Search
Asset 2

دبیرکل ناتو: چین اگر به دنبال روابط خوب با غرب است، باید کمک به روسیه را متوقف کند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه گفت، چین اگر می‌خواهد از روابط خوب با غرب برخوردار باشد، باید از حمایت از جنگ روسیه در اوکراین دست بردارد.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو. (Sean Gallup/Getty Images)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه گفت، چین اگر می‌خواهد از روابط خوب با غرب برخوردار باشد، باید از حمایت از جنگ روسیه در اوکراین دست بردارد.

رئیس این ائتلاف نظامی غربی در جریان بازدید از برلین گفت که کمک پکن برای تلاش‌های جنگی مسکو حیاتی است زیرا با به اشتراک گذاشتن فناوری‌های پیشرفته مانند نیمه هادی‌ها، اقتصاد جنگی روسیه را تقویت می‌کند.

استولتنبرگ گفت: « سال گذشته، روسیه ۹۰ درصد از میکروالکترونیک‌های خود را از چین وارد کرد که برای تولید موشک، تانک و هواپیما استفاده می‌شد. چین همچنین در تلاش است تا توانایی‌های ماهواره‌ای و تصویربرداری پیشرفته را به روسیه ارائه دهد.»

او هشدار داد: «چین می‌گوید خواهان روابط خوب با غرب است. در عین حال، پکن همچنان به بزرگ‌ترین درگیری مسلحانه در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون دامن می‌زند. آنها نمی‌توانند هر دو طرف را داشته باشند.»

استولتنبرگ به متحدان غربی هشدار داد که مانند روسیه به چین وابسته نشوند.

او گفت: «در گذشته ما مرتکب این اشتباه شدیم که به نفت و گاز روسیه وابسته شدیم.

ما نباید آن اشتباه را با چین تکرار کنیم. وابستگی به پول، مواد خام، فناوری‌های آن – این وابستگی‌ها ما را آسیب‌پذیر می‌کند.»

چین روابط تجاری و نظامی با روسیه را در سال‌های اخیر تقویت کرده است، زیرا ایالات متحده و متحدانش تحریم‌هایی را علیه هر دو، به ویژه مسکو به دلیل حمله به اوکراین اعمال کردند.

داده های گمرک چین نشان می‌دهد که تجارت چین و روسیه در سال ۲۰۲۳ به رکورد ۲۴۰.۱ میلیارد دلار رسید که نسبت به سال قبل ۲۶.۳ درصد افزایش داشت. صادرات چین به روسیه در سال گذشته ۴۶.۹ درصد افزایش یافت در حالی که واردات از روسیه ۱۳ درصد افزایش یافت.

به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ماه مه برای گفتگو با شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، به چین سفر خواهد کرد که می‌تواند اولین سفر خارج از کشور در دوره جدید ریاست‌جمهوری او باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی