Asset 2

صدور فراخوان تجمع‌های اعتراضی و اعتصاب از سوی تشکل‌های صنفی مختلف

فراخوان برای برگزاری اعتراضات و اعتصابات صنفی
(Ahmad Zohrabi,Isna)

هر چند اعتصاب گسترده کارکنان پیمانی صنایع نفت و گاز به تازگی خاتمه یافته است، اما فراخوان‌های متعددی برای برگزاری اعتراضات مجدد صنفی منتشر شده است. 

در همین رابطه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری تجمع سراسری معلمان در روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت خبر داد و تأکید کرد: بدون تغییرات بنیادی در سازوکارهای موجود و شکست‌خورده اداره مدرسه، آموزش در کشور راه به جایی نخواهد برد. 

این شورا در بیانیه خود اعلام کرد تجمع روز ۱۹ اردیبهشت در تهران مقابل مجلس شورای اسلامی، در مراکز استان‌ها مقابل ادارات کل آموزش‌وپرورش و در شهرستان‌ها، مقابل ادارات آموزش‌وپرورش برگزار خواهد شد. 

همچنین اتحادیه هماهنگ‌کننده رانندگان سراسر کشور نیز با صدور اطلاعیه‌ای فراخوانی برای اعتصاب کامیون‌داران و رانندگان سراسر کشور منتشر کرد. 

در این بیانیه با اشاره به مشکلات کامیون‌داران عنوان شده که با توجه به اینکه هیچ چشم‌اندازی برای حل مشکلات کامیون‌داران از طریق قانونی وجود ندارد؛ از اول خرداد سال ۱۴۰۲ دست به اعتصاب سراسری خواهیم زد. 

اتحادیه هماهنگ‌کننده رانندگان سراسر کشور اعلام کرد که خواهان به روز رسانی نرخ کرایه‌ها با ضریب واقعی بر احتساب تورم موجود در بازار است و ادامه داد که این کمترین حقوقی است که کامیون‌داران در این دوران سخت و دشوار زندگی؛ خواستار آن هستند 

در همین حال گزارش‌هایی از اعلام همراهی رانندگان برخی استان‌ها با این فراخوان منتشر شده است. 

از سوی دیگر کارگران تعمیر و نگهداری گسترش آهن راه ناحیه یزد در حوزه بافق نیز امروز در اعتراض به آنچه که قراردادهای ظالمانه با این کارگران در سال جدید عنوان شده دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند. 

همچنین کارکنان راه‌آهن استان زنجان نیز امروز در اعتراض به معوقات مزدی و عدم پیگیری مطالبات آنها توسط مسئولان، مقابل ساختمان استانداری و راه‌آهن تجمع برگزار کردند. 

انتشار فراخوان‌های برگزاری اعتراض و اعتصاب صنفی در روزهای آینده در حالی صورت می‌گیرد که رویه جمهوری اسلامی در برخورد با اعتراضات صنفی سرکوب و بازداشت بوده است و در آخرین نمونه از این دست سرکوب‌ها مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در واکنش به اعتصاب کارکنان صنایع نفت و گاز برای پایان دادن به این اعتصاب تهدید کرد که کارگران جدید جایگزین کارگران معترض خواهند شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی