Search
Asset 2

جو بایدن برای شرکت در اجلاس گروه ۷ وارد هیروشیما شد

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و وزیر امور خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن برای شرکت در اجلاس G7 وارد ژاپن شدند.
پرزیدنت جو بایدن و وزیر امور خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن در 18 مه 2023 برای شرکت در اجلاس G7 که در هیروشیما برگزار می شود وارد ژاپن شد.(Tomohiro Ohsumi/Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده امروز ۲۸ فروردین‌ماه برای شرکت در اجلاس سه‌روزه گروه ۷ وارد ژاپن شد. 

این دوره از نشست سران گروه ۷ که در هیروشیما برگزار خواهد شد تحت تأثیر حمله روسیه به اوکراین و نگرانی‌ها در مورد افزایش قدرت و نفوذ چین قرار دارد. 

این سفر ابتدا برای هشت روز برنامهریزی شده بود، اما روز گذشته اعلام شد که جو بایدن برای مذاکره با نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس بر سر افزایش سقف بدهی دولت آمریکا بعد از ۴ روز به واشنگتن باز خواهد گشت. 

انتظار می‌رود بایدن در جریان مذاکرات در هیروشیما، کشورهای بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را ترغیب کند که با افزایش فشار به مسکو زمینه پایان جنگ در اوکراین را فراهم کرده و این کشورها را در برابر زیاده‌خواهی‌های پکن با خود همراه کند. 

به گفته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید مهم‌ترین دستور کار اجلاس گروه هفت تهاجم روسیه به اوکراین خواهد بود. 

وی گفت که رهبران گروه ۷ درباره تحریم‌ها علیه روسیه و نحوه بستن منافذ دور زدن تحریم‌ها برای به حداکثر رساندن تأثیر آن در ماه‌های آینده بحث خواهند کرد. 

سالیوان همچنین ادامه داد: در این نشست نگرانی‌ها و مسائل مشترک مرتبط با سیاست‌ها و عملکردهای جمهوری خلق چین مطرح خواهد شد و البته، هر کشوری روابط متمایز و رویکرد متمایز خود را نسبت به چین دارد، اما این روابط و رویکردها بر اساس یک مبنای مشترک ساخته شده و شما این را در نتایج نشست گروه هفت خواهید دید. 

نشست گروه ۷ در زمان چالش برانگیزی برای جو بایدن برگزار می‌شود، چرا که اگر بایدن نتواند با کنگره برای افزایش سقف بدهی اقتصادی به تفاهم برسد، در داخل کشور با یک بحران اقتصادی روبرو خواهد شد. به همین دلیل او سفر آسیایی خود را کوتاه کرده که بعد از سفر مجدداً مذاکرات درباره افزایش سقف بدهی را با نمایندگان از سر بگیرد. 

بایدن قبل از خروج خود ابراز اطمینان کرد که بن‌بست چندماهه بین کاخ سفید و جمهوری‌خواهان مجلس بر سر افزایش سقف بدهی ۳۱٫۴ تریلیون دلاری کشور به زودی حل خواهد شد. 

همچنین موضوع دیگری که در جریان این سفر مورد توجه خبرنگاران قرار گرفت، موضع جو بایدن در قبال استفاده ایالات متحده از سلاح هسته‌ای علیه ژاپن در جنگ جهانی دوم بود. سالیوان در پاسخ به این سؤال که آیا رئیس جمهور قصد دارد از طرف ایالات متحده به دلیل استفاده از بمب اتمی در ۷۸ سال پیش عذرخواهی کند، سالیوان گفت که جو بایدن در این باره هیچ اظهارنظری نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی