Asset 2

جو بایدن لایحه لغو شرایط اضطراری ملی کووید۱۹ را امضا کرد

پایان شرایط اضطراری ملی در آمریکا با امضای جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده برای سخنرانی در طی بازدید از تاسیسات تولید برق کامینز در 3 آوریل 2023 در فریدلی، مینه سوتا وارد می شود. (Stephen Maturen/Getty Images)

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا لایحه‌ای را امضا کرده است که به‌موجب آن شرایط اضطراری ملی مربوط به همه‌گیری ویروس کووید۱۹ پس از سه سال پایان می‌یابد. 

این قانون حمایت تعداد دیگری از نمایندگان دموکرات را نیز به دست آورد و در نهایت در اول فوریه گذشته در سنای آمریکا به تصویب رسید. 

این طرح ابتدا توسط پل گوسار عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد شده بود که با ۲۲۰ رای جمهوری‌خواهان در مقابل ۲۱۰ رای دموکرات‌ها تصویب شد. این طرح که حمایت جمهوری‌خواهان را داشت در مجلس سنا حمایت تعداد از نمایندگان دموکرات را نیز به دست آورد و در نهایت در اول فوریه گذشته با ۶۸ رای موافق در مقابل ۲۳ رای مخالف در سنای آمریکا نیز به تصویب رسید. 

این قانون شامل یک توضیح ساده یک خطی بود که اعلام می‌کرد وضعیت اضطراری ملی ناشی از همهگیری «بدین وسیله خاتمه می‌یابد 

قبل از رای گیری سنا در مورد این قانون، راجر مارشال، سناتور جمهوری‌خواه قانون‌گذاران را تشویق کرد که «به این فصل پایان دهند و اجازه دهند آمریکایی‌ها به زندگی عادی خود بازگردند 

مارشال گفت: «از همکارانم می‌خواهم دوباره به شیوه‌ای دوحزبی قوی در ارسال این قطعنامه به میز رئیس‌جمهور برای پایان‌دادن به اعلام وضعیت اضطراری ملی برای کووید۱۹ یک‌بار برای همیشه به من بپیوندند 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق امریکا پس از اعلام وضعیت اضطراری بهداشت عمومی کووید در ۳۱ژانویه۲۰۲۰، شرایط اضطراری ملی کووید۱۹ را در ۱۳مارس۲۰۲۰ به اجرا گذاشت. 

دولت بایدن می‌گوید هرچند وضعیت اضطراری ملی در ایالات متحده مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا را پایان می‌دهد، اما وضعیت اضطراری سلامتی عمومی درباره کرونا تا ۱۱مه برقرار می‌ماند. 

بایدن در یک مصاحبه در ماه سپتامبر سال گذشته گفت: «همه‌گیری تمام شده است.ما هنوز با کووید مشکل داریم. هنوز در حال انجام کارهای زیادی روی آن هستیم. اگر توجه کنید، هیچ‌کس دیگری ماسک نمی‌پوشد و همه به نظر خوب هستند، بنابراین فکر می‌کنم تغییر ایجاد شده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی