Search
Asset 2

هشدار اسرائیل به جمهوری اسلامی: ارسال اسلحه به سوریه در پوشش کمک‌های بشردوستانه را تحمل نمی‌کنیم

(GIL COHEN-MAGEN/AFP via Getty Images)
(GIL COHEN-MAGEN/AFP via Getty Images)

به دنبال گمانهزنیهایی در مورد ارسال سلاح از سوی جمهوری اسلامی برای شبه نظامیان وابسته به سپاه در سوریه در پوشش کمک‌های بشردوستانه برای زلزله‌زدگان، اسرائیل هشدار داد که این اقدام با پاسخ قاطع نظامی تل‌آویو روبرو خواهد شد.

یک مقام ارشد نظامی اسرائیل که نخواست نامش فاش شود، به وبسایت خبری سعودی «ایلاف» گفت: «بنا بر اطلاعات موجود جمهوری اسلامی قصد دارد با سوءاستفاده از شرایط اسفبار سوریه برای حزبالله لبنان و گروههای نیابتیاش در سوریه سلاح بفرستد.

او به جمهوری اسلامی هشدار داد اسرائیل چنین چیزی را قبول نخواهد کرد و «بیدرنگ، پاسخ نظامی قاطعی» به آن خواهد داد.

در همین زمینه جیسون برودسکی، مدیر سیاستگذاری سازمان «اتحاد علیه ایران هستهای» نیز به شبکه اسرائیلی «آی ۲۴» گفته است، سپاه پاسداران و حزبالله پیشتر نیز سابقه ارسال تسلیحات جنگی تحت عنوان کمکهای بشردوستانه را داشتهاند.

برودسکی در اظهارات خود گفت: «جامعه جهانی باید در وضعیت آمادهباش قرار گیرد؛ چراکه جمهوری اسلامی سابقه سوءاستفاده از جمعیت هلالاحمر ایران برای نفوذ عوامل اطلاعاتی، نیروهای قدس و اعزام تسلیحات را دارد

او در این زمینه به اظهارات سعید قاسمی، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران اشاره کرد. قاسمی پیشتر در یک مصاحبه اینترنتی گفته بود، سپاه پاسداران در جنگ بوسنی، تحت پوشش هلالاحمر فعالیت نظامی انجام داده است.

بامداد پنجشنبه ۲۰ بهمنماه، رسانههای داخلی جمهوری اسلامی ایران به نقل از مقامهای تهران و دمشق اعلام کردند، چهارمین هواپیمای حامل «کمکهای انساندوستانه» جمهوری اسلامی ایران برای مناطق زلزلهزده، شامگاه چهارشنبه در فرودگاه حلب، در شمال غرب سوریه به زمین نشست.

این در حالی است که هنوز شمار زیادی از زلزلهزدگان شهرستان خوی در شرایط بسیار بدی به سر میبرند و خشم و نارضایتی عمومی از عملکرد ضعیف مقامهای دولتی و محلی ادامه دارد.

محمولههای سلاح که جمهوری اسلامی برای گروههای نیابتی خود در سوریه ارسال میکند، بارها مورد هدف قرار گرفته و نابود شده است. اگرچه گاهی اسرائیل مسئولیت این حملات را بر عهده نمیگیرد؛ اما بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان جمهوری اسلامی بر این باورند که این حملات از سوی ارتش اسرائیل انجام میشود.

در یکی از آخرین نمونه‌های این‌گونه حملات، کاروان کامیون‌های حامل سلاح جمهوری اسلامی در ۱۰ بهمن‌ماه، بعد از گذر از مرز عراق و سوریه مورد هدف قرار گرفتند و سه کامیون نابود شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی