت: «اقدام سریع اسرائیل برای تقویت مرزهای شمالی با ده‌ها هزار سرباز در هفتم اکتبر جزو اقداماتی بود که ارتش اسرائیل درست انجامش داد.»

آقای چودوف گفت: «حمله به لبنان در هوای خوش بیشتر از غزه اهمیت دارد و این به کیفیت اراضی غزه مربوط می‌شود.»

غزه اراضی بازتری دارد و از مناطق مسکونی کوچک‌تری برخوردار است که به جنگ‌های زمینی متعارف کمک می‌کرد.

خانم زهاوی گفت: «با این‌حال، حزب‌الله در شهرهای جنوب لبنان کمین کرده و از بین بردن این گروه مستلزم جنگ شهری است.»

SEO

نشانه‌های تغییر تمرکز اسرائیل به مرز لبنان؛ جایی که پای جمهوری اسلامی ممکن است به جنگ کشیده ‌‌‏شود

اسرائیل به اکثر اهداف خود علیه حماس در غزه دست یافته اما شواهد نشان می‌دهند که این کشور برای حمله به حزب‌الله لبنان آماده می‌شود.

SM

اسرائیل به اکثر اهداف خود علیه حماس در غزه دست یافته اما شواهد نشان می‌دهند که این کشور برای حمله به حزب‌الله لبنان آماده می‌شود.

«حمله اسرائیل به لبنان، احتمالِ ورود جمهوری اسلامی که  حامی حزب‌الله است به جنگ و گسترش درگیری‌ها را افزایش می‌دهد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی