Asset 2

عملیات ارتش اسرائیل در جنین پس از دو روز پایان یافت 

عملیات نظامی هوایی و زمینی گسترده ارتش اسرائیل در اردوگاه پناهندگان جنین
فلسطینیان در جریان عملیات ارتش در شهر جنین در شمال کرانه باختری در 11 مه 2006 به سوی خودروی زرهی ارتش اسرائیل سنگ پرتاب می کنند.(SAIF DAHLAH/AFP via Getty Images)

عملیات نظامی هوایی و زمینی گسترده ارتش اسرائیل در اردوگاه پناهندگان جنین در کرانه باختری که ۱۳ کشته بر جای گذاشت پس از ۲ پایان یافت و در شامگاه سه‌شنبه اسرائیل اقدام به خارج کردن نیروهای خود از این منطقه کرد. 

ارتش اسرائیل اعلام کرد که تمامی نیروهای اسرائیلی اکنون از جنین در کرانه باختری اشغالی عقب‌نشینی کرده‌اند و به عملیات دو روزه پایان داد که در آن دست‌کم ۱۲ فلسطینی کشته، حدود ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. 

همچنین در این حمله یک سرباز اسرائیلی کشته شده است. 

ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که هدف از این عملیات از بین بردن توان نظامی گروه‌های مسلح در اردوگاه جنین است. گفته شده در این عملیات هوایی و زمینی بیش از ۱۰۰۰ سرباز اسرائیلی حضور دارند. 

مقامات اسرائیلی مدعی شدند که در این حمله دو روزه تعدادی زیادی از انبارهای مهمات، مراکز تولید بمب و مراکز فرماندهی و عملیات گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی در جنین را کشف و نابود کردهاند. 

منابع اسرائیلی تصاویر متعددی از مساجد و یا مراکز دیگری در شهر جنین که به محل انبار تسلیحات تبدیل شده بود منتشر کردند. همچنین گزارش شده که در این حمله ده‌ها فلسطینی نیز بازداشت شده‌اند. 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز اعلام کرد که «اگر کسی فکر می‌کند این حملات ما را از جنگ با تروریسم باز می‌دارد اشتباه کرده است 

او در عین حال گفت نیروهای اسرائیلی در حال تکمیل مأموریت خود هستند اما افزود «این عملیات به همین یک بار خلاصه نمی‌شود 

روز گذشته نیز الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل عنوان کرده بود که در جنین با عوامل جمهوری اسلامی می‌جنگیم نه فلسطینیها. او گفته بود: «تأکید می‌کنم ما با فلسطینی‌ها در جنگ نیستیم. عملاً با نیروهای نیابتی ایران در منطقه، حماس و جهاد اسلامی که هر دو سازمان‌های تروریستی مورد حمایت ایران هستند، در جنگیم. هدف ایران تشدید تنش در منطقه است.» 

حملات راکتی از غزه و پاسخ اسرائیل

ساعاتی پس از اعلام خروج نیروهای اسرائیلی از اردوگاه جنین، شامگاه سه‌شنبه پنج راکت از غزه به سمت جنوب اسرائیل شلیک شد. 

ارتش اسرائیل می‌گوید سیستم پدافندی «گنبد آهنین» این راکت‌های را رهگیری و منهدم کرده است. 

ارتش اسرائیل هم اعلام کرد که اهدافی را در غزه در پاسخ به این حملات راکتی هدف قرار داده است. 

گفته می‌شود، نیروهای هوایی اسرائیل با چهار موشک پایگاه گروه‌های فلسطینی در شهرک «بیت لاهیا» واقع در شمال نوار غزه را هدف قرار داد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی