Search
Asset 2

آمریکا می‌گوید حماس به دنبال تغییر طرح آتش‌بس است؛ حماس تکذیب کرد

بلینکن گفت که حماس تغییراتی را درباره پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در غزه مطرح کرده است. یکی از مقامات ارشد حماس، طرح پیشنهادات جدید را تکذیب کرده است.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در ۱۲ ژوئن ۲۰۲۴ کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای قطری خود در دوحه برگزار می‌کند. (KARIM JAAFAR/AFP via Getty Images)

وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که حماس تغییراتی را درباره پیشنهاد مورد حمایت آمریکا برای آتش‌بس در غزه مطرح کرده، این در حالی است که یکی از مقامات ارشد حماس، طرح پیشنهادات جدید را تکذیب کرده است.

آنتونی بلینکن، روز چهارشنبه گفت که حماس تغییرات متعددی را در رابطه با پیشنهاد مورد حمایت آمریکا برای آتش‌بس با اسرائیل در غزه مطرح کرده است که برخی از آن‌ها قابلیت اجرایی ندارند اما میانجی‌گران مصمم به حل اختلافات هستند.

اسامه حمدان، از مقامات ارشد حماس، طرح پیشنهادات جدید از سمت این گروه فلسطینی را تکذیب کرده است.

حمدان در گفتگو با تلویزیون العربیه در حالی که دولت آمریکا را متهم به جانبداری از متحد نزدیک خود اسرائیل کرد، ضمن تکرار موضع حماس گفت که این اسرائیل است که طرح‌های پیشنهادی را رد می‌کند.

زمان چانه‌زنی به پایان رسیده است

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که بسیاری از تغییرات پیشنهادی حماس جزئی و قابل پیش‌بینی بودند.

سالیوان تصریح کرد که برخی از تغییرات پیشنهادی با مفاد طرح جو بایدن که مورد حمایت قطعنامه روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد، تفاوت اساسی دارند.

او تاکید کرد که هدف ما این است که این فرایند را به نتیجه برسانیم. به نظر ما، زمان چانه‌زنی به پایان رسیده است.

حماس خواهان ضمانت کتبی آمریکا است

بلینکن در کنفرانس مطبوعاتی خود با نخست‌وزیر قطر در دوحه گفته بود که «حماس که از سال ۲۰۰۷ در غزه حکمرانی می‌کند، در پیشنهادات جدید خود به دنبال اصلاح مواردی است که در مذاکرات قبلی آن‌ها را پذیرفته بود.»

دو مقام امنیتی مصر به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که حماس خواهان ضمانت کتبی آمریکا در مورد طرح آتش‌بس است.

گروه حماس با صدور بیانیه‌ای در روز چهارشنبه ضمن تاکید بر نقش سازنده خود در مذاکرات، از آمریکا خواست که اسرائیل را تحت فشار بگذارد تا توافقی را که به آتش‌بس دائمی و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از منطقه، بازسازی غزه و آزادی زندانیان فلسطینی منجر می‌شود، بپذیرد.

این گروه افزود که «مقامات آمریکایی می‌گویند اسرائیل پیشنهاد آتش‌بس ۳۱ ماه می جو بایدن را پذیرفته است، اما مقامات اسرائیلی تاکنون درباره این موضوع صحبت نکرده‌اند.»

پیشنهاد بایدن شامل برقراری آتش‌بس و آزادی تدریجی گروگان‌های اسرائیلی در غزه به‌ازای آزادی زندانیان فلسطینی در اسرائیل است که درنهایت به پایان همیشگی جنگ منجر می‌شود.

تعلل حماس و عدم اعلام موضع علنی از سوی اسرائیل

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفته است که «حماس می‌توانست یک کلمه بگوید: بله. اما نزدیک به دو هفته صبر کرد و بعد خواهان تغییرات بیشتر شد که برخی از آن‌ها با توافقات قبلی این گروه در تعارض هستند.»

حماس در بیانیه روز چهارشنبه عنوان کرد که آمادگی خود را برای همکاری اعلام کرده، اما اسرائیل از این کار سر باز زده است.

این گروه در حالی که مواضع بلینکن را «ادامه سیاست هم‌دستی آمریکا در نسل‌کشی وحشیانه مردم فلسطین» دانست، افزود که آمریکا از اسرائیل حمایت سیاسی و نظامی می‌کند تا این کشور به حملات خود به غزه ادامه دهد.

از سویی ایالات متحده عنوان کرده که اسرائیل پیشنهاد این کشور را پذیرفته اما اسرائیل علناً اعلام موضع نکرده است.

این در حالی است که نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، بارها گفته که اسرائیل قبل از نابودی حماس به پایان کارزار خود رضایت نخواهد داد.

آمریکا، مصر و قطر ماه‌ها تلاش کردند تا برای ایجاد آتش‌بس در مناقشه جاری میان اسرائیل و حماس میانجی‌گری کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی