logo_eet

فیگارو: برجام و دو کشور اروپایی مانع قرار گرفتن سپاه درلیست گروه‌های تروریستی

(SHUTTERSTOCK)
(SHUTTERSTOCK)

روزنامه فرانسوی فیگارو در مطلبی نوشته است که مساله مذاکرات برجام و نگرانی از به خطر افتادن جان تعدادی از شهروندان فرانسوی باعث شده است که فرانسه و بلژیک فعلاً سپاه را تروریست اعلام نکنند.

روزنامه فرانسوی فیگارو به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشت که دولت فرانسه ظاهراً آماده نیست که سپاه پاسداران را در فهرست گروههای تروریستی قرار بدهد و مقامات فرانسوی خواهان تغییر رفتار رژیم ایران هستند، نه اینکه به دنبال تغییر رژیم در ایران باشند.

این روزنامه در ادامه گزارش خود به زندانیشدن تعدادی از شهروندان فرانسه و بلژیک در ایران اشاره کرد و نوشت: «وجود دهها گروگان اروپایی و غربی از جمله یک شهروند بلژیکی و هفت شهروند فرانسوی در زندانهای جمهوری اسلامی، یکی از عوامل احتیاط پاریس و بروکسل در قبال موضعگیری علیه سپاه است

فیگارو پرونده هستهای جمهوری اسلامی و مذاکرات برجام را یکی دیگر از موضوعاتی دانست که مانع قرارگرفتن سپاه در لیست گروههای تروریستی میشود.

به نوشته این روزنامه، «اروپاییها سپاه پاسداران را مسئول برنامه اتمی حکومت ایران در نظر میگیرند و در شرایطی که سپاه را در لیست گروههای تروریستی قرار دهند، احیای توافق اتمی با ایران دشوار خواهد شد. اگر چه مذاکرات اتمی با تهران در حال جان کندن (در وضعیت دشوار) است، اما در نبود گزینۀ جایگزین، هیچکس در اروپا مایل نیست گواهی مرگ برجام را صادر کند

در ادامه آمده است که نگرانی درباره امنیت سربازان فرانسوی در لبنان و عراق، یکی دیگر از دغدغههای پاریس برای حمایت از قراردادن سپاه در لیست تروریستی اتحادیه اروپا است.

به نوشته این روزنامه، در چارچوب مأموریت سازمان ملل، ۶۰۰ سرباز فرانسوی در جنوب لبنان مستقر هستند و ۲۰۰ سرباز دیگر این کشور در عراق حضور دارند و سپاه پاسداران که در هر دو کشور دارای نفوذ است، میتواند از طریق نیروهای شبهنظامی نیابتی خود نظامیان فرانسوی را هدف حمله قرار بدهد.

روز گذشته جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که قراردادن سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی مستلزم ارائه حکم دادگاه از سوی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و فعلاً ۲۷ کشور عضو این اتحادیه نمیتوانند دربارۀ قراردادن سپاه پاسداران در فهرست گروههای تروریستی تصمیم بگیرند.

به این ترتیب قطعنامه پیشنهادی نمایندگان پارلمان اروپا مبنی بر تروریستی نامیدن سپاه پاسداران در دستور کار شورا وزرای اتحادیه اروپا قرار نگرفت.

هفته گذشته نیز هزاران نفر از ایرانیان مقیم اروپا با تجمع در برابر مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه خواهان قرار گرفتن کلیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

اخبار مرتبط