Search
Asset 2

نیروهای اسرائیل به عمق غرب رفح حمله کردند

ساکنان رفح امروز اعلام کردند که تانک‌های اسرائیلی به عمق منطقه غربی رفح پیشروی کردند و بسیاری از خانواده‌ها مجبور به ترک منازل و چادرهای خود شدند.
تانک‌های اسرائیلی در ۲۹ مه ۲۰۲۴ در جنوب اسرائیل در امتداد مرز با نوار غزه حرکت می‌کنند.(Amir Levy/Getty Images)

ساکنان رفح امروز اعلام کردند که تانک‌های اسرائیلی در بحبوحه یکی از شدیدترین بمباران‌ها به عمق منطقه غربی رفح پیشروی کردند و بسیاری از خانواده‌ها مجبور به ترک منازل و چادرهای خود شدند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آنها گفتند که نیروهای اسرائیلی به سمت منطقه المواسی در نزدیکی ساحل رفح که در تمام اعلامیه‌ها و نقشه‌های منتشر شده توسط ارتش اسرائیل به عنوان منطقه بشردوستانه تعیین شده است، حمله کردند.

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای هرگونه حمله به منطقه المواسی را تکذیب کرد و گفت که هدف از آن حمله، نابودی آخرین واحدهای جنگی حماس در رفح بوده است و به «عملیات هدفمند مبتنی بر اطلاعات» در رفح ادامه می‌دهد.

این نهاد نظامی روز گذشته اعلام کرده بود که ۴۵ هدف را در سراسر نوار غزه به صورت هوایی مورد اصابت قرار داده که شامل سازه‌های نظامی، هسته‌های شبه‌نظامی، موشک‌اندازها و شبکه‌های تونل است.

آمریکا توافق آتش‌بس غزه را امکان‌پذیر می‌داند

حمله اسرائیل به رفح در حالی صورت گرفته که به نوشته وبسایت واشنگتن پست، کاخ سفید اعلام کرده است که توافق آتش‌بس برای نوار غزه را همچنان ممکن می‌داند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نشست گروه هفت در ایتالیا، با اشاره به آخرین پاسخ حماس با پیشنهاد اصلاح شده، به خبرنگاران گفت که ما فعالانه برای ایجاد مسیری رو به جلو بر اساس آنچه حماس وارد شده است، کار می‌کنیم تا به نتیجه‌ای برسیم که با آنچه شورای امنیت سازمان ملل تعیین کرده و با آنچه جو بایدن ارائه کرده است، سازگار باشد و ما معتقدیم که این امکان‌پذیر است.

رویترز نوشته است که اسرائیل تا زمانی که حماس ریشه‌کن نشده است، آتش‌بس را رد می‌کند. بخش اعظم غزه ویران شده است. اما حماس با حضور مجدد در مناطقی که نیروهای اسرائیلی قبلاً اعلام کرده بودند آنها را شکست داده و عقب‌نشینی کرده‌اند، به مقاومت خود ادامه داده است.

حماس از پیشنهاد جدید آتش‌بس ایالات متحده استقبال کرد، اما برخی اصلاحات را انجام داد و بر موضع خود مبنی بر اینکه هر توافقی باید تضمین‌کننده پایان جنگ باشد، تأکید کرد. درخواستی که اسرائیل هنوز آن را رد می‌کند.

اما اسرائیل پاسخ حماس به پیشنهاد صلح جدید آمریکا را کاملا رد توصیف کرده است، در حالی که به گفته میانجی‌گران قطر و مصر با حمایت ایالات متحده، تلاش‌ها برای تضمین توافق همچنان ادامه دارد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه گفت که حماس تغییراتی را درباره پیشنهاد مورد حمایت آمریکا برای آتش‌بس در غزه مطرح کرده، این در حالی است که یکی از مقامات ارشد حماس، طرح پیشنهادات جدید را تکذیب کرده است.

آنتونی بلینکن گفت که حماس تغییرات متعددی را در رابطه با پیشنهاد مورد حمایت آمریکا برای آتش‌بس با اسرائیل در غزه مطرح کرده است که برخی از آن‌ها قابلیت اجرایی ندارند اما میانجی‌گران مصمم به حل اختلافات هستند.

از زمان آتش‌بس کوتاه یک هفته‌ای در نوامبر، تلاش‌های مکرر برای برقراری آتش‌بس به دلیل اصرار حماس بر پایان دائمی جنگ و عقب‌نشینی کامل اسرائیل از غزه شکست خورده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی