Asset 2

یک نماینده مجلس آمریکا: بودجه امنیتی جو بایدن یک شوخی است که چین را متوقف نمی‌کند 

مایک گالاگر, عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا
مایک گالاگر, عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در اولین جلسه استماع در مورد امنیت ملی و تهدیدات چین علیه آمریکا که توسط کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد حزب کمونیست چین در کنگره در واشنگتن در 28 فوریه 2023 برگزار شد، صحبت می کند.(ROBERTO SCHMIDT/AFP via Getty Images)

مایک گالاگر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا عنوان کرد که بودجه امنیتی اخیر دولت بایدن برای اسرائیل، اوکراین و هند و اقیانوسیه، تهدید ناشی از چین کمونیست را در اولویت قرار نداده است. 

مایک گالاگر با اشاره به اینکه کمتر از چهار درصد بودجه امنیتی ۱۰۵ میلیارد دلاری جو بایدن صرف تقویت بازدارندگی نظامی در اقیانوس هند و اقیانوس آرام می‌شود افزود: «چنین پیشنهادی تهدید چین کمونیست را جدی نمی‌گیرد 

او به اپک تایمز گفت: «بودجه بخش هند و اقیانوس آرام به طرز تأسف باری ناکافی بود.» 

او ادامه داد: «در این لایحه، بودجه‌ای که جهت بازدارندگی و حضور آمریکا در منطقه هند و اقیانوسیه، که باید اولویت ما باشد در نظر گرفته شده، در حد یک شوخی بوده است.» 

آقای گالاگر، که به عنوان رئیس کمیته منتخب مجلس نمایندگان در زمینه رقابت استراتژیک با حزب کمونیست چین مشغول به کار است، ابراز امیدواری کرد که کنگره بتواند چنین وضعیتی را اصلاح کند. 

تنها حدود ۷ میلیارد دلار از بسته بودجه عظیم دولت بایدن برای هند و اقیانوس آرام در نظر گرفته شده است و تنها ۲ میلیارد دلار آن به تامین بودجه نظامی خارجی در هند و اقیانوس آرام تخصیص داده شده است. اما آقای گالاگر می‌گوید که ایالات متحده باید تقریباً پنج برابر این مبلغ را برای مقابله با نفوذ حزب کمونیست چین در منطقه هزینه کند. 

آقای گالاگر گفت: «اگر جدی باشیم باید بودجه‌ای که برای هند و اقیانوس آرام در نظر می‌گیریم احتمالاً نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار باشد.» 

این نماینده کنگره افزود که از تلاش دولت بایدن برای ترکیب کمک‌های مالی برای هند و اقیانوس آرام با کمک مالی به اسرائیل، اوکراین و حتی مرز جنوبی خود ایالات متحده ناامید کننده است. 

او گفت: «امیدوارم که در کنگره با اقدامات و پیشنهاد‌های تکمیلی که ارائه می‌کنیم بتوانیم ابتدا بودجه مرتبط با اسرائیل و اقیانوسیه هند و اقیانوس آرام را بررسی و را اصلاح کنیم، و سپس بودجه اوکراین و مرزها را در یک مسیر موازی اما جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.» 

نفوذ چین به جزایر اقیانوس آرام

یک بحث کلیدی برای آقای گالاگر، نفوذ مداوم حزب کمونیست چین به جزایر اقیانوس آرام و تلاش‌های این رژیم برای گسترش ردپای دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی خود در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام است. 

به همین دلیل، آقای گالاگر هفته گذشته به طور خصوصی با پیتر کنیلورا جونیور، نماینده جزایر سلیمان ملاقات کرد و آن دو درباره اهمیت تعامل قوی ایالات متحده با منطقه گفتگو کردند. 

آقای کنیلورا گفت که حزب کمونیست چین در حال نفوذ به جزایر سلیمان است و تعامل بیشتر ایالات متحده با مردم این کشور ممکن است به کاهش احساسات روبه‌رشد طرف‌داری از کمونیسم کمک کند. 

آقای گالاگر با این ارزیابی موافق بود و خاطرنشان کرد که تلاش‌های حزب کمونیست چین برای نفوذ و سرقت داده‌ها و مالکیت معنوی با فراوانی در سراسر جهان ظاهر می‌شود. 

عضو مجلس نمایندگان آمریکا گفت: آنچه که در جزایر سلیمان اتفاق می‌افتد، تصویری از گسترش روزافزون نفوذ چین در سراسر منطقه است، اما محدود به اقیانوس هند و اقیانوس آرام نیست و «اکنون جهانی شده و بر نهادهای چندجانبه مختلف نیز تأثیر گذاشته است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی